POLSKA
Like

List gratulacyjny Lecha Kaczyńskiego do członków B’nai B’rith w Warszawie

15/05/2012
1224 Wyświetlenia
2 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Warszawa 9 wrzesien 2007
Ewa Junczyk – Ziomecka
Podsekretarz Stanu Biura Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej

0


Panie i panowie!
Blisko 70 lat temu w 1938 r. dekret prezydenta Rzeczpospolitej zakazał działalności B`nai B`rith w wyniku absurdalnego strachu, niezrozumienia i wprowadzenia w błąd, oraz zarządził nielegalność działalności w Polsce sekcji B`nai B`rith.
Dlatego to powinno być rozważane, jako symboliczny gest, że ja teraz, jestem tutaj przed wami jako reprezentat Prezydenta Rzeczpospolitej, po to,żeby przywitać was i waszą organizację, która po raz drugi otwiera dzialalność w Polsce.
Otwarcie loży B`nai B`rith w Rzeczpospolitej po wielu latach nieobecności, jest również szczególnie ważne w innym aspekcie.
Tak jest, ponieważ, ta organizacja utworzona zostala 164 lat temu w malej kawiarni nowojorskiej przez tuzin żydowskich niemieckich emigrantów, dzisiaj stała się najważniejszą międzynarodową organizacją walczącą z rasizmem, antysemityzmem i ksenofobią.
Polska jest wdzięczna dla akcji podejmowanych przez Anti-Defamation League ADL, ustanowionej przez B`nai B`rith, które współdziałając z American Jewish Congress, podtrzytmuje nasze wysiłki do uzyskania zmian w nazywaniu obozu Auschwitz i przeciwstawiania się mocno używania nazwy jako „Polish concetration camps”.
Jestem zadowolony, że tak samo jak w przypadku przed wojną członkowie B`nai B`rith są znaczącymi polskimi obywatelami– uczonymi, pisarzami, osobami zaangażowanymi w dzialalność społeczną.

W tym czasie, kiedy stosunki pomiędzy Polską a Izraelem są pośród krajow europejskich najlepsze w Europie, my powinnismy starać się o stałe, dalsze rozwijanie polsko-żydowskich stosunków.
To wymaga kontynuacji wysiłków i gotowości dla osiągniecia kompromisu.
To nie jest łatwe, lecz wierzę, że jest bezcenne wasze zobowiązanie, że następstwem będzie znaczący wpływ na wzajemne zrozumienie Polaków i Żydów.
W zwiazku z powyższym powinieniem odwołać się do nakazów waszej organizacji, które powołane są w „duchu tolerancji i harmonii i skierowane są na uwiecznienie „ocalonych z Holocaustu”.
Mam nadzieje, że częściowo zostana spelnienione te punkty waszego programu.
Wy pomożecie nam walczyć przeciwko nieprawdzie, szkodzących pogladów, które wyjawiają światu przykład opinii na temat polskiej odpowiedzialnosci na temat tworzenia obozów koncentracyjnych.
Mam rownież nadzieję, wbrew faktom, że prawo waszej organizacji, przygotuje „uwiecznienie” pamieci na temat życia i osiągnięć polskich Żydow i zarówno wzajemna historia ciągnąca się przez ponad 800 lat, będzie uwieczniona w świadomości polskiego społeczeństwa i w świecie.
Proszę pozwolić mi zakończyć cytując słowa Jego Świątobliwości papieża Benedykta XVI, który powiedział w grudniu 2006, kiedy przyjmował reprezentatów B`nai B`rith:
 
” Nasz udręczony świat potrzebuje świadectwa ludzi dobrej woli, inspirowanych przekonaniem, że wszyscy z nas stworzeni na podobienstwo Boże, posiadają nieprzemożną godność i wartość. Żydzi i chrzescijanie są powołani do współpracy w uzdrowieniu swiata, poprzez promowanie duchowych i moralnych wartości, opartych na naszej wierze.Powinniśmy stać się coraz bardziej przekonani poprzez ułożenie naszej owocnej współpracy”.

 

BEZ KOMENTARZA

0

katerina404

"„Nalezenie do mniejszosci, nawet jednoosobowej, nie czyni nikogo szalencem. Istnieje prawda i istnieje falsz, lecz dopóki ktos upiera sie przy prawdzie, nawet wbrew calemu swiatu, pozostaje normalny. Normalnosc nie jest kwestia statystyki."

107 publikacje
3 komentarze
 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758