HYDE PARK
Like

Ks. Wróblewski pyta TV Republikę

22/05/2013
686 Wyświetlenia
4 Komentarze
9 minut czytania
Ks. Wróblewski pyta TV Republikę

“Nasza Polska” nie ustaje w doszukiwaniu się spisku w TV Republika. Tym razem chodzi mi o felieton ks. Jarosława Wróblewskiego (vel Wiśniewskiego). Kapłan pisze w nim, że podziela wątpliwości z tekstu “Naszej Polski” na temat TV Republika (o którym wspominałem), a na końcu zadaje do autorów stacji 9 pytań.

0


Mam nadzieję, że TV Republika na nie odpowie, ale ja uprzednio chciałbym się także do nich odnieść.

1. Czy na pewno zależy wam na Polsce?
To nie jest zadanie mediów, a rządzących, więc pytanie jest bezzasadne. Media (informacyjne) mają przekazywać informacje zgodne z prawdą.

2. Czy macie zamiar kultywować hasła Powstańców: BÓG-HONOR-OJCZYZNA?
To także nie jest zadanie stacji informacyjno-publicystycznej. Powinny się tym zajmować odpowiednie organizacje, ludzie.

Co zamierza uczynić TV Republika, by kościół doczekał się należnej rehabilitacji.
To również nie jest zadaniem telewizji, ale odpowiednich urzędów.

3. Czy nie daliście się kupić za „pańską łaskę?” Jakie wymogi postawił wam pan Solorz i pan Lis za pomoc w uruchomieniu telewizji i reklamę?
Sam jestem ciekawy odpowiedzi na to pytanie, choć nie zgadzam się z tezami zawartymi w drugim zdaniu. Ani Zygmunt Solorz, ani Tomasz Lis nie mieli żadnego wkładu w uruchomienie telewizji, ani reklamę (rozumiem, że to pytanie jest nawiązaniem do faktu wykupienia przez TV Republikę miejsca na transponderze Cyfrowego Polsatu na satelicie Hot Bird i do wywiadu pana Sakiewicza do portalu natemat.pl – jest to więc nadinterpretacja faktów).

4. Czyście czasami nie podpisali jakiejś klauzury w rzymskiej karczmie?

Odpowiedzcie ojcu Rydzykowi jaki może mieć wpływ na odbiór waszej telewizji osoba pana Wildsteina, który prócz zasług w dziedzinie lustracji ma też epizod aktywnej działalności w masonerii. Te same wątpliwości były co do śp. pana Geremka… Czy można prosić o więcej szczegółów na ten temat? Mamy prawo my Polacy do obaw o czystość intencji ze strony wolnomularzy.

Tak jak już pisałem w odniesieniu do artykułu “Naszej Polski” – jeżeli Wildstein rzeczywiście się nawrócił i zerwał z masonerią to nie jest to (już) przeszkodą w działalności w prawicowych mediach. Chętnie bym jednak dowiedział się o szczegółach dotyczących jego działalności w masonerii i zerwania z nią. Uważam jednak, że “zdemaskowany mason” nie jest żadnym zagrożeniem w porównaniu do tych aktywnych, działających w polskiej polityce i mediach, o których nie wiemy, że są masonami, albo nie wszyscy wiedzą.

6. Kiedy my Polacy – katolicy usłyszymy na waszej antenie choćby jedną modlitwę.  Przecież nawet reżymowa-państwowa telewizja ma redakcję katolicką i nadaje czasami Msze święte i relacje z Watykanu. Zamiast po 10 razy puszczać te same programy utwórzcie most z Niepokalanowem – to tak blisko, albo z jakimkolwiek znanym kościołem pod Warszawą. Choćby Laski…
Pierwsza refleksja – albo ksiądz pomylił się w numeracji, albo “Nasza Polska” wycięła jedno pytanie. Co do treści – TV Republika nie jest ani stacją ogólnotematyczną (jak TVP 1 i TVP 2), ani religijną (jak TV Trwam), więc bezpodstawne jest wymaganie od niej treści religijnych. Od tego jest TV Trwam, zgodnie z tematyką stacji zapisaną w koncesji.

