HYDE PARK
Like

Kuchenne przesądy czyli WooDoo po polsku

20/10/2013
11723 Wyświetlenia
0 Komentarze
7 minut czytania
Kuchenne przesądy czyli WooDoo po polsku

Każdy wie że czosnek broni przed wampirami a rozsypana sól przynosi straszliwe nieszczęście. Ale czy wiesz że nigdy nie powinno się kroic banana nożem?  A propos- nóż. Czy wiesz że nigdy nie powinno się podarowwywać noża przyjacielowi? Każdy wie że czosnek broni przed wampiramia rozsypana sól przynosi straszliwe nieszczęście. Ale czy wiesz że nigdy nie powinno się kroic banana nożem?  A propos- nóż. Czy wiesz że nigdy nie powinno się podarowwywać noża przyjacielowi? Kuchnia to miejsce w którym często przebywamy i lepiej znać zasady jakie tam obowiązują. Inaczej zdziwisz się czemu zostajesz starą panną (kawalerem), jesteś bezdzietnym, bez przyjaciól lub gorzej. Jajko symbolizuje płodność. Dlatego rolnicy rozrzucaja rozbite jajka po polu licząc na dodatkowe zbiory. Jeśli w rozbiym jajku znajdziesz dwa […]

0


Każdy wie że czosnek broni przed wampirami a rozsypana sól przynosi straszliwe nieszczęście. Ale czy wiesz że nigdy nie powinno się kroic banana nożem?  A propos- nóż. Czy wiesz że nigdy nie powinno się podarowwywać noża przyjacielowi?

Każdy wie że czosnek broni przed wampiramia rozsypana sól przynosi straszliwe nieszczęście. Ale czy wiesz że nigdy nie powinno się kroic banana nożem?  A propos- nóż. Czy wiesz że nigdy nie powinno się podarowwywać noża przyjacielowi? Kuchnia to miejsce w którym często przebywamy i lepiej znać zasady jakie tam obowiązują. Inaczej zdziwisz się czemu zostajesz starą panną (kawalerem), jesteś bezdzietnym, bez przyjaciól lub gorzej.

-

Jajko symbolizuje płodność. Dlatego rolnicy rozrzucaja rozbite jajka po polu licząc na dodatkowe zbiory. Jeśli w rozbiym jajku znajdziesz dwa żółtka oznacza to że ktoś z twoich znajomych weźmie ślub albo będą mieli bliźniaki. Kiedy rozbijasz jajko nie zapomnij pokruszyć skorupki. Inaczej wiedźma skradnie je dołoży do nich zagiel i spowoduje groźną burzę lub sztorm na morzu.

 

 

-

 

Czosnek. Każdy wie że chroni przed wamiprami. Ale chroni też przed złym spojrzeniem diabła.

 

 

 

-

 

Gdy rozsypiesz sól czeka cie nieszczęście. Możesz temu zapobiec rzucając sól prawą ręką przez lewe ramie, dzięki czemu oślepisz diabła i uchronisz swoja duszę przed porwaniem. Zajmowanie się solą to ryzykowny biznes.

 

-

 

Gdy przekroisz bochenek chleba i zobaczysz dziurę – oznacza to że ktoś wkrótce umrze. dziura w chlebie symbolizuje trumnę.Jeśli pieczesz chleb powinieneś na nim uczynić znak krzyża inaczej diabeł na nim usiądzie i ciasto.

 

-

 

Z herbatą też trzeba ostrożnie. Jeśli pijasz herbatę z mlekiem nigdy nie wlewaj mleka przed wsypaniem cukru inaczej nigdy nie wyjdziesz za mąż (nie ożenisz się). Jeśli na dnie kubka czy szklanki znajdziesz nie rozpuszczony cukier oznacza to że ktoś cię kocha.Jeśli rozlejesz herbatę, ktoś nieznajomy cię odwiedzi. I tylko jedna osoba powinna nalewać herbatę. rozdzielenie tej czynności na różne osoby przynosi pecha.

 

-

 

Kawa. Jeśli zauwazysz w kawie bąbelki postaraj się wyłapać je łyżeczką i zjeść. Wtedy masz gwarantowany napływ gotówki. Trzeba tyko te bąbelki zlapać.

