Bez kategorii
Like

Krótko i prosto

17/01/2013
608 Wyświetlenia
2 Komentarze
22 minut czytania
no-cover

SERWIS INFORMACYJNY (18) Zapraszam na stronniczy, nieobiektywny i jak zwykle niepoprawny politycznie serwis aktualnych informacji ze świata.

0


 

*Jak było do przewidzenia, konflikt w Mali rozlewa się i na Algierię. Rankiem 16 stycznia oddział około 20 terrorystów zaatakował zagranicznych i algierskich specjalistów, pracujących na złożu gazu ziemnego na pustyni niedaleko miasta In-Amenas, 100 km od granicy z Libią. Bojówkarze uwięzili 41 osób, w tym pracowników BP ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Japonii. Zagrozili że zabiją zakładników jeśli Francja nie wycofa swych wojsk z Mali i zażądali 20 ciężarówek oraz bezpiecznego przejazdu do Mali. Przy próbie siłowego rozstrzygnięcia kryzysu algierskie śmigłowce zabiły 15 terrorystów i 35 zakładników. Kryzys trwa.

 

* Korea Północna może jeszcze w tym tygodniu przeprowadzić nowe próby atomowe. Poinformowała o tym południowokoreańska gazeta Joong Ang Ilbo. Po pomyślnym starcie rakiety z satelitą w grudniu, Phenian mógł nabrać pewności i ochoty na nowe próby jądrowe – zauważono w południowokoreańskim rządzie. Minister Korei Południowej do spraw zjednoczenia zauważył, że Korea Północna osiągnęła „rzeczywisty postęp” w przygotowaniach do takich prób.

 

* Przedstawiciele dowództwa Indii i Pakistanu podczas rozmowy telefonicznej osiągnęli porozumienie w sprawie ostatniego konfliktu w Kaszmirze, powiedział dziennikarzom 16.01.2013 przedstawiciel indyjskiej armii płk Jagdeep Dahiya. W ciągu ostatnich 10 dni na skutek starć zginęło 3 pakistańskich i 2 indyjskich żołnierzy. Jednemu z Hindusów ucięto głowę. Kaszmir od 1947 roku był wielokrotnie zarzewiem konfliktów pomiędzy Indiami i Pakistanem i przyczyną działań zbrojnych.

 

*Dziewięć niewykrywalnych dla radaru myśliwców U.S. F-22 Stealth przybyło na cztery miesiące do bazy U.S. Air Force Kadena na japońskiej wyspie Okinawa. Pochodzą one z bazy Langley-Eustis w Wirginii, USA skąd mają przybyć jeszcze trzy podobne maszyny, podobnie jak 300 dalszych żołnierzy. Wiadomość podała japońska agencja Kyodo w poniedziałek 14 stycznia. W międzyczasie Japońskie Siły Samoobrony (SDF) odbyły pięciodniowe ostre ćwiczenia w bazie lotniczej w prefekturze Miyazaki oraz gry wojenne w prefekturze Chiba. Zrezygnowano jednak z połączonych ćwiczeń japońsko-amerykańskich na wyspie Okinawa z uwagi na protesty mieszkańców. Zwiekszoną obecność wojskową USA na Okinawie wiąże się ze sporem japońsko-chińskim o wyspy Senkaku/Diaoyu. 

 

* Japońskie władze podjęły decyzję w sprawie utworzenia specjalnego oddziału ochrony wybrzeża złożonego z 12 okrętów w celu obrony spornych wysp Senkaku na Morzu Wschodniochińskim, które Chiny uważają za swoje Diaoyu. Jak donoszą tokijskie media, w skład ugrupowania wejdzie około 400 funkcjonariuszy Zarządu Bezpieczeństwa na Morzu, który w Japonii łączy funkcje służb pogranicznych i ratowniczych.

 

* Chiny ściągają swe wojska do prowincji Yunnan, graniczącej ze stanem Kachin na północy Birmy. Wojska wysłano w kierunku granicy zaraz po tym, jak napłynęły doniesienia o działaniach zbrojnych w Kachinie. W nocy z 9 na 10 stycznia Kachin został ostrzelany przez armię birmańską, a mieszkańcy miasta szybko przekroczyli granicę i znaleźli się w Chinach, żeby spędzić spokojnie noc. Kachin jest historycznie niestabilnym stanem Birmy. Konflikt w tym regionie wybuchł z nową siłą w lipcu 2011 roku, kiedy naruszono trwający 17 lat rozejm między miejscowymi powstańcami a władzami Birmy.

