Artykuły redakcyjne
Like

Kto w Polsce jeszcze czyta książki?

26/12/2015
81 Wyświetlenia
2 Komentarze
3 minute czytania
Kto w Polsce jeszcze czyta książki?

Z opublikowanych badań czytelnictwa przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową i TNS Polska wynika, że w zeszłym roku zaledwie 41% Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę. Połowa naszych rodaków nie sięgnęła nawet po tekst dłuższy niż trzy strony. Wielu księgarniom grozi bankructwo. Czy Polska stanie się czytelniczym pustkowiem? Aż 19 mln Polaków nie miało w ostatnim roku w rękach ani jednej książki. Do tego 6,2 mln osób znajduje się poza kulturą pisma, czyli nie przeczytało żadnej książki ani nic z prasy. Według raportu średni czas jaki poświęca się w Polsce na zgłębianie tekstu to 6,5 godziny tygodniowo. Dla porównania, średni czas, jaki spędza się przed telewizorem to 4 godziny dziennie, co daje 28 godzin tygodniowo.Badanie Eurobarometru wskazuje, że w ostatnich latach w Szwecji aż 90% osób przeczytało przynajmniej jedną książkę, w Holandii – 86%, a w Polsce – tylko 56%. To poziom Bułgarii i Rumunii. Gorzej wypadają tylko Grecja i Portugalia. Co możemy zrobić, aby tytuł „Zbrodnia i kara” nie kojarzył się większości ludzi z kodeksem karnym, a „Buszujący w zbożu” z poradnikiem rolniczym? Najlepszym wzorcem jest Szwecja i Dania. Programy rozwoju czytelnictwa są tam oparte głównie na wspieraniu bibliotek, czyli zapewnienie bezpłatnego dostępu do książki. Kluczem do sukcesu skandynawskich bibliotek jest też ich stale aktualizowany, dostosowany do zainteresowań lokalnych społeczności katalog książek oraz dogodna lokalizacja placówek.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa prowadzony przez Ministerstwo Kultury także stawia w dużej mierze na biblioteki – wciągu następnych sześciu lat, ma silnie wspierać zarówno rozwój ich infrastruktury, jak i rozszerzanie katalogów.

To, że nie czytamy, przekłada się na cały rynek – na wydawnictwa, księgarnie, a przede wszystkim na ofertę. Według danych Biblioteki Analiz w 2014 roku przychody wydawców były niższe o blisko 7,5% niż w roku – to spadek o 200 mln zł. Najczarniejszy scenariusz zakłada, że w ciągu najbliższych kilku lat zbankrutuje nawet połowa księgarń. Pracę może stracić 5-6 tys. osób.

Obecnie cena książki na poziomie 50 złotych to dla większości Polaków towar luksusowy i rarytas, na który mogą sobie pozwolić jedynie na specjalne okazje. Rynek strasznie przetrzebił się odkąd wprowadzili VAT na książki. Księgarnie, tak jak wytwórnie płytowe chcą sobie dorobić, windują ceny, a potem jest wielkie zdziwienie, bo ludzie pirackie utwory ściągają, albo kupują w sieci, gdzie jest niekiedy dużo taniej. A na tym wszystkim najbardziej cierpią autorzy.

Przyszłością są książki elektroniczne – audiobooki oraz e-booki: odchodzi koszt drukarni, papieru, hurtowni, księgarni, transportu i cena jest niższa. Alternatywą są również biblioteki, gdzie można wypożyczyć książki. Ministerstwo Kultury wesprze budowę lub modernizację 245 bibliotek gminnych, na co łącznie pójdzie 150 mln zł. Regularnie dofinansowuje 2,4 tys. bibliotek, które kupiły już milion nowych książek, wspiera też imprezy, dzięki którym biblioteki stają się ważnymi miejscami dla lokalnych społeczności.

Autorstwo: Preston
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Inne zapisy autora:

Wiadomosci 3obieg.pl
Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
12 komentarze
 

2 komentarz

 1. Piotr

  Witam

  To nie tylko polski problem. Zlo zaczyna się od szkoły, od kompilatów zamiast lektury, od braku czasu, braku nawyku czytania. Apogeum tego zła to “tania książka w markecie” utwierdzająca nas w przekinaniu, że książka nic nie niesie, nie daje żadnych przeźyć, nie dostarcza wartości. Bo co może byc wartosciowego w ksiązce kupionej zamiast pęczka rzodkiewki?
  Pewną nadzieję dają ebooki i kindle, dziś mają je i znają już chyba wszyscy. Baza książek za darmo jest już potężna i stale się rozrasta.
  Osobiście uwazam, ze powinniśmy chronić nasze księgarnie i biblioteki. Swe życie na obczyźnie, po skonstatowaniu braku oiolskiej książki zacząlem własnie od.. rejestracji w bibliotece. Panie biblioterkarki wybrały mi kilka latwiejszych pozycji po francusku na początek, zaoferowaly swą pomoc. Dzis, po latach, mam spora juz klasyczną biblioteczkę, oraz nie rozstaję się z kindle (trzeci juź) w podróżach. Wesołych Świąt.

 2. Tomasz

  PO-PSL doprowadziło nas do tego, że musimy pracować na 2 etatach, żeby móc żyć na podstawowym poziomie. Nasuwa się pytanie kiedy Polacy mają czytać, o 22:00 jak wrócą z pracy??? Wtedy marzą tylko o prysznicu odgrzanym obiedzie i śnie!!!!
  Nie tak dawno przeczytałem kilka moim zdaniem bardzo ciekawych książek: Wojciech Sumliński „Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego”; Jurgen Roth „Tajne akta Smoleńsk” ; Dorota Kania „Gry tajnych służb” ; Dorota Kania „Cień tajnych służb” ; Małgorzata Wassermann i Bogdan Rymanowski „Zamach na prawdę” ; Jurgen Roth „Cichy Pucz”. Zamówione mam teraz: Piotr Semka “My Reakcja” ; Ewa Stankiewicz “Matrix III RP”. Polecam tą lekturę ludziom samodzielnie myślącym!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217