Bez kategorii
Like

Laureaci konkursu wiedzy o Rzeszowie nagrodzeni

21/01/2013
760 Wyświetlenia
1 Komentarze
15 minut czytania
no-cover

W piątek, 18 stycznia 2013 roku, w Sali Posiedzeń Rzeszowskiego Ratusza odbyła się uroczysta gala konkursu wiedzy o Rzeszowie pod hasłem „Rzeszów – to moje miasto, miasto, w którym mieszkam, uczę się i wypoczywam”.

0


Najlepszą wiedzą o Rzeszowie wykazał się Michał Migut (na zdjęciu w rozmowie z red. dr Adamem Kulczyckim) z Liceum Ogólnokształcącego „Cosinus” w Rzeszowie.

 

Nagrody laureatom wręczyli: JM Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Aleksander Bobko i wiceprezydent Rzeszowa Stanisław Sienko, dr Krzysztof Piróg, zastępca dyrektora Instytutu Socjologii UR.

Swoją obecność uroczystą galę zaszczycili: prof. dr hab. Andrzej Rozwałka (na zdjęciu z mikrofonem) – prodziekan Wydziału Socjologiczno-Historycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, Karolina Bartkowska-Mazur– dyrektor Oddziału Wiodącego Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Rzeszowie, red. Zdzisław Daraż, prezes Towarzystwa Przyjaciół Rzeszowa i redaktor Naczelny „Echa Rzeszowa”, Wiesław Buż, radny Rady Miasta Rzeszowa i prezes Radio Taxi 9191, Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa,Mirosław Kwaśniak, radny Rady Miasta Rzeszowa, dr Marta Niewczas, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Rzeszowa.Uczniom towarzyszyło liczne grono dyrektorów szkół i nauczycieli. Zaproszenie na uroczystą galę przyjęli m.in.:Marek Plizga, dyrektor III LO w Rzeszowie,Krystyna Gutkowska, dyrektor Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości w Rzeszowie,Grażyna Sabik, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie.

Zwycięzca konkursu, Michał Migut, w nagrodę otrzymał voucher na przelot linią Ryanair na trasie Rzeszów – Trapani (miejscowość we Włoszech) – Rzeszów ufundowany przez Rzeszów-Jasionka Airport (Ltd.) oraz upominki od prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca: odtwarzacz mp4, „Encyklopedię Rzeszowa”, album o Rzeszowie oraz od JM Rektora UR, Polskiego Radia Rzeszów i GC „Nowiny”.  

Natomiast nagrodę dla laureata drugiego miejsca Jakuba Gila z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie ufundował rzeszowski poseł Tomasz Kamiński (absolwent Instytut Socjologii UR). Nagrodzony otrzymał wysokiej klasy aparat cyfrowy i również upominki od: prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca („Encyklopedię Rzeszowa”, „Dzieje Rzeszowa” – Tom IV), JM Rektora UR, Polskiego Radia Rzeszów i GC „Nowiny”. Ponadto laureat drugiego miejsca otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 100 zł (słownie: sto złotych).

Z kolei Chruścicki Grzegorz zZespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Rzeszowiezdobywca trzeciego miejsca otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł (słownie: dwieście złotych) i także upominki od: prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca („Encyklopedię Rzeszowa”, „Dzieje Rzeszowa” – Tom IV), JM Rektora UR, Polskiego Radia Rzeszów i GC „Nowiny”.

Nagrody pieniężne zostały wypłacone laureatom ze środków pozyskanych staraniem koordynatora konkursu dr. Adama Kulczyckiego od sponsorów konkursu: RADIO TAXI 9191 (właścicielem jest Wiesław Buż – radny Rady Miasta Rzeszowa) i Podkarpackiego Banku Spółdzielczego – Oddział Wiodący w Rzeszowie.

Ponadto zdobywcy miejsc od czwartego (czwarte miejsce: Bartosz Korczyński – III Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie, piąte miejsce: Karolina Olko – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Rzeszowie) do dziesiątego zostali nagrodzeni przez prezydenta Rzeszowa książką „Dzieje Rzeszowa” (Tom IV) oraz upominkami i książkami ufundowanymi przez JM Rektora UR, Polskie Radio Rzeszów, GC „Nowiny”, TVP Rzeszów, Towarzystwo Przyjaciół Rzeszowa i miesięcznik „Echo Rzeszowa”.

Upominkami rzeczowymi nagrodzono także zdobywców miejsc od jedenastego do czterdziestego trzeciego (czyli wszystkich uczniów, którzy przystąpili do testu pisemnego – o czym w artykule poniżej). Nagrody pocieszenia otrzymali także uczniowie, którzy nadesłali karty zgłoszeniowe, ale z różnych przyczyn nie mogli uczestniczyć w części pisemnej rywalizacji konkursowej. Ufundował je prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

Ponadto wśród wszystkich uczestników konkursu rozlosowano nagrody niespodzianki (cztery kupony konsumpcyjne o wartości 50 zł) ufundowane przez restaurację „Chilita” w Rzeszowie.

