Globalnie i Lokalnie
Like

Londyn. Bezdomnych nie można karać deportacją

15/12/2017
243 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minute czytania
Londyn. Bezdomnych nie można karać deportacją

Po próbie deportowania trzech bezdomnych – dwóch Polaków i jednego Łotysza – brytyjski królewski Sąd Najwyższy uznał, że bezdomni imigranci nie mogą być deportowani do swoich krajów. Home Office, czyli brytyjskie MSW przegrało proces z organizacjami społecznymi, które decyzje urzędników zaskarżyły.thinkstockphotos-155463183-1-

Jest także dobra wiadomość dla samych bezdomnych – wszyscy trzej zatrzymani na podstawie przepisów dotyczących bezdomności mogą liczyć na odszkodowanie za bezprawne zatrzymanie. Oczywiście pod warunkiem, że o nie wystąpią.

Home Office, po referendum w sprawie Brexitu, zaczęło uznawać, że spanie na ulicach miast Zjednoczonego Królestwa jest nadużywaniem prawa do swobodnego przepływu ludności w Unii Europejskiej. Bezdomnych zaś można, a nawet należy, natychmiast deportować do rodzinnego kraju.

Jak wykazało postępowanie sądowe przeprowadzone w związku z pozwem złożonym przez organizacje społeczne zajmujące się m.in. bezdomnością, procedury Ministerstwa Spraw Wewnętrznych są – w całości – sprzeczne z prawem.

High Court of Justice uznał takie praktyki Home Office za nielegalne.

Sąd wyższej instancji w Zjednoczonym Królestwie uznał, że deportacje oznaczają dyskryminację obywateli krajów Unii Europejskiej w UK.

Jak informuje narodowy nadawca, czyli BBC, od zeszłego roku liczba obywateli Wspólnoty w ośrodkach deportacyjnych, głównie mieszkańców nowych krajów członkowskich Unii, wzrosła o 41 proc. – w Londynie w ciągu ostatnich pięciu lat o 91 proc. Praktyki zostały znacznie ograniczone po tym, jak organizacje wspierające bezdomnych zauważyły problem. Sprawę do sądu wnieśli prawnicy z Public Interest Law Unit.

Brytyjscy sędziowie zbadali sprawę trzech mężczyzn – dwóch Polaków i Łotysza. Gunars Gureckis z Łotwy przebywa w Wielkiej Brytanii od 2009 roku, Mariusz Perliński od 2011 roku i Mariusz Cielecki od 2015 roku.

High Court of Justice uzał, że w przypadku wszystkich trzech imigrantów Wielka Brytania nie ma prawa odsyłać mężczyzn do ojczystych krajów. Nocowanie na ulicy, żebractwo czy spożywanie alkoholu w miejscach publicznych nie mogą być podstawą do usuwania kogoś z kraju.

Inne zapisy autora:

Pawel Pietkun
Pawel Pietkun https://www.3obieg.pl

2007 publikacje
158 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217