HYDE PARK
Like

Kryj się kto może. Satelita spadnie na Ziemię

09/11/2013
1228 Wyświetlenia
1 Komentarze
2 minut czytania
Kryj się kto może. Satelita spadnie na Ziemię

Człowiek to jednak straszna fleja. Śmieci gdzie popadnie. Kosmos nie jest wyjątkiem. Robi się tam niezłe złomowisko. Sprawdza się więc powiedzenie :”wyżej wejdziesz, z większym hukiem spadniesz”.

Europejska Agencja Kosmiczna informuje, że jej satelita badawczy GOCE spadnie na Ziemię, Dojdzie do tego  w niedzielę wieczorem lub w ciągu dnia w poniedziałek. Agencja z rozbrajającą szczerością oświadcza że nie  ma pojęcia gdzie i dokładnie kiedy zrzuci swoje śmieci. Ale twierdzi, że małe fragmenty, które przetrwają zetknięcie z atmosferą nie powinny spowodować żadnych ofiar.

0


 

GOCE – (Gravity field and steady-state ocean circulation explorer) – klimatologiczny i geofizyczny satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA (pierwszy z programu „Earth Explorer Core Mission”) mający na celu badanie pola grawitacyjnego Ziemi i cyrkulacji wody w oceanach w stanie spoczynku. (Wikipedia)

Stacja rozpoczęła swoją misję w 2009 roku mając zadanie sporządzenia mapy pola grawitacyjnego ziemi. W zeszłym miesiącu zabrakło paliwa co spowodowało zakończenie misji. Od tego czasu satelita opada stopniowo    w dół spirali. Naukowcy twierdzą, że ważący 1100 kg  satelita już opadł do wysokości około 105 km i z minuty na minutę  jest coraz bliżej powierzchni naszej planety.

Gdy dotrze na wysokość 50 km, rozpadnie się  i większość  szczątków powinna spalić się w atmosferze.

Jednakże Agencja Kosmiczna przewiduje że około 20 procent masy sondy może przetrwać i dotrzeć do Ziemi.  Może to być około 200 kg rozbitych na dziesiątki małych fragmentów, które zostaną rozrzucone na dość dużym obszarze. Naukowcy nie potrafią obliczyć gdzie lub dokładnie kiedy spadnie na nas „kupa kosmicznego gruzu”.

Trzymajcie parasolki w pogotowiu bo ” nie znacie dnia ani godziny

W historii lotów kosmicznych, nie zdarzyło się aby sztuczne statki  kosmiczne, które były ponownie wprowadzone w ziemską atmosferę, kiedykolwiek spowodowały szkody wśród ludzi. Agencja twierdzi, że prawdopodobieństwo wygrania na loterii jest 250.000 razy większe niż niebezpieczeństwo Trafienia przez oksze wygrana loteryjna czy odszkodowanie z agencji kosmicznej ?

http://antydotum.pl

0

Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758