Bez kategorii
Like

Kto promował fundusze IDEA Premium oraz Idea Obligacji?

18/07/2012
479 Wyświetlenia
0 Komentarze
8 minut czytania
Kto promował fundusze IDEA Premium oraz Idea Obligacji?

Informacja o dramatycznym spadku wartości aktywów netto funduszu Idea Premium SFIO powinna zostać szybko i wyraźnie nagłośniona przez redakcje dzienników Parkiet i Rzeczpospolita, redakcje które wcześniej nagradzały Idea TFI.

0


Zacznijmy od informacji jaką podaje www.polandsecurities.com

W miesiącu czerwcu wartość aktywów netto funduszu IDEA Premium SFIO spadła o ponad 340 mln zł zmniejszając w ciągu 29 dni aktywa netto funduszu do 686,50 mln zł. 

Tempo topnienia aktywów funduszu Idea Premium SFIO jest niesłychanie szybkie – spadek o1/3 w ciągu miesiąca. Na pewno o wiele szybsze niż wcześniejszy wzrost wartości aktywów funduszu. Jednak informacja ta jest jakby niewidoczna w redakcyjnych artykułach dzienników, które wcześniej odnotowywały wzrost wartości aktywów funduszu Idea Premium SFIO. Ta dziwna spostrzegawczość redaktorów jest zastanawiająca, tak jakby mieli w swoich samochodach kierownicę skręcającą tylko w jedną stronę 🙂

Każdy fundusz TFI zamierza się chwalić tym co dobre, najlepiej wzrostem wartości zarządzanych aktywów i niekoniecznie jest zainteresowany pełnym przekazem, natomiast odpowiedzialne dzienniki finansowe mają zupełnie inną powinność – przynajmniej tak należałoby oczekiwać w teoretycznym modelu funkcjonowania mediów.

Udział mediów w kreowaniu wizerunku funduszy nie kończy się tylko na artykułach redakcyjnych. Oczywiście jest jeszcze przekaz reklamowy. Szpalty dzienników przyjmują dobrze płatne ogłoszenia i jak najbardziej mają do tego prawo. Jednak w przypadku funduszy TFI dochodzi jeszcze inna unikalna rola mediów. Fundusze TFI publikują (aktualizują) co miesiąc tzw. Kartę Funduszu – jest to przegląd najważniejszych informacji o funduszu, jego charakterystyka skierowana do potencjalnych nabywców jednostek uczestnictwa funduszu. Karta funduszu zawiera m.in. informację o nagrodach i wyróżnieniach przyznanych funduszom. I tak wzięliśmy dwie karty: funduszu Idea Premium SFIO oraz funduszu Idea Obligacji Subfundusz (Idea Parasol FIO). Obie karty zawierają poniższą informację:

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA PRZYZNANE IDEA TFI I FUNDUSZOM

Idea TFI jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.

Czołowe pozycje w plebiscytach i rankingach oceniających długo i krótkoterminowe wyniki inwestycyjne potwierdzają doświadczenie Towarzystwa w profesjonalnym zarządzaniu aktywami.

Idea TFI S.A. i zarządzane przez Towarzystwo fundusze zostały wyróżnione m.in. następującymi nagrodami:

:: Idea TFI – najlepsze TFI w 2010 r. (Rzeczpospolita)

:: Idea TFI – najlepsze TFI w kwietniu 2011 r. (Dziennik Gazeta Prawna i Expander)

:: Idea Premium SFIO, Idea Akcji, Idea Stabilnego Wzrostu – najlepsze fundusze

inwestycyjne w swoich kategoriach w okresie ostatnich 5 lat (Rzeczpospolita 07.04.2011 r.)

:: Nagroda Byka i Niedźwiedzia dla najlepszego Towarzystwa Funduszy

Inwestycyjnych w 2009 r. (Gazeta Giełdy Parkiet 2010 r.)

:: Złoty Portfel dla Idea Premium SFIO dla najlepszego funduszu pieniężnego

w 2009 r. (Gazeta Giełdy Parkiet 2010 r.)

:: Złoty Portfel dla Idea Stabilnego Wzrostu dla najlepszego funduszu stabilnego

wzrostu krajowego w 2009 r. (Gazeta Giełdy Parkiet 2010 r.)


Nietrudno zauważyć, że gro nagród przyznanych funduszom zarządzanym przez Dom Maklerski IDM SA (w ramach Idea TFI SA) zostało wydanych przez dwa dzienniki Rzeczpospolita i Parkiet.