 

* Rosja zawiesza pracę swojego generalnego konsulatu w Aleppo. Jak głosi komunikat opublikowany wczoraj na stronie MSZ Rosji, teraz należy zwracać się do oddziału konsularnego rosyjskiej ambasady w Damaszku. Wcześniej we wtorek na uniwersytecie w Aleppo, gdzie miały rozpocząć się egzaminy, doszło do zamachu, w którym zginęły 82 osoby, a ponad 160 zostało rannych. Państwowa telewizja Syrii oskarżyła o przeprowadzenie zamachu terrorystów. Rebelianci natomiast oświadczyli, że studenci zginęli w wyniku ataku lotniczego wojsk rządowych, mimo że atakowane przez armię dzielnice kontrolowane przez  opozycję, znajdują się w odległości ponad kilometra od uniwersytetu.

 

* Dwa okręty desantowe rosyjskiej Floty Bałtyckiej  -„Kaliningrad” i „Aleksander Szabalin” powróciły z Syrii i zawinęły do portu w Noworosyjsku. Okręty wezmą na pokład kilka jednostek sprzętu bojowego, za około tydzień wrócą na Morze Śródziemne i zawiną do syryjskiego portu Tartus. Po ćwiczeniach zjednoczonego ugrupowania rosyjskiej marynarki wojennej, które odbędą się niedaleko syryjskiego wybrzeża pod koniec stycznia, „Kaliningrad” i „Szabalin” wrócą do Bałtijska.

 

* Syryjski prezydent Baszar Asad przedostał się na pokład okrętu wojennego i znajduje się pod ochroną rosyjskich służb specjalnych – doniosła saudyjska gazeta „Al Watan” 15 stycznia powołując się na źródła wywiadu. W publikacji nie sprecyzowano, czy chodzi o okręt syryjski czy o rosyjski. Według gazety, Asadowi towarzyszą członkowie rodziny i najbliżsi zwolennicy. Ilekroć udaje się do Syrii, korzysta ze śmigłowca, ale Asad opuszcza okręt jedynie w przypadku skrajnej konieczności. „Al Watan” pisze, że takie zachowanie prezydenta ma dwie przyczyny. Po pierwsze Asad już nie ufa własnej ochronie. Po drugie na okręcie będzie mu łatwiej uciec, jeśli dojdzie do upadku reżimu. Informacji tej nie potwierdza ani wywiad ani inne źródła.

 

* Z kolei izraelskie media, powołując się na poinformowane źródła w Damaszku donoszą, że prezydent Syrii Baszar al-Asad odbył tamże tajną naradę ze swoimi generałami. Na spotkaniu syryjski przywódca ponoć wyraził obawy o swoje życie i nakazał jakoby generałom przeprowadzić zmasowany atak rakietowy na Izrael i Egipt w przypadku, jeśli zostanie zabity. Z Izraelem Syria znajduje się oficjalnie w stanie wojny, a Egipt jakoby popadł w niełaskę Asada za to, że rządzące tam Bractwo Muzułmańskie w konflikcie syryjskim poparło ugrupowania rebeliantów. Wiadomość jest powtarzana przez media zachodnie, choć nie wygląda na wiarygodną, zwłaszcza w części dotyczącej Egiptu.

 

* Wojska malijskie przy wsparciu śmigłowców francuskich i zagranicznych sojuszników odbiły z rąk powstańców miejscowość Kona w centralnej części Mali, w wąskim przesmyku, oddzielającym kontrolowany przez islamistów północny wschód kraju od znajdującego się pod kontrolą wojsk rządowych południa. Zlikwidowano około 100 bojówkarzy.

 

* Dowództwo nigeryjskiej armii poinformowało o schwytaniu wysokiej rangi przywódcy islamistycznego ugrupowania Boko Haram, niedaleko miasta Maiduguri na północnym wschodzie kraju. Według danych wojskowych, aresztowany brał udział w przygotowaniu wybuchów w kilku nigeryjskich miastach. Na przestrzeni ostatnich lat setki cywilów padło ofiarami ataków Boko Haram. Jednocześnie nigeryjskich wojskowych wielokrotnie oskarżano o wyolbrzymianie swoich sukcesów w walce z islamistycznymi ugrupowaniami.

 

* Minister spraw zagranicznych Nigru Mouhammed Bazoum poinformował o wysłaniu 500 żołnierzy do Mali. Dołączą oni do międzynarodowej koalicji krajów Afryki Zachodniej, która przygotowuje się do operacji wojskowej przeciwko islamskim powstańcom. Wcześniej wojska rządowe przy wsparciu francuskiego lotnictwa przywróciły kontrolę nad częścią terytorium zajętego przez islamistów. Podczas tej akcji został śmiertelnie ranny pilot jednego ze śmigłowców Sił Powietrznych Francji.