 

 

-

 

Podarowanie komuś pomarańczy gwarantuje ze ta osoba sie w tobie zakocha. Podobno podarowana nieszczerze nie działa.

 

 

-

 

Rzucanie ryżem na nowożeńców przynosi im zdrowie, bogactwo,szczęście i pomyślność. Źle życzący uważają ze to marnowanie dobrego ryżu ( ptakom nie szkodzi).

 

 

-

 

Jeśli upuścisz widelec, przyjdzie kobieta. jesli nóż, mężczyzna, Jeśli łyzkę przyjdzie z wizytą dziecko. Dlatego ostrożnie otwieraj szufladę ze sztućcami.

 

 

-

 

Pietruszka ma kilka związanych z nią przepowiedni. Zasadzenie ziarna pietruszki pomaga zajść w ciążę. Jeśli pietruszka słabo rośnie, mąż jest chory. Nigdy idąc na przyjęcie nie zabieraj ze sobą pietruszki jako podarunku (zabrakło mi pietruszki, możesz przynieśc?) . Wogóle dawanie pietruszki komuś przynosi pecha, no kto daje pietruszke na prezent?

 

-

 

Podawanie komuś noża daje taki sam efekt jak wręczenie papryki. Rozdziela przyjaciół jako że nóż przecież kroi. Nigdy nie dawaj komuś noża na prezent a jeśli już poproś aby  dał ci symboliczną monetę (grosz lub pięć) , jako „zaplatę”.

 

-

 

Nigdy nie jedz orzechów przed wystepem, przemówieniem lub udziałem w zawodach. Przynoszą pecha.

 

 

-

 

Tradycja tortu ze świeczkami sięga starozytnej Grecji. To własnie oni piekli miodowe ciasto w kształcie księżyca w pełni, aby czcić narodziny bogini Księżyca Artemis  lecz wierzyli że zly duch może być zainteresowany przysmakiem. Mówiąc więc życzenie oraz paląc świeczki odstrasza się złe duchy. Dziś uważa sie ze zdmuchniecie świeczek pozwala na spełnienie życzenia. Próbować wolno.

-

 

Żydzi w świeto nowego roku moczą jabłko w miodzie aby zapwenić sobie powdodzenie, sodkie zycie na kolejne 12 miesięcy. Dawniej ludzie wierzyli że gdy wytniesz część jablka    i policzysz pestki to dowiesz się ile będziesz mieć dzieci. Dziś możesz mieć ile chcesz tzn. na ile „nierząd ” i bezrobocie pozwala.

 

-

 

Jeśli wetkniesz szpilkę w cebulę i położysz ją na parapecie to dopędzi ona od domu  wszelkie złe duchy. Czy może to ktoś potwierdzić?

 

 

-

 

Południowi Amerykanie wierzą , że jeśli o północy zjesz 12 owoców winogronowych to po smaku poznasz jakie będzie kolejne 12 miesięcy. Jak słodki owoc – to słodki miesiąc, jak kwaśny czy gorzki , też już wiadomo. Kupujcie tylko świeże dojrzałe winogrona.

 

-

 

Do banana jak do ryby – nigdy z nożem. Jeśli potrzbujesz tylko kawalek – ułam. Krojenie przynosi pecha. Nigdy nie wnoś banana na statek lub łódź bo nie złapiesz żadnej ryby albo co gorsza , zabłądzisz na morzu.

 

PS. Przesąd, zabobon – bezpodstawna, uparcie żywiona i niewrażliwa na argumentację wiara w istnienie związku przyczynowo-skutkowego między danymi zdarzeniami. Wypływać ono może ze stereotypów zakorzenionych w tradycji i kulturze. Jest pozbawione racjonalnych podstaw i niemożliwe do weryfikacji.

Najczęściej jest pozostałością dawnego systemu wierzeń, uważanego za przestarzałe formy magii, przejawy ciemnoty i zacofania. Nazwa zabobon pochodzi od tzw. bobonienia – niewyraźnego, mrukliwego sposobu wypowiadania słów przez wróżbitów w trakcie obrzędów kultowych. (Wikipedia)

0

Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758