Artykuły redakcyjne
Like

Kontekst jest najważniejszy

06/11/2013
624 Wyświetlenia
5 Komentarze
4 minut czytania
Kontekst jest najważniejszy

Najnowszą zdobyczą III RP jest władza ludu bez jego udziału. Trwała niechęć znacznej części obywateli RP do czynnego uczestnictwa w sprawowaniu władzy jest faktem. Czy możemy mówić o porażce demokracji? Owszem. Jak więc zdefiniować system, w którym przynajmniej połowa obywateli nie chce korzystać z podstawowego prawa obywatelskiego – uczestnictwa w wyborach czy referendach? W demokracji uczestnictwo bądź nie w wyborach czy referendach, to wybór. Wynika z różnych przesłanek. Jedni chcą mieć wpływ na rzeczywistość, inni godzą się z tym by nie mieć racji, tłumacząc taką postawę w gruncie rzeczy pustym hasłem „bo i tak się nic nie zmieni”. Czy aby na pewno?

0


urna-wyborcza

 

Referendum w Warszawie było okolicznością, która pokazała jaki rzeczywisty stosunek do demokracji mają środowiska, broniące obecnej Prezydent Warszawy, z premierem i prezydentem RP włącznie. Pierwszy raz w historii III RP najwyżsi urzędnicy państwowi nawoływali do rezygnacji z jednego z podstawowych praw obywatelskich.

 

Podstawową cechą rządów Platformy jest odsuwanie obywateli od jakiegokolwiek wpływu na państwo. Mielenie podpisów, zebranych zresztą przez samą Platformę, odrzucanie milionów głosów – obywatelskich wniosków referendalnych, to fakty, nad którymi nie można ot tak przejść do porządku dziennego. Konstytucyjne prawa, w czasach rządów PO-PSL, są brutalnie łamane. Okazuje się, że jedynym momentem wpływu obywateli na władzę mają być wyłącznie wybory. Mówiła o tym m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz, która bez ogródek oświadczyła, że wyniki wyborów to kontrakt na całą kadencję. I co z tego, że prawo stanowi inaczej, dając prawną możliwość przerwania kontraktu? Platforma wie lepiej. Dla Platformy istnieje wyłącznie takie prawo, które gwarantuje jej rządzenie za wszelką cenę.

Guru III RP, Adam Michnik, w występie u Lisa stwierdził, że demokrację należy rozpatrywać pod kontem kontekstu, który w danym momencie występuje. Według Michnika referendum warszawskie nie było aktem demokracji, bo kontekstem nie było odwołanie Hanny Gronkiewicz – Waltz a „pisowski zamach” na rządzącą Platformę. I nieważne, że PO wielokrotnie pokazała czym są jej rządy – z cmentarzem, cepeenem, kupowaniem głosów za posady, wieloma skandalami związanymi z wyrzucaniem publicznych pieniędzy w błoto. Ważne jest by nie dopuścić do odsunięcia od władzy tych, którzy gwarantują dalsze, bezkarne funkcjonowanie patologicznych układów, które z demokracją nie mają nic wspólnego. To jest właściwa definicja kontekstu, o którym mówił Michnik, pokazując tym samym, że nie jest ani demokratą ani nie ma za grosz szacunku do demokratycznych mechanizmów.

 

Kolejnym pseudodemokratą, cięgiem zapraszanym do przekaziorów by wygłaszał swoje chore poglądy, jest Daniel Olbrychski. Według tego człowieka należy obciążyć kosztami referendum w Warszawie tych, którzy do referendum doprowadzili. Jakieś 230 tysięcy ludzi, którzy podpisali się pod referendalnym wnioskiem. Jak widać p. Olbrychskiemu nie są obce totalitarne metody a nawet są przez niego lansowane. Ciekawe, że żaden z przekaziorów, tak ochoczo zapraszających tego antydemokratę, nie zwróci uwagi, że referendum to element demokracji przewidziany prawem. Element, z którego obywatele po prostu mogą korzystać bo mają do tego prawo. Koniec, kropka.

Smaczku dodaje fakt, że z ust obu panów nie pada ani jedno słowo o referendach, do których doprowadziła bądź nawoływała Platforma. One są … równiejsze? Zapewne dla Olbrychskiego czy Michnika – tak! Kontekst jest najważniejszy – bo przecież nie demokracja.

Inne zapisy autora:

0

Wojciech Oniszek
Wojciech Oniszek

Zasadniczo pobieżnie.

204 publikacje
40 komentarze
 

 1. W sumie należałoby dokonać wielu abstrakcji. Podnieść się ponad nieistotne szczegóły aby zobaczyć ogólne zasady rządzące tym wszystkim.
  Robienie z narodu nie wiadomo jakiego świętego ducha co mu się wszystko należy a nie dostaje od państwa, rządu, elit. To nic nie daje. Bolka, Tuska i Komorka należy oczywiście wyrzucić z tego rozumowania jako konkretne jednostki niczego nie wnoszące do ogólnego obrazu.
  Przyczyn ą zła jest niechęć tych co się potrafią zawsze “ustawić” i rządzić nad innymi – ich niechęć do reform i zmian.

  0
 2. Avatar WW

  Problem z naszą “demokracją” polega na nieporozumieniu i niezrozumieniu.
  Po prostu “demokracja” nie jest tym, za co ludzie ją uważają. Wmówiono nam nieprawdę, Posługujemy się umownie terminem “demokracja”, sadząc, że to władza ludu, a tak nie jest.
  Słowo to przybrało charakter dogmatu.
  Arystoteles, Grek, zdefiniował demokrację, jako władzę większości sprawowaną wbrew interesowi ogółu. Według Arystotelesa demokracja była najgorszym z możliwych ustrojów, na równi z tyranią i oligarchią.
  .
  WW

  0
 3. Demokracja demokracją, frazesy frazesami, ake g łownie idzie to tak. Pieniądze i swięty spokój i dobrobyt jest dla nieuków, kanalii, bezideowych gmoi. Cokolwiek wiąże się z ideą to ma konotcje takie że prowadzi do nędzy i tragedii tego co się za to bierze.
  Ci co są decydentami jak chodzi o pieniądze i pracę są ezczelni i aroganccy, dokładnie po równoi z praweij i lewej strony. Oni mogą powiedzieć ci otwarcie “mamy cię w dupie”. Polsk rządzi WIDZIMISIĘ róznych typów. Nród to gówno jest. Normalne bydło. Nażreć sie i wysrać. To są “idee” “katolickiego” narodu.

  0
 4. Się Waść czepiasz Adasia, a on przecież prawdę powiedział – demokracja zależy od kontekstu momentu. Wystarczy policzyć ilość “państwowych” ogłoszeń w papierowym wydaniu “GW” i masz odpowiedź – w takim kontekście nawet otwarcie obozów koncentracyjnych dla opozycji będzie aktem demokracji.

  0
 5. Po co bić pianę i oskarżać klikę o to , że jest kliką? Przecież w artykule jest odpowiedź kto jest odpowiedzialny za relatywizm demokracji:”przynajmniej połowa obywateli nie chce korzystać z podstawowego prawa obywatelskiego winien relatywizmu demokracji”.

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816