WIEDZA
Like

Leki za darmo dla osób powyżej 75 roku życia

08/04/2016
300 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
Leki za darmo dla osób powyżej 75 roku życia

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm w połowie marca ustawą każdy, kto ukończył 75. rok życia, bez względu na status materialny, będzie miał prawo do pobierania bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które zostaną wymienione w wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia, tzw. liście „S”.

0


Jak pisze portal Finanse.WP.pl, bezpłatne leki będą mogli pacjentowi przepisywać lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (wskazani w deklaracji wyboru) oraz niektóre pielęgniarki. W wykazie „S” mają znaleźć się szczególnie medykamenty związane z leczeniem chorób wieku podeszłego. Pierwszy taki wykaz minister zdrowia ma ustalić najpóźniej do 1 września br.

„Na początku skupiamy się na osobach 75 plus. Nad kolejnymi wrażliwymi grupami wymienionymi w konstytucji trzeba się pochylić i odpowiedzieć na ich potrzeby w kolejnych krokach” – mówi wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda. To jego odpowiedź na propozycję poszerzenia dofinansowywanej grupy o dzieci.

Ustawa zakłada, iż wykaz bezpłatnych leków dla seniorów będzie poszerzany, a kwoty nań przeznaczane – coraz większe. Założono, że w latach 2016-2025 program będzie kosztował 8,5 mld złotych. W dwóch najbliższych latach jego koszt wyniesie 685 mln zł.

Źródło: NowyObywatel.pl

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Wiadomości Zdrowie za Zdrowie

586 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816