HYDE PARK
1

Lecznicze właściwości herbat ziołowych

22/10/2018
1429 Wyświetlenia
1 Komentarze
4 minut czytania
Lecznicze właściwości herbat ziołowych

Medycyna ludowa dość wcześnie dostrzegła lecznicze właściwości ziół. Pradawne zielarki wiedziały nawet kiedy zbierać, by uzyskać jak najwięcej cennych substancji. Po dziś dzień, mimo intensywnego rozwoju medycyny klasycznej, chętnie sięgamy po herbaty ziołowe.

0


Herbatki ziołowe i napary – w jakich sytuacjach warto po nie sięgnąć? Są niezastąpione przy infekcjach, problemach z układem moczowym i trawiennym, działają korzystnie na kobiece drogi rodne. Działają uspokajająco i odprężająco. A czasem po prostu pijemy je dla orzeźwiającego smaku. Poznaj pięć popularnych herbat ziołowych.

Herbata z pokrzywy

Chociaż pokrzywa kojarzy nam się z rośliną o, powiedzmy, niezbyt sympatycznych zapędach, nie można nie docenić jej leczniczych walorów.

Herbata z pokrzyw ma silne właściwości moczopędne, polecana jest przy zapaleniu pęcherza i cewki moczowej, a także przy dnie moczanowej. Łagodzi wzdęcia i podrażnienia przewodu pokarmowego, stąd warto podawać ją osobom cierpiącym na biegunkę. Również przy infekcjach i chorobach górnych dróg oddechowych warto sięgnąć po herbatę z pokrzyw.

To niecodzienne zioło szczególnie cenią sobie kobiety. Regularne picie herbaty z pokrzyw ma zbawienny wpływ na stan skóry, włosów i paznokci. Kobiety w ciąży na pewno docenią jej moczopędne działanie, które pomaga w pozbyciu się obrzęków.

Herbata z melisy

Denerwujesz się? Napij się melisy. Ta prosta recepta to nie obiegowe powiedzonko, ale sprawdzony fakt. Melisa może bowiem poszczycić się właściwościami uspokajającymi i odprężającymi. Picie naparu z melisy łagodzi bóle głowy, między innymi o pochodzeniu migrenowym, a także bóle menstruacyjne.

Herbata z melisy jest też niezastąpionym naturalnym lekiem na grypę. Jej antyseptyczne, przeciwgorączkowe i napotne działanie pomaga zwalczyć także inne choroby pochodzenia wirusowego. Przeciwhistaminowe działanie melisy na pewno docenią alergicy.

Herbata miętowa

O prozdrowotnym działaniu mięty słyszał chyba każdy. Jest niezastąpiona w przypadku bólów brzucha, problemów z trawieniem, mdłości, biegunki i świątecznego przejedzenia. Działa regulująco na układ trawienny, dlatego przy przewlekłych schorzeniach warto ją pić regularnie. Przy tym wszystkim mięta ma działanie odprężające i relaksujące. Jest niezastąpiona w chwilach zmęczenia i stresujących sytuacjach. Zawiera antyoksydanty, chroni organizm przed nowotworami i chorobami serca.

Zimna herbata z mięty (można dorzucić kostki lodu) jest niezastąpionym napojem orzeźwiającym w czasie letnich upałów.

Herbata rumiankowa

Jest pierwszym napojem, który podaje się małym dzieciom. Herbata rumiankowa przywraca prawidłową perystaltykę jelit i zapobiega wzdęciom, jest więc naturalnym panaceum na kolkę niemowlęcą. Miłośnicy diety zbudowanej na tłuszczu i mięsie powinni polubić rumianek, przyspiesza on procesy trawienne. Także osoby cierpiące na wrzody żołądka docenią kojące działanie herbaty rumiankowej. Ponadto rumianek łagodzi bóle głowy i brzucha, mdłości poranne u kobiet w ciąży, łagodzi kaszel i katar podczas infekcji.

Herbata z dziurawca

Osoby borykające się z problemami związanymi z drogami żółciowymi, na pewno docenią dziurawiec zwyczajny. Nazwa nie powinna być myląca, to niezwyczajne zioło potrafi przynieść ulgę w stanach zapalnych. Dziurawiec zwyczajny powinny pić także osoby, u których zdiagnozowano stan zapalny błony śluzowej żołądka i jelit oraz cierpiące na zgagę, wzdęcia i wiatry.

Napar z dziurawca zaleca się chorym na kamicę moczową oraz tym, którzy zauważyli u siebie znacznie zmniejszenie wydalania moczu.

Po więcej informacji na temat różnych rodzajów herbat ziołowych, sposobów parzenia, właściwości i zastosowania zapraszamy na stronę herbata.info.

0

kampanieonline

247 publikacje
0 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758