Konkurs adresowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych aglomeracji rzeszowskiej. Wydarzenie to zaplanowano w ramach obchodów 659 rocznicy lokacji miasta i otrzymania praw miejskich Rzeszowa od króla Kazimierza Wielkiego.

Patronat Honorowy nad konkursem objął, wspólnie z JM Rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Aleksandrem Bobko, Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Natomiast partnerami medialnymi projektu byli: Polskie Radio Rzeszów S.A., TVP Rzeszów, GC „Nowiny” oraz Miesięcznik „Echo Rzeszowa”.

Konkurs dotyczył historii miasta, postaci i wydarzeń, które wpłynęły na jego dzieje, pomników upamiętniających ważne osoby i organizacje, a także obejmował współczesne osiągnięcia miasta Rzeszowa. Pytania konkursowe obejmowały także sport i kulturę.  

Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem młodzieży. Sekretariat Konkursu zarejestrował ponad 60 zgłoszeń uczniów (zgłoszenia przyjmowane były do 5 stycznia). W dniu 12 stycznia dla uczestników została zorganizowana wycieczka po Rzeszowie i Podziemnej Trasie Turystycznej „Rzeszowskie piwnice”. Pozwoliła ona jej uczestnikom na poznanie historii miasta, postaci i wydarzeń, które wpłynęły na jego dzieje, pomników upamiętniających ważne osoby i organizacje, a także współczesnych osiągnięć miasta Rzeszowa. Wycieczka pomogła lepiej przygotować się uczniom do kolejnego etapu konkursu, jakim był test pisemny, który miał miejsce w dniu 15 stycznia 2013 roku o godz. 11 w Małej Auli Uniwersytetu Rzeszowskiego.

– Wycieczka była bardzo dobrym pomysłem. To była dobra rozgrzewka przed testem. W czasie jej trwania mieliśmy okazję „dotknąć” historii zaklętej w rzeszowskich podziemiach – stwierdzali jednomyślnie jej uczestnicy.

 – W wycieczce uczestniczyło 20 uczniów, którzy zostali dobrze przygotowani do konkursu. Jej uczestnicy zakwalifikowali się do części ustnej, a to tylko potwierdza, że nasz trud nie poszedł na marne. Wielu uczestników żałowało, że nie mogło w niej wziąć udziału – informuje dr Adam Kulczycki z Instytutu Socjologii UR, koordynator konkursu.

Uczniowie mieli do rozwiązania test pisemny składający się z 50 pytań dotyczących historii miasta Rzeszowa, postaci i wydarzeń, które wpłynęły na jego dzieje, pomników upamiętniających ważne osoby i organizacje. Zagadnienia konkursowe obejmowały współczesne osiągnięcia miasta Rzeszowa oraz sport, kulturę.

Do etapu ustnego zakwalifikowało się 5 uczestników: Michał Migut z Liceum Ogólnokształcącego „Cosinus” w Rzeszowie, Jakub Gil z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie, Bartosz Korczyński z III Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, Karolina Olko i Grzegorz Chruścicki obydwoje z Zespołu Szkół Ogólnokształcącego nr 4 w Rzeszowie.

W etapie ustnym najlepszą wiedzą o Rzeszowie wykazał się wspomniany wyżej Michał Migut. O drugie miejsce w dogrywce zmagali się: Jakub Gil i Grzegorz Chruścicki. Lepszym okazał się Jakub Gil. Czwarte miejsce przypadło w udziale Bartoszowi Korczyńskiemu a piąte Karolinie Olko.

W etapie ustnym uczestnicy odpowiadali na pytania Kapituły Konkursowej. Każdy z uczestników miał do wyboru pytania trudne z 3 pkt., łatwiejsze za 2 pkt. i łatwe za 1 pkt. Zwycięzca Konkursu zgromadził na swoim koncie 60 pkt. (43 pkt. w teście pisemnym na 64 pkt. możliwych do zdobycia i 17 pkt. w etapie ustnym).

 

 

Pytania zostały przygotowane przez Kapitułę Konkursową, której przewodniczył prof. dr hab. Marian Malikowski. Zaproszenie do Kapituły przyjęli m.in.: prof. dr hab. Jan Malczewski, dr Mieczysław Janowski, red. red. naczelny GC „Nowiny” Stanisław Sowa, prezes Polskiego Radia Rzeszów S.A. dr Henryk Pietrzak, red. Józef Ambrozowicz, mgr Zygmunt Cebula, red. Marek Czarnota, red. Roman Małek, red. Ryszard Lechforowicz, red. Bogusław Kotula, dr Mariusz Palak, dr Sławomir Solecki – dopowiada dr Adam Kulczycki. – Bardzo ciekawym pomysłem wykazał się redaktor Marek Czarnota. Przygotowane przez niego pytania polegały na odgadnięciu na fotografii dawnych budynków różnych instytucji dawnego Rzeszowa i postaci z nim związanych.

