Globalnie i Lokalnie
Like

Londyn: Szykujcie się na ostre kontrole graniczne

01/12/2016
85 Wyświetlenia
1 Komentarze
2 minute czytania
Londyn: Szykujcie się na ostre kontrole graniczne

‘Guardian’, który od kilku dni ujawnia informacje dotyczące Brexitu oraz dalszych losów imigrantów Unijnych na Wyspach Brytyjskich, uprzedza, że już niedługo rząd brytyjski zaostrzy kontrole graniczne przy wjeździe do Wielkiej Brytanii. A polityka ws. Brexitu? Twardy Brexit z opuszczeniem Unii Europejskiej, wspólnego rynku i z zakazem swobody przepływu osób.brexit

Rząd brytyjski, mimo ujawnianych przez ‘Guardiana’ tajnych notatek komunikuje się ze społeczeństwem oraz unijną administracją w dużej dychotomii. Bo Theresa May, premier brytyjska publicznie deklaruje, że chce poprzeć pomysł umożliwienia obywatelom Unii Europejskiej swobodnego wyjeżdżania i przyjeżdżania do Wielkiej Brytanii na wakacje, studia, czy w celu zawarcia małżeństwa. Z pracą ma być inaczej – na Wyspy zostaną wpuszczeni wyłącznie posiadacze specjalnych wiz, które ani nie będą tanie, ani nie będzie o nie łatwo. Jednym z warunków otrzymania wizy ma być zdany egzamin z języka angielskiego.

Zaostrzone kontrole graniczne mają wejść w życie jeszcze zanim formalnie Królestwo rozstanie się z Unią.

Pomysł rządu nie wszystkim się podoba. – Utrudnienia dla specjalistów odbiją się negatywnie na gospodarce. To, co jest najlepsze dla Wielkiej Brytanii to otwartość, tolerancja i patrzenie na świat – uważa Tim Farron, lider Liberalnych Demokratów.

Sadiq Khan, burmistrz Londynu zapowiada natomiast, że będzie zabiegał o specjalną umowę dla stolicy, jeżeli rząd nie zapewni odpowiedniego prawa do mieszkania dla wykwalifikowanych pracowników.

– Londyńskie firmy muszą nadal mieć dostęp do wykwalifikowanej kadry, której potrzebują do rozwoju – uważa. I dalej: – Absolutnie niezbędne jest chronienie miejsc pracy, rozwoju i podatków w całej Wielkiej Brytanii.

Swój wniosek burmistrz Khan chce przekazać jeszcze dziś podczas przemówienia w Institute of Directors.

Wczoraj ‘Guardian’ opublikował tajną notatkę jednego z konserwatywnych posłów, dzięki której można było dowiedzieć się o Brexitowych planach rządu. Według odręcznie napisanych wskazówek, rząd chce przyjąć strategię tzw. twardego Brexitu i opuszczenia nie tylko Unii Europejskiej, ale także wspólnego rynku i zakończenia swobody przepływu osób. Notatka była prawdziwa – żaden z ministrów, ani sam poseł nie zdementowali jej.

Oznacza to, że przy takim stanowisku rządu Zjednoczonego Królestwa negocjacje z Unią będą krótkie. I fundamentalne.

Inne zapisy autora:

Pawel Pietkun
Pawel Pietkun https://www.3obieg.pl

2007 publikacje
158 komentarze
 

Jeden komentarz

  1. amateo

    kontrolowany wyciek
    tylko czemu ma sluzyc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217