Artykuły redakcyjne
Like

Kryptowojna z kryptowalutami

26/12/2017
197 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minute czytania
Kryptowojna z kryptowalutami

Jak informują bankowcy zatrudnieni w działających nad Wisłą bankach, „środowisko bankowe deklaruje udział w wypracowaniu stanowiska dotyczącego obrotu kryptowalutami”. Całe i bezwzględnie.z13140360Q,Bitcoin--wirtualna-waluta

Mając na uwadze interesy oraz bezpieczeństwo środków klientów sektora bankowego, środowisko bankowe deklaruje włączenie się do prac mających na celu wypracowanie stanowiska w obszarze kryptowalut – informuje Związek Banków Polskich. I dalej: – Na obecnym etapie ZBP zaleca daleko idącą ostrożność w inwestowaniu w kryptowaluty.

Rosnące zainteresowanie społeczne dotyczące obrotu kryptowalutami oraz udział w nim osób i podmiotów bez odpowiedniego doświadczenia i świadomości ryzyka może narażać uczestników tego rynku na wymierne straty. Aktywność regulatorów w tym obszarze jest również wymagana ponieważ do opinii publicznej coraz częściej docierają także sygnały, że kryptowaluty mogą być wykorzystywane przez zorganizowane grupy przestępcze, działające w skali międzynarodowej.

– ZBP popiera dotychczasowe apele nawołujące do ostrożności w inwestycjach w kryptowaluty i jest gotowy włączyć się do prac nad stworzeniem ewentualnych regulacji. W pełni podzielamy poglądy Narodowego Banku Polskiego oraz Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące różnych rodzajów ryzyka związanych z udziałem w obrocie kryptowalutami, w tym dotyczące braku powszechnej akceptowalności oraz możliwości utraty środków z powodu kradzieży lub defraudacji. Nie są to pieniądze emitowane przez bank centralny jakiegokolwiek państwa – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP.

Nie tylko polskie banki wypowiedziały wojnę bitcoinomi i pozostałym kryptowalutom (tych liczących się jest dzisiaj blisko 300) – ta wojna trwa od dawna w całym zachodnim i bliskowschodnim świecie. I rzecz nie do końca w tym, że bankowcom zaczęło zależeć na bezpieczeństwie swoich klientów. To z pewnością też, ale przede wszystkim kryptowaluty pozostają poza kontrolą banków centralnych oraz banków jako takich. Biorą się – z punktu widzenia klasycznego modelu bankowego – znikąd, bowiem powstają w laboratoriach komputerowych, czasem nawet na komputerach zwykłych nerdów, którym obecny porządek świata narzucony w dużej mierze przez banksterów właśnie, po prostu nie odpowiada. Kryptowaluty podlegają jednak podstawowym prawom ekonomii, a więc również prawu popytu i podaży. Wzrost zainteresowania kryptowalutami w sposób oczywisty zagraża tradycyjnej i elektronicznej bankowości, a więc uderza w żywotne interesy samych banków.

Inne zapisy autora:

Pawel Pietkun
Pawel Pietkun https://www.3obieg.pl

2007 publikacje
158 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217