POLSKA
Like

Legia vs. Borussia

15/09/2016
735 Wyświetlenia
5 Komentarze
2 minut czytania
Legia vs. Borussia

Legia poległa. Radość w Polsce – nie dotyczy Warszawy i Sosnowca. Takie i jeszcze bardziej złośliwe komentarze słychać i widać na portalach po egzekucji największego polskiego klubu piłkarskiego.

0


Tymczasem prawda jest banalna do bólu.

Futbol, ten oglądany na ekranach telewizorów, już dawno się skomercjalizował. Widać to zresztą nawet podczas rozgrywek ligowych w RP. Ot, niby walczą ze sobą dwa polskie kluby, a na murawie ganiają za piłką obywatele różnych państw. Raz bodaj się zdarzyło, że dwunastu!

 

Ten klub, który przeznacza więcej pieniędzy na zakup zawodników i odpowiedniego trenera jest po prostu lepszy.

 

65c36fc4-93f4-4e69-8859-59330aae99c1Porównanie finansów Legii z Borussią tłumaczy środowy wynik. Otóż najbogatszy polski klub dysponuje budżetem w wysokości 120 mln zł. To niespełna 30 mln euro. Tymczasem jej rywal, Borussia, tylko na wynagrodzenia przeznacza aż 55 mln euro(220 mln zł). Sam budżet to około 136,4 mln Euro (546 mln złotych!).

 

Jeśli więc przyjąć, że udział wynagrodzeń Legii w budżecie ogólnym jest podobny do Borussi (40,32%) polski klub na płace wydaje około 48 mln zł (12 mln Euro).

 

Legia, krajowy potentat, na rynkach zagranicznych nie stanowi więc konkurencji dla klubów zza Odry.

 

A przecież Borussia wcale nie jest najbogatszym niemieckim klubem.

 

Mistrz, Bayern Monachium, tylko na płace przeznacza 160 mln Euro (640 mln złotych!)

 

(dane ze strony:

http://finanzamt.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1225:finansowo-podatkowe-porownanie-fc-bayern-muenchen-borussia-dortmund&catid=59:sport&Itemid=102 )

 

 

Można więc wstydzić się za środowy wynik.

 

ru-0-r-650,0-n-oG2286834otig_legiaborussia_memy_po_klesce_w_lidze_mistrzowMożna też się z niego cieszyć, choć radość taka to tylko schadenfreude.

 

Ale przede wszystkim trzeba pamiętać o pieniądzach, jakimi dysponują oba kluby.

 

Czasy amatorskiego sportu bowiem minęły bezpowrotnie, przynajmniej na wielkich arenach.

 

Borussię stać na to, by kupić sobie lepszego trenera i zawodników.

z20694363Q,Memy-po-meczu-Legia-Warszawa---Borussia-Dortmund

 

Jedynie kibiców nie można kupić.  😉

 

15.09 2016

Inne zapisy autora:

0

Humpty Dumpty
Humpty Dumpty

1842 publikacje
76 komentarze
 

 1. Avatar kanton

  kibiców też można kupić . Lepszą grą panowie

  0
 2. Avatar Obi

  Nigdy nie mogłem zrozumieć dlaczego ktoś chce oglądać jak kilkunastu gamoni za niebotyczne wynagrodzenia w nieudolny sposób gania za 1 piłką. Jak można całe życie nic nie robić tylko grać w debilną w sumie grę i po latach ćwiczeń i treningów nie móc trafić do bramki jak stodoła z kilkunastu metrów. A w przypadku Buncola jeśli dobrze pamiętam z odległości 2 m – tak, kiedyś, daaawno temu to oglądałem, ale doszedłem do wniosków jak wyżej i od mundialu w Hiszpanii przestałem 🙂

  0
 3. pablo3 pablo3

  ja tam się nie zgadzam. jeżeli ktoś poddaje sie przed meczem, bo po drugiej stronie gra 11 znacznie lepiej opłacanych graczy (a przecież to tez tacy sami ludzie), to daleko w ten sposob nie zajedziemy. z takim podejściem na pewno nie. i z takim poziomem szkoleniowym jak obecnie. wielu ludzi skreslilo Pana Janusza Wojcika, ale ja uważam, ze jednak w sprawach sportowych ma kompletnie racje. zaczelismy odstawać od reszty Europy pod względem wyszkolenia graczy i przygotowania fizycznego. co wcale nie powinno być tak trudno nadrobić. może zrodlo tekstu nie rzuca na kolana i wywiad tez stosunkowo stary, ale polecam się zapoznać – http://natemat.pl/35111,janusz-wojcik-pzpn-chcial-zebym-zdechl-wywiad

  0
 4. Avatar HeS

  @Autor:”Futbol, ten oglądany na ekranach telewizorów, już dawno się skomercjalizował. ”

  Dlatego ktoś (z 10 lat temu:) napisał złośliwie, że on zacznie interesować się sportem jak wyniki meczy będą publikowane w gazetach nie w kąciku sportowym ale w kąciku ekonomicznym.

  0
 5. Avatar Jerzy

  Nie wiedziałem że w polskich sklepach płaci się w euro…
  Pamiętam kiedy dawno temu dolar był po 100 PLN. Wychodziło że na miesiąc zarabia się 20 dolarów. Znajomy Amerykanin nie był w stanie uwierzyć że można za to przeżyc cał miesiąc więc upewniał się że to jest na miesiąc a nie na dzień.
  Przecież za to kupię co najwyżej dwie butelki – mówił.
  No widzisz jak macie w tej Ameryce przesrane – a ja mogę kupić 20 butelek i jeszcze mi zostanie na zagrychę…

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816