Dzienniki, które obdarowały nagrodami dany fundusz powinny się czuć moralnie odpowiedzialne za dalszą prezentację działalności nagrodzonego przez siebie funduszu. Zarówno dziennik Rzeczpospolita jak Parkiet jako media finansowe mają świadomość faktu, że przyznane onegdaj nagrody są nadal wykorzystywane do promowania funduszu.

W przypadku funduszu Idea Premium SFIO informacja o dramatycznym spadku wartości aktywów powinna zostać szybko i wyraźnie nagłośniona przez redakcje dzienników Parkiet i Rzeczpospolita. Fakt spadku wartości aktywów funduszu Idea Premium SFIO wynika z głosowania nogami uczestników tego funduszu! Równocześnie w karcie funduszu mamy szereg nagród i wyróżnień, które aktualnie promują ten fundusz…

Jeśli redaktorzy naczelni wymienionych dzienników nie widzą problemu to może wydawca – wspólny dla obu redakcji: spółka Presspublica Sp. z o.o. – zauważy znaczenie powoływania się funduszy Idea TFI na nagrody dzienników Parkiet i Rzeczpospolita. Im wcześniej oba dzienniki dostrzegą wagę aktualizacji opinii o Idea TFI tym lepiej.

Obecna formuła karty funduszy może prowadzić do patologii – zamiast pomagać w ocenie funduszy przez potencjalnych nabywców jednostek uczestnictwa może dezinformować. Fundusz, który kiedyś został nagrodzony, aktualnie może znajdować się na samym dole rankingu. Zatem przekaz płynący z karty funduszu do potencjalnego inwestora może być zupełnie błędny. Rozwiązaniem sytuacji mogłaby być likwidacja z karty funduszów rubryki nagrody i wyróżnienia. Jak wiadomo taka rubryka w karcie funduszy tylko napędza potrzebę tworzenia plebiscytów, a kapituły, gremia i ciała przyznające ordery mogą tworzyć kolejne wyróżnienia i zamawiać akcesoria w postaci statuetek odpowiadając na płynące zapotrzebowanie.
Powiedzmy wprost – rubryka nagrody i wyróżnienia w karcie funduszy może tworzyć fikcję.

Zamiast nagród i wyróżnień warto się zastanowić nad formułą obiektywnych rankingów – odnoszących się do wartości aktywów netto funduszy, osiąganych stóp zwrotu, ryzyka inwestycyjnego. Nad rzetelności danych oraz doborem kryteriów czuwałaby izba zrzeszająca fundusze TFI. Rolą izby powinna być także prezentacja uwag do działalności funduszy, istotnych z punktu widzenia klientów np. wskazując na konflikty interesów (przykładowo fundusz inwestuje w obligacje spółek z grupy właściciela funduszu).

Innym rozwiązaniem mogłoby być pozostawienie formuły nagród i wyróżnień, jednak w karcie powinna znajdować się również informacja czy kapituła wydająca daną nagrodę czując się odpowiedzialna za wybory dokonywane z uwzględnieniem wydanego wyróżnienia chce uzupełnić i zaktualizować płynący z nagrody przekaz. Aktualizacja mogłaby zawierać link do strony nadzorowanej przez izbę funduszy TFI – wówczas informacje aktualizacyjne miałyby określoną formułę.

Niezależnie od tego jakie są wymogi formalne monitorowania statusu nagrodzonych funduszy (a tym bardziej gdy ich aktualnie nie ma) media finansowe powinny być wewnętrznie zobligowane do monitorowania sytuacji funduszy, w szczególności tych którym wcześniej same przyznały nagrody.


Epilog

Dziennik Parkiet i Rzeczpospolita nie zdążyły zakomunikować swoim czytelnikom dramatycznego spadku wartości aktywów netto funduszu IDEA Premium SFIO przed ogłoszeniem zawieszenia odkupywania jednostek funduszu…

Natomiast jak dziennik Parkiet informował czytelników o samym zawieszeniu odkupywania jednostek możemy przeczytać na stronie:
http://www.polandsecurities.com/idea-premium-relacje-prasowe.html

Suplacz Jaroslaw

0

Jarosław http://www.polandsecurites.com

Polandsecurities.com, Gazeta Finansowa, rynki kapitałowe, specyfika rynku nad Wisłą, gospodarka, finanse.

6 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758