 

* Grupa robocza Ministerstwa Finansów Grecji domaga się od Niemiec wypłacenia 108 miliardów euro, nie licząc odsetek, jako rekompensaty za zniszczenie w infrastrukturze kraju dokonane przez nazistów. Według Aten Berlin powinien zwrócić Gracji również 54 miliardy w ramach przymusowych pożyczek udzielonych przez grecki bank zwolennikom Hitlera. Zdaniem ekspertów, gdyby Niemcy zgodziły się na te wymagania, łączna kwota pokryłaby całe międzynarodowe zadłużenie Aten. Jednak jeszcze w kwietniu ubiegłego roku MSZ Niemiec oświadczyło, że nie będzie omawiać kwestii repatriacji, ponieważ spłacono je i zamknięto w latach 60-tych XX wieku.

 

* Greckie firmy energetyczne idą pod młotek. Agencja prywatyzacyjna Hellenic Republic Asset Development Fund wskazała uczestników ostatniego etapu selekcji kandydatów do zakupu firmy DEPA dystrybuującej gaz oraz jej filii DESPA, operatora sieci elektrycznych. Do finału dostały się niewiążące oferty na zakup DEPA złożone przez firmę Gazprom i wspólne przedsiębiorstwo Mytilineos i Motor Oil – greckie M&M GasCo. Rosyjska firma Negusnieft złożyła ofertę zakupu zarówno DEPA, jak i DESPA, a Państwowa Spółka Naftowa Republiki Azerbejdżańskiej i grecka GEK Terna chcą zakupić tylko DESPA. Prawdopodobieństwo zakupu DEPA przez rosyjskie firmy wywołało już ostrzeżenia ze strony UE i USA. Tymczasem Ateny zmuszone są kontynuować prywatyzację, ponieważ jest to jeden z warunków postawionych przez międzynarodowych kredytodawców.

 

* Islandia zawiesiła rozmowy w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej u progu wyborów parlamentarnych, zaplanowanych na 27 kwietnia. Jak donoszą miejscowe media, taka decyzja rządu związana jest z tym, że w Islandii po przyszłych wyborach do władzy mogą dojść eurosceptycy. Wyniki sondaży opinii publicznej wskazują na to, że obecny centrolewicowy rząd koalicyjny cieszy się o 15% mniejszą popularnością niż konserwatywno-nacjonalistyczna Partia Niepodległości, opowiadająca się przeciwko członkostwu Islandii w Unii Europejskiej.

 

* Moskwa wyraziła oburzenie w związku z werdyktem amerykańskiego sądu w sprawie tzw.  kolekcji Schneersohna i zamierza udzielić „ostrej odpowiedzi” w przypadku nałożenia aresztu na rosyjski majątek państwowy – czytamy w komunikacie Departamentu Informacji i Prasy MSZ Rosji. Pod koniec lipca 2011 roku sąd Stanów Zjednoczonych postanowił rozpocząć proces przywrócenia żydowskiemu ortodoksyjnemu ruchowi religijnemu Chabad-Lubavitch kolekcji książek rabina Józefa Itzchaka Schneersohna, należących obecnie do zbiorów bibliotecznych Rosji. Wczoraj sąd Dystryktu Kolumbia zobowiązał rosyjski rząd do wypłacania za każdy dzień zwłoki 50 000 dolarów do dnia oddania kolekcji amerykańskim chasydom. W charakterze środku zabezpieczającego  Chabad zażądał nałożenia aresztu na rosyjski majątek w Stanach Zjednoczonych.

 

*15 stycznia Sąd Najwyższy Pakistanu zdecydował o aresztowaniu premiera kraju, Raji Perveza Aszrafa. Szefa pakistańskiego rządu podejrzewa się o popełnienie szeregu przestępstw korupcyjnych. Premier jest rzekomo zamieszany w przekręty związane z kupnem przez rząd ruchomych generatorów elektrycznych w czasach, gdy sprawował on stanowisko ministra ds. zaopatrzenia w wodę i energię elektryczną. Razem z premierem miało być aresztowanych kolejnych 15 osób z jego otoczenia. Sąd postanowił, że wstępne przesłuchania w ich sprawie rozpoczną się już 16 stycznia, ale nie ma dalszych doniesień.

 

* Irański minister gospodarki Sayed Shamseddin Hosseini powiedział w poniedziałek 14 stycznia agencji Fars, że jego kraj zamierza stopniowo wykluczyć waluty zachodnie, a zwłaszcza USD i EUR ze swych transakcji w handlu zagranicznym z krajami trzecimi. Iran już przekierował swój handel na Wschód, co taką decyzję mu ułatwia. Nie jest to pierwszy raz, kiedy Iran ogłasza taki zamiar. Już w roku 2005 prezydent Ahmadineżad zaproponował przejście w handlu z dolarów na euro, traktując to jako rewanż za postawę USA w sprawie irańskiego programu atomowego. W 2010 roku wiceprezydent Mohammed Reza Rahimi ogłosił przejście z USD i EUR na waluty lokalne w handlu irańską ropą naftową. W tymże roku 2010 w irańskiej TV podano, że od października 2007 roku ponad 85% irańskich rachunków z zagranicą było regulowanych w walutach innych niż USD i EUR.