7. Czemu nie widać i nie słychać mądrych teologów. Macie Paulinów w Warszawie, Jezuitów i cały katolicki Uniwersytet. Seminarium i dwa Fakultety Teologiczne. Nie trzeba daleko szukać. Są w Polsce przebojowi duszpasterze z klasą.
Kolejne pytanie i jestem zmuszony powtórzyć: TV Republika nie jest ani stacją ogólnotematyczną (jak TVP 1 i TVP 2), ani religijną (jak TV Trwam), więc bezpodstawne jest wymaganie od niej treści religijnych. Od tego jest TV Trwam, zgodnie z tematyką stacji zapisaną w koncesji.

8. Kiedy doczekamy się na antenie „ludzi wielkich” – choćby zza granicy, od których słów zapierać dech będzie. Kiedy zrobicie „wywiad rzekę” z córką Prezydenta, Marszałka Putry, krewnymi Pani Walentynowicz, Pani Kurtyką, ojcami Piarami, którzy stracili założyciela Parafiady, krewnymi kapelana Wojska Polskiego i resztą rodzin smoleńskich i katyńskich. Odpowiedzcie tak samo mężnie jak opowiadacie o Smoleńsku. To ważniejsza sprawa niż słuchać wywiadów z mecenasem, który okazał się świnią.
Dopiero przy siódmym (numerowanym jako ósme) pytaniu przyszło mi się zgodzić z księdzem Wróblewskim vel Wiśniewskim. Popieram ten postulat i czekam na reakcję TV Republiki. Chcę jednak dodać, że media nie powinny jedynie rozmawiać z “ludźmi wielkimi”, ale też i z tymi “złymi” – po to, żeby zadawać im niewygodne pytania, których inni boją się zadać. Jeżeli np. Tusk będzie rozmawiał tylko z przychylnymi mu dziennikarzami to będzie mógł tworzyć wokół siebie idyllyczną atmosferę – zakłócić ją może tylko wywiad w którym nie będzie się pomijać niewygodnych pytań. Zaraz, zaraz – przecież Tusk rozmawia tylko z przychylnymi dziennikarzami.
9. Czemu nie ma na antenie rodzin i krewnych Żołnierzy Wyklętych?
Telewizja informacyjna nie może zajmować się tylko przeszłością. Nie powinna o niej zapominać, powinna do niej sięgać, ale przede wszystkim relacjonować obecne wydarzenia. Dla takich treści powinna powstać stacja historyczno-publicystyczna.

10. Dlaczego tak mało uwagi udzielacie Polonii tej na Wschodzie i na Zachodzie. Czyżby ci ludzie nie zasłużyli na czas antenowy bardziej niż zwolennicy Europy Plus? Rodziny, krewni, zwolennicy starego reżymu produkują się w TVN. Po co to wam potrzebne? Dajcie ludziom natchnienie swoim widzom, rozsiejcie wątpliwości, odpowiedzcie na pytania zgłodniałej prawdy widowni w kraju i za granicą. Oni zasługują na to. Nie męczcie byle jakością i reklamami. Proszę o to, bo owoce dwóch pierwszych tygodni są właśnie takie: zmęczenie, zdziwienie, znaki zapytania!
Popieram postulat większej obecności informacji o Polonii. Co do obecności np. polityków Europy +: tutaj mam takie same zdanie jak przy zapraszaniu polityków Platformy, czy rozmaitych mecenasów – gdzie indziej usłyszą niewygodne pytania, jak nie w TV Republice? TV Republika nie jest od rozmawiania między sobą – jest od informowania i zadawania pytań. To nie inna wersja TV Trwam, tylko prawicowa konkurencja dla TVN 24.

Lubię TV Trwam za to, jaka jest. Lubię także TV Republikę za to jaka jest. Każda z tych stacji spełnia swoją rolę. Tyle, że potrzeba nam “po naszej stronie” jeszcze więcej mediów. Nie oczekujmy, że dwie stacje o ściśle określonej tematyce będą mogły sprostać wszystkim naszym oczekiwaniom.

PS: To jak nazywa się ksiądz, który przysłał swój tekst portalowi prawy.pl? Na poczatku jest nazywany księdzem Wróblewskim, a w podpisie widnieje “ksiądz Jarosław Wiśniewski”.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
PawelK

Blog Paw

19 publikacje
5 komentarze
 

4 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816