Praca i Finanse
Like

Konstytucyjny immunitet do likwidacji?

10/06/2016
571 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
Konstytucyjny immunitet do likwidacji?

Już ok. 20 projektów ustaw odrzuconych w tej kadencji parlamentu, ale Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE nie składa broni. 9 czerwca złożyło właśnie kolejną petycję – projekt ustawy tym razem o zmianie konstytucji RP. Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji będzie musiała odnieść się do propozycji uchylenia konstytucyjnych zapisów dotyczących immunitetu sędziów, sędziów Trybunału Konstytucyjnego, członków Trybunału Stanu, Prezesa Najwyższej Izby Kontroli oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

0


Jak stwierdza Stowarzyszenie w uzasadnieniu projektu – Konstytucyjne zapisy w zakresie ochrony przed pociągnięciem do odpowiedzialności karnej dla określonych kategorii osób oznacza, że w Polsce istnieje zasada „świętych krów”, którzy mogą popełniać przestępstwa i korzystać z ochrony konstytucyjnej przed odpowiedzialnością za ewentualne czyny niedozwolone. Jest to absolutnie sprzeczną z zasadą równości wobec prawa czy sprawiedliwości społecznej. Żadnego uzasadnienia nie ma by w konstytucji dokonać zagwarantowania nietykalności karnej, uzależnionej od decyzji danych korporacji. Dlatego też proponujemy zniesienie przepisów konstytucyjnych w zakresie ochrony przed pociągnięciem do odpowiedzialności karnej. Nie oznacza to likwidacji immunitetu w całości, albowiem zapisy przed odpowiedzialnością karną zawierają także stosowne ustawy, ale przynajmniej łatwiejsze będą ewentualne zmiany z czasem ograniczające immunitet.
Dodajmy, że w Polsce ponad 17 tys. osób jest objętych immunitetem. Gdyby projekt Stowarzyszenia został przyjęty, pozostałyby w konstytucji jedynie zapisy dotyczące posłów i senatorów, ale Konstytucja w ich przypadku odsyła do ustawy.
(ZA SERWIS21)

Inne zapisy autora:

0

Avatar
sprzeciw21

226 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816