BIZNES
Like

KREACJA PIENIĄDZA – wyjaśnienia !!!

01/05/2013
7821 Wyświetlenia
242 Komentarze
5 minut czytania
KREACJA PIENIĄDZA – wyjaśnienia !!!

Wyjaśnienie pojęć FUNDAMENTALNYCH … . . W związku z bezprzykładnym atakiem zwolenników błędnej teorii kreacji pieniądza w cyklu DKD postanowiłem napisać kilka wyjaśnień. Osoby mające inne zdanie mogą je przedstawić poniżej w komentarzach, ale proponuję, aby te komentarzy zawierały ANALIZĘ PRZYCZYNOWO-SKUTKOWĄ. Jedynie taka dyskusja pomoże rozstrzygnąć nasz spór. . Oto główne tezy z argumentami: . 1. PIENIĄDZ PAPIEROWY – ELEKTRONICZNY Częstym błędem jest utożsamianie pieniądza BC z “drukiem banknotów”. Otóż BC oczywiście drukuje banknoty, ale przede wszystkim emituje pieniądze z emisji pierwotnej w postaci ELEKTRONICZNEJ. . 2. AKTYWA – PASYWA Wiele osób nie rozróżnia aktywów i pasywów i nie rozumie znaczenia zapisów bilansowych. Stąd prawdopodobnie powstała legenda o “kreacji pieniądza” w bankach komercyjnych (BK) w cyklu DKD (depozyt-kredyt-depozyt). . Otóż […]

0


Wyjaśnienie pojęć FUNDAMENTALNYCH …

.

NGC2207+IC2163

.

W związku z bezprzykładnym atakiem zwolenników błędnej teorii kreacji pieniądza w cyklu DKD postanowiłem napisać kilka wyjaśnień. Osoby mające inne zdanie mogą je przedstawić poniżej w komentarzach, ale proponuję, aby te komentarzy zawierały ANALIZĘ PRZYCZYNOWO-SKUTKOWĄ. Jedynie taka dyskusja pomoże rozstrzygnąć nasz spór.

.

Oto główne tezy z argumentami:

.

1. PIENIĄDZ PAPIEROWY – ELEKTRONICZNY

Częstym błędem jest utożsamianie pieniądza BC z “drukiem banknotów”. Otóż BC oczywiście drukuje banknoty, ale przede wszystkim emituje pieniądze z emisji pierwotnej w postaci ELEKTRONICZNEJ.

.

2. AKTYWA – PASYWA

Wiele osób nie rozróżnia aktywów i pasywów i nie rozumie znaczenia zapisów bilansowych. Stąd prawdopodobnie powstała legenda o “kreacji pieniądza” w bankach komercyjnych (BK) w cyklu DKD (depozyt-kredyt-depozyt).

.

Otóż Aktywa to majątek podmiotu, a pasywa to ŹRÓDŁA JEGO FINANSOWANIA.

.

Jeżeli mamy sytuację, że A zdeponował w BK 100, to bilans wygląda tak:

Aktywa: gotówka 100; Pasywa: depozyt 100

.

Jak widać BK ma majątek 100, a źródłem jego sfinansowania był depozyt od A.

.

Ale według niektórych A ma nadal 100 (bo może przecież dokonywać przelewów). A więc przy takiej interpretacji wychodzi im, że na rynku mamy 200 (100 gotówki BK i 100 należące do A).

.

Ale od razu widać, że taka interpretacja jest błędna, gdyż gdyby tak było, to ludzie powinni sobie pożyczać nawzajem pieniądze “kreując” w ten sposób majątek.

.

Chyba trudno o bardziej absurdalny sposób myślenia …

.

3. DEPOZYT a GOTÓWKA

Błędem jest utożsamianie depozytu avista z gotówką. Czy jeżeli ja nazwę krzesło samochodem, to stanie się ono samochodem ???

Jeżeli ktoś ma depozyt avista to NIE MA GOTÓWKI, lecz DEPOZYT !!!

Jeżeli BK oddał te zdeponowane pieniądze komuś innemu w kredycie, to gdy depozytariusz przyjdzie do BK po pieniądze (lub będzie chciał zrobić przelew), to będzie to NIEMOŻLIWE !!!

.

A to jest najlepszy dowód na to, że do żadnej “kreacji” nie doszło !!!

.

.

4. ZNACZENIE PRZYKŁADÓW. Dla wielu osób z nieznanych mi powodów ma znaczenie, czy opisywane przykładowe transakcje depozytowo-kredytowe opisujemy z użyciem banków, czy też jako pożyczki między osobami prywatnymi.

Dla niektórych ma też znaczenie, czy pożyczane pieniądze mają formę papierową czy elektroniczną.

.

Otóż są to BZDURY. Nie ma to wszystko najmniejszego znaczenia. Tak samo działa przykład, gdy na bezludnej wyspie mamy dwie osoby udzielające sobie pożyczek i dokonujące transakcji, jak i w sytuacji milionów ludzi i tysięcy banków.

.

5. CYRKULACJA a BILANS

Kolejnym dużym problemem jest mylenie stanu bilansowego z cyrkulacją pieniądza. Jeżeli A ma 100, a B nie ma nic i A kupuje coś od B, a B kupuje coś od A i tak 10 razy, to cyrkulacja wyniesie 1000, ale stan cały czas wynosi 100 !!!

Taki cykl wzajemnych transakcji można ubogacić o wzajemne pożyczki (czyli będziemy mieli sytuację jak w cyklu DKD) i wtedy wyraźnie zauważymy, że nie ma żadnej “kreacji”, jest tylko wzrost ILOŚCI TRANSAKCJI !!!

W naszym sporze ciągle się o to rozbijamy: większość z was błędnie interpretuje STRUMIEŃ TRANSAKCJI jak ILOŚĆ PIENIĄDZA !!!

.

6. ZAPISY KSIĘGOWE !!!

Każdy uczestnik tej dyskusji powinien umieć SAMODZIELNIE rozpisać proponowany przez siebie przebieg transakcji przy pomocy uniwersalnego zapisu księgowego. Doszło nawet do kuriozalnej sytuacji, że jeden z moich przeciwników stwierdził, że nie będzie niczego rozpisywał bo nie potrafi, ale kreacja pieniądza to takie “czary mary i są pieniądze”.

.

jak można na takim poziomie dyskutować ?

.

.

*****************************************************

.

.

I na koniec uwaga: jestem tutaj przez niektórych określany “trollem”.

To jest naprawdę kuriozalne, że banda trolli na widok pojawiającego się NORMALNEGO CZŁOWIEKA zaczyna krzyczeć, że to on jest trollem ???

.

Pojawiły się nawet poważne propozycje zbanowania mnie i usunięcia na zawsze (!!!) z internetu !!!

.

Otóż OŚWIADCZAM WAM: Ultima Thule od internetu odepchnąć się NIE DA !!!

.

 

Inne zapisy autora:

0

Ultima Thule
Ultima Thule

In Ultima Thule We Trust ...

8 publikacje
159 komentarze
 

242 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758