Bez kategorii
Like

Kto jest antysemitą?

23/10/2012
907 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Nie jest to zbyt trudne zostać antysemitą, a nawet …

0


 

Opowiem pewną historię, aby odpowiedzieć na pytanie, kto to jest antysemita.

 

Kiedyś miałam jedną z najważniejszych galerii sztuki współczesnej w Polsce. Zatrudniałam kilka osób. Jedną z nich była, powiedzmy, Judyta. Świetna osoba, inteligentna, oddana pracy, kreatywna. Bardzo ją lubiłam i nawet chyba żyłyśmy w przyjaźni, na tyle, na ile pozwalała na to różnica wieku.

 

Tak się złożyło, że był to okres odradzania się judaizmu w Polsce. Odbudowywano synagogi, wskrzeszano praktyki religijne. Judyta miała korzenie żydowskie i zdecydowała się na konwersję z chrześcijaństwa na judaizm. Obserwowałam ten proces z wielkim zaciekawieniem. Zawsze byłam ciekawska. W środowisku Żydów, aby nie stwarzać fałszywych sytuacji, podkreślałam swoje chrześcijaństwo.

 

Judyta dokonała konwersji, opowiadała mi o tym obrzędzie, była wzruszona. Rozmawiałyśmy o tym, jak rozumie: co to znaczy dla niej być Żydówką, jakie to rodzi konsekwencje w stosunku do faktu, że jest Polką. Miała trudności z określeniem się, takie jak wielu młodych ludzi, którzy nie rozumieją, co to jest patriotyzm, co to znaczy Ojczyzna.

 

Później nieco Judyta zaczęła wyjeżdżać do Izraela na jakieś szkolenia i kursy. Wracała stamtąd zmieniona. Zaczęła mieć tajemnice. Szanowałam to. Pracowałyśmy nad bardzo dużymi i trudnymi projektami międzynarodowymi.

 

W zasadzie wszystko szło dobrze, ale w pewnym momencie natknęliśmy się na przeszkody, które wynikały z oporu jakiegoś urzędnika. Judyta zła na taki obrót sprawy, widząc, że nie mamy pomysłu, jak rozwiązać problem, ni stąd, ni zowąd wygłosiła następujące zdanie: a może oskarżymy go o antysemityzm. Spojrzałam na nią zdumiona i spytałam: co Ty mówisz, Judyto? Zmieszała się. Dodałam: a kiedy mnie oskarżysz o antysemityzm? Od tej pory już nigdy nie umiałam odzyskać tego naturalnego zaufania do Niej. Szkoda.

 

Straciłam Judytę z oczu. Nauka, którą wyniosła z pracy w mojej galerii, owocowała sukcesami w jej nowych miejscach pracy. Wyszła za mąż, ma dzieci. Ciekawe, co dzisiaj myśli o oskarżaniu Polaków o antysemityzm w majestacie prawa w III RP.

 

http://www.wroclawskikomitet.pl/komitet/ogloszenia/item/1331-jak-zosta%C4%87-antysemit%C4%85?

0

Halszka

spoleczno-polityczno-kulturalny

33 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758