KULTURA
Like

Kto jest zdrowym człowiekiem?

04/01/2015
5431 Wyświetlenia
1 Komentarze
3 minut czytania
Kto jest zdrowym człowiekiem?

Według WHO zdrowie „jest pełnym dobrostanem fizycznym, psychicznym i społecznym, a nie tylko brakiem choroby lub niedomagania”. Później dodano definicję zdrowia psychicznego jako sprawność do prowadzenia produktywnego życia społecznego, ekonomicznego i duchowego. Gdy przypomnimy sobie ilość badań wykonywanych w ośrodkach zdrowia to miałkość tej definicji musi budzić zdziwienie. Autorzy pojęcia zdrowia nie zdefiniowali użytych terminów takich jak: dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny. Także nie podali żadnych kryteriów ilościowych ani jakościowych, które byłyby pomocne w ocenie różnych dobrostanów.

0


 

 

Definicja zdrowia, której nie da się powiązać z kryteriami stanu zdrowia i metodami diagnostycznymi ma ograniczoną przydatność a na pewno nie chroni przed wypaczeniami. Zilustruję to przykładem dobrostanu psychicznego. Metoda plam Rorschacha jest często stosowana do badania zdrowia psychicznego. Badanej osobie pokazuje się zestaw plam z atramentu. Następnie badany opowiada o swoich skojarzeniach wywołanych przez te plamy. Na końcu – analizując skojarzenia badanego – psycholog stawia diagnozę o stanie zdrowia psychicznego pacjenta. Praktyka tych badań w Polsce jest opisana w Wróżenie z fusów.

 

W starej medycynie wschodniej ideał zdrowego człowieka jest zdefiniowany znacznie lepiej mimo, że do jego opisu użyto trudno dostrzegalnych fenomenów w ciele człowieka. Stąd też tradycyjna orientalna diagnostyka jest bardziej sztuką niż metodą. Trafność diagnozy zależy przede wszystkim od umiejętności człowieka, jego doświadczenia i wrażliwości. Masunaga czerpał z tej tradycji a mimo to stworzył bardzo prostą diagnostykę zrozumiałą dla laika.

 

W systemie ćwiczeń Masunagi zdrowy człowiek to taki, w którego merydianach nie ma długotrwałych blokad przepływu energii Ki.

 

Ta definicja określa prosty model zdrowego człowieka zbudowany tylko na pojęciach merydianu i energii Ki. Wystarczy sprawdzić czy jakiś merydian ma długotrwałą blokadę energii Ki i na tej podstawie stwierdzamy, że człowiek jest w pełni zdrowy czy nie. Masunaga zaproponował wiele sposobów na wykrycie blokad energii Ki. Tutaj koncentrujemy się na metodzie polegającej na obserwacji ograniczeń ruchowych i doznań cielesnych przy wykonywaniu ćwiczeń Masunagi.

 

Blokady energii to punkty nadmiernego nagromadzenia energii Ki w merydianie. Wybrane zostały jako centralne pojęcie w definicji zdrowego człowieka, ponieważ każdy może je zaobserwować wykonując ćwiczenia Masunagi. Blokady energii nie są bezpośrednimi przyczynami chorób.

 

Główną przyczyną choroby jest długotrwała niedostateczna aktywność energetyczna merydianu. Zbyt mały przepływ energii Ki w merydianie bardzo trudno wykryć stąd dowiadujemy się o tym pośrednio. Ponieważ łatwo dostrzegalna blokada energii w jednym merydianie musiała zabrać energię Ki z innych merydianów to wnioskujemy o niedostatecznej aktywności energetycznej jakiegoś merydianu.

 

W zdrowym człowieku często występują stany małej nierównowagi energetycznej między merydianami. W części merydianów mamy słabszy przepływ energii Ki a w innych nadmierny. Różne nasilenie przepływu energii Ki w merydianach w ciągu doby wynika także z naszego wewnętrznego zegara energetycznego. Występowanie nierównowagi energetycznej pomiędzy merydianami nie prowadzi do choroby o ile blokady energii Ki nie będą długotrwałe. Ćwiczenia Zestawu Podstawowego mają na celu zharmonizowanie systemu energetycznego człowieka.

 

W następnym wpisie opowiem o merydianach i energii Ki.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
rkk

2 publikacje
0 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758