 

* Starszy syn Muammara Kaddafiego, Saif al-Islam Kaddafi, po raz pierwszy od momentu uwięzienia go ponad rok temu stanął przed sądem w mieście Zintan, położonym na zachodzie Libii. Libijskie władze oskarżyły Saifa al-Islama o naniesienie szkody bezpieczeństwu narodowemu, próbę ucieczki z więzienia i znieważenie flagi narodowej. Tymczasem Międzynarodowy Trybunał Karny oskarżył syna Kaddafiego o popełnienie morderstw i łamanie praw człowieka. Syna obalonego libijskiego przywódcy i dwóch jego współpracowników zatrzymano w listopadzie 2011 roku.

 

* Z okazji swoich urodzin przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zarządził, żeby każde dziecko w wieku do 10 lat otrzymało kilo cukierków. Tradycję rozdawania słodyczy w dniu urodzin przywódcy kraju wprowadził jeszcze w 1980 roku Kim Ir Sen dziadek Kim Dzong Una. Według doniesień północnokoreańskiego radia w rozdawanie prezentów zaangażowano lotnictwo, żeby każde dziecko otrzymało paczką na czas. W odległych wioskach prezenty od wodza wywoływały prawdziwą fascynację. Urodziny Kima Dzong Una obchodzone były 8 stycznia. Jednak dokładny rok jego urodzin nie jest znany. Różne źródła podają rok 1982, 1983 lub 1984.

 

* Biuro ds. Weteranów Stanów Zjednoczonych w ciągu ostatnich sześciu lat prawie trzykrotnie zwiększyło wydatki na leczenie zaburzeń erekcji u większości weteranów wracających z Iraku i Afganistanu. Jak poinformowała agencja Bloomberga, w 2012 roku biuro przeznaczyło na zakup takich preparatów, jak „Viagra” i „Levitra” 71,7 miliona dolarów w porównaniu z 27,1 milionami dolarów w 2006 roku. Kwestie leczenia zaburzeń u weteranów omawiane są w Kongresie. Republikanie dążą do zmniejszenia wszystkich wydatków, natomiast część demokratów głosuje za zwiększeniem dotacji.

 

* Sekretarz stanu USA Hillary Clinton może stracić wzrok. Zakrzep w głowie byłej pierwszej damy może doprowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego i ślepoty. Z powodu zakrzepu Hillary Clinton zdarzają się także co jakiś czas momenty utraty świadomości i pamięci. Informują o tym izraelskie media, powołując się na źródło w otoczeniu pani Clinton. „Trzyma ona diagnozę w tajemnicy i próbuje dowiedzieć się, co robić dalej. Na dodatek musi przejść jeszcze badania na wykluczenie raka. Jednak najbardziej obawia się o swój wzrok” – doniosło źródło. Hillary Clinton przebyła na początku grudnia wirusową infekcję jelitową. Na skutek związanego z nią odwodnienia straciła przytomność i upadając doznała wstrząśnienia mózgu. Zdaniem lekarzy upadek spowodował również powstanie zakrzepu.

* Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że pracownica British Airways, zwolniona z powodu noszenia w pracy krzyżyka, padła ofiarą dyskryminacji religijnej. Sąd orzekł, że wobec byłej pracownicy linii lotniczych Nadii Eweidy złamano artykuł Europejskiej Karty Praw Człowieka „O wolności wyznania”. Na mocy decyzji ETPC Eweida powinna otrzymać odszkodowanie w wysokości 6 tys. euro. Natomiast powództwo pielęgniarki Shirley Chaplin zostało oddalone. Sąd orzekł, że administracja szpitala miała rację, domagając się od niej, żeby nie nosiła krzyżyka w pracy ze względów BHP. Sąd uznał też za prawomocne decyzję pracodawców wobec konsultanta ds. rodziny i małżeństwa Gary’ego McFarlana i rejestratorki małżeństw Lillian Ladele. Zwolniono ich za to, że odmawiali świadczenia usług parom homoseksualnym.

 

Deser muzyczny

Dziś proponuję Irfan, bułgarski zespół z kręgu muzyki New Age i przejmujący utwór Khaukab al-Hawwa (arabskie: Gwiazda wiatrów)

 

0

Bogus

Dzielic sie wiedza, zarazac ciekawoscia.

452 publikacje
0 komentarze
 

2 komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758