W pracę sekretariatu i Kapituły konkursu zaangażowali się doktoranci drugiego roku studiów doktoranckich w Instytucie Socjologii UR: mgr Gabriela Brzozowska, mgr Monika Gruba, mgr Urszula Kostoń-Fusiarz, mgr Malwina Kusy, mgr Natalia Świątoniowska, mgr Justyna Krasowska i mgr Rafał Waśko.

Dzięki sprawnej i profesjonalnej pracy doktorantów mogliśmy na czas przygotować pytania konkursowe i zorganizować test pisemny i ustny – dodaje dr Adam Kulczycki.

Natomiast w sztabie organizacyjnym Konkursu aktywnie udzielali się doktoranci z pierwszego roku studiów doktoranckich w Instytucie Socjologii UR: mgr Krzysztof Janowski (odpowiedzialny za sztab), mgr Jakub Nowosad, mgr Grzegorz Droba, mgr Weronika Janowska-Kurdziel, mgr Maciej Masłowski, mgr Sabina Przepióra, mgr Barbara Krukowska, mgr Andrzej Bryk, mgr Piotr Kurkowski i częściowo mgr Adam Kolbusz. W swój wkład w przygotowanie afiszy i zaproszeń miał również doktorant mgr Arkadiusz Halwa.

Warunkiem uczestnictwa w Konkursie było przesłanie wypełnionego kuponu konkursowego (udzielenie odpowiedzi pisemnej na zamieszczone tam pytania konkursowe) zamieszczanego na łamach GC „Nowiny” (w wydaniach weekendowych do końca grudnia) i miesięcznika „Echo Rzeszowa”. Kupony i zgłoszenia można było też przesłać na adres: Instytut Socjologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, al. T. Rejtana 16 C, 35-959 Rzeszów lub na e-maila: konkurswiedzyorzeszowie@gmail.com (w przypadku przesyłek listowych liczyła się data stempla pocztowego). Pytanie konkursowe były także emitowane na antenie Polskiego Radia Rzeszów S.A. w sobotnim programie Lekkie Uzupełnienie Soboty. Karta zgłoszeniowa była też do pobrania na stronie konkursowej i na portalu Urzędu Miasta Rzeszowa.

Konkursu zorganizował Instytut Socjologii Uniwersytetu Rzeszowskiego wspólnie z Urzędem Miasta Rzeszowa i Towarzystwem Przyjaciół Rzeszowa.

Funkcje koordynatorów konkursu pełnili:dr Agata Nijander-Dudzińska i dr Adam Kulczycki z Instytut Socjologii UR.

Relacje z wręczenia nagród można obejrzeć na stronie internetowej TVP Rzeszów:http://www.tvp.pl/rzeszow/informacja/aktualnosci/wideo/1801/9791254 i Polskiego Radia Rzeszów:http://www.radio.rzeszow.pl/powiat-rzeszowski/item/23164-laureaci-i-konkursu-wiedzy-o-rzeszowie-fot-posłuchaj.

 

 

Miejsca w pierwszej piątce:

 

LP.

Nazwisko i Imię

Nazwa szkoły

Test

Etap ustny

Razem

Dogrywka

1.

Migut Michał

Liceum Ogólnokształcące „Cosinus” w Rzeszowie

43

17

60

 

2.

Gil Jakub

Zespół Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie

38

14

52

7

3.

Chruścicki Grzegorz

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Rzeszowie

35

17

52

0

4.

Korczyński Bartosz

III Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie

37

14

51

 

5.

Olko Karolina

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Rzeszowie

36,5

11

47,5

 

 

 

 

 

 

Miejsca od 6 do 10.

 

 

LP.

Nazwisko i Imię

Punkty w teście pisemnym

Nazwa szkoły

6.

Bułat Kinga

29

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Rzeszowie

 

7.

Ptak Sergiusz

26

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Rzeszowie

 

8.

Szeligowska Katarzyna

25

Zespół Szkół Agroprzedsiębiorczości

 

9.

Madeja Jakub

24

Technikum nr 6 przy Zespole Szkół Elektronicznych w Rzeszowie

 

10.

Żmuda Albert

24

Zespół Szkół Elektronicznych w Rzeszowie

 

 

 

Fot. Grzegorz Droba i Elżbieta Międlar-Wójcikiewicz

0

Adam Kulczycki http://www.gazetaparlamentarna.pl

Doktor socjologii, dziennikarz, niezależny publicysta. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Zainteresowania: polityka wschodnia (Ukraina, Rosja, Białoruś), Francja, Polonia świata, poezja, problematyka społeczna, współczesna rodzina, problematyka regionalna

182 publikacje
62 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758