Nowe Technologie i Medycyna
Like

Leki, których brakuje w 5 procentach aptek. Tych prepatatów nie wolno wywozić za granicę

11/06/2016
733 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
Leki, których brakuje w 5 procentach aptek. Tych prepatatów nie wolno wywozić za granicę

Szczepionka Infranrix, niektóre insuliny, leki przeciwzakrzepowe oraz przeciwpadaczkowe znalazły się w obowiązującym od czwartku wykazie produktów zagrożonych brakiem dostępności w Polsce.

0


W wykazie jest 240 produktów leczniczych <br>Fot.PAP/W.Pacewicz W wykazie jest 240 produktów leczniczych
Fot.PAP/W.Pacewicz

 

Umieszczane są na nim leki, których brakuje w 5 proc. aptek w danym województwie.

W opublikowanym przez ministerstwo zdrowia wykazie znalazło się 240 punktów – produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Na liście – publikowanej co dwa miesiące – umieszczane są te leki, których brakuje w 5 proc. aptek w danym województwie. Preparaty, które się na niej znajdują, nie mogą być wywożone za granicę.

W wykazie znalazła się m.in. szczepionka Infranrix (przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, polio i zakażeniom wywoływanym przez Haemophilus influenzae typu b).

Są na nim także np. insuliny: Actrapid-Penfill, Mixtard, NovoMix, Insuman i Humalog; stosowane u pacjentów po przeszczepach preparaty Advagraf i Tacni; leki przeciwzakrzepowe Clexane, Fragmin i Xarelto; zawiesiny do nebulizacji Pulmicort oraz aerozole inhalacyjne Berodual.

Na listę wpisano także m.in. stosowany w leczeniu schizofrenii i innych chorób psychicznych Rispolept Consta, przeciwpadaczkowy Vimpat i wykorzystywany w leczeniu nowotworów Sutent.

CSI PAP – http://kurier.pap.pl/depesza/165245/Leki–ktorych-brakuje-w-5-procentach-aptek–Tych-prepatatow-nie-wolno-wywozic-za-granice

0

Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758