Komentarze dnia
Like

Konkurs świąteczny

24/12/2014
864 Wyświetlenia
0 Komentarze
7 minut czytania
Konkurs świąteczny

W naszej rodzinie, zawsze przy okazji świąt robimy rozmaite konkursy ku rozrywce zebranych miłych gości i najbliższych. Trudniejsze i łatwiejsze. Przyszło nam do głowy żeby i Was Drodzy Czytelnicy zaprosić do zabawy. Spróbujcie w wolnej chwili odpowiedzieć na tych kilka pytań:

0


Tajemnice przesypując w sobie
Jak w zamkniętej kadzi ziarno,
Jechali Trzej Królowie
Przez ziemię rudą i skwarną

 

Krzysztof Kamil Baczyński

 

W naszej rodzinie, zawsze przy okazji świąt robimy rozmaite konkursy ku rozrywce zebranych miłych gości i najbliższych. Trudniejsze i łatwiejsze. Przyszło nam do głowy żeby i Was Drodzy Czytelnicy zaprosić do zabawy. Spróbujcie w wolnej chwili odpowiedzieć na tych kilka pytań:

 

 1. Pewien londyński artysta, niejaki William Maw Egley wymyślił pierwszy kartkę z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Niestety z jakiś względów jego pomysł nie został doceniony. Kiedy i gdzie miało miejsce to wydarzenie? Można się pomylić o 50 lat?
 2. Czego symbolem jest drzewko bożonarodzeniowe? Niby proste ale zawsze…
 3. W jakim kraju Boże Narodzenie trwa aż 12 dni? Można co nieco po świętować. Dla ułatwienia możemy dodać, że obecnie ten kraj nie jest w najlepszej kondycji.
 4. Może teraz trochę teologii. Jaki jest chrześcijański sens tych świat? Bo przecież nie zakupy i obżarstwo?
 5. Kto powiedział te słowa: Wesołych świąt. Też mi pomysł! Jakie masz prawo być wesołym? Jakie masz do tego podstawy? Taki biedak!
 6. Z jakiego kraju pochodzi Gwiazda betlejemska, kwiat, który jest symbolem Bożego Narodzenia? Naszym zdaniem nie do zgadnięcia.
 7. Zanim nastała epoka mass mediów trzeba było radzić sobie inaczej. Kiedy powstała pierwsza szopka i kto ją zrobił? No i w jakim celu rzecz jasna? Warto wiedzieć takie rzeczy. Jesteśmy bardzo wyrozumiali: można się pomylić o …100 lat.
 8. Każdy wie, że bezkarnie można całować się tylko pod jemiołą. Z jakiego kraju pochodzi ten zwyczaj i kiedy powstał? Pomylić się można o 50 lat.
 9. Teraz kompletna łatwizna już bez żadnych bonifikat. Co symbolizuje zwyczaj dzielenia się opłatkiem?
 10. Biskupem jakiego miasta był Św. Mikołaj? Niech nikomu do głowy nie przyjdzie szukać w jakiejś Laponii. Dziadek Mróz też odpada. Podobnie jak przygruby krasnal w czerwonym dresie żłopiący coca colę.
 11. Kto jest autorem kolędy: Bóg się rodzi, moc truchleje ?
 12. To może być trudniejsze. Czy znacie historię, jak Św. Mikołaj został biskupem?
 13. W jakim kraju jest organizowana od 1812 roku wielka bożonarodzeniowa loteria, której losowanie przypada na dzień 22 grudnia? Życie zamiera na ulicach miast i wszyscy czekają na jej wynik. Ponoć jest to największa tego typu loteria na świecie. Wszyscy siedzą przed telewizorami i czekają na wynik.
 14. Kiedy i gdzie miało miejsce pewne niezwykłe wydarzenie: w czasie trwające wojny żołnierze niemieccy wyszli z okopów śpiewając kolędy? Po chwili do nich dołączyli Anglicy. Składali sobie życzenia i wymieniali się papierosami. Pomylić się można tylko o 5 lat
 15. Kiedy pojawiły się w Polsce pierwsze bombki choinkowe zwane bańkami? Przedstawiały owoce i przedmioty codziennego użytku.
 16. Od kiedy w chrześcijańskim świecie obchodzone jest Boże Narodzenie? To nie jest łatwe pytanie więc granica błędu jest 100 lat?
 17. Co oznaczają dary trzech Królów: mirra, kadzidło i złoto?

Odpowiedzi:

 1. Anglia, Londyn w 1842 r.
 2. Bożonarodzeniowe drzewko obrazowało rajskie drzewo życia. Miało nieść nadzieję.
 3. Grecja
 4. „Narodziny Jezusa uobecniają tajemnicę Wcielenia, dokonanego już w łonie Dziewicy w chwili Zwiastowania. Rodzi się bowiem Dziecię, które Ona – jako uległe i odpowiedzialne narzędzie Bożych zamiarów – poczęła z Ducha Świętego. Poprzez przyjęte w łonie Maryi człowieczeństwo, odwieczny Syn Boży zaczyna żyć jako dziecko i wzrastać «w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi» (Łk 2, 52). Objawia się jako prawdziwy człowiek.” /Jan Paweł II, Wcielenie – wkroczenie wieczności w czas/
 5. Ebenezer Scrooge do swego siostrzeńca. Opowieść wigilijna Karola Dickensa
 6. Meksyk. Roślina została sprowadzona do USA w 1829 roku.
 7. Nie kto inny, jak sm Św. Franciszek w celach edukacyjnych. Uczynił to w 1224 roku.
 8. Jemioła uważana była od czasów celtyckich za roślinę obdarzoną właściwościami magicznymi. Sam zwyczaj powstał w okresie całowaniu bynajmniej niesprzyjającym: lata 1837-1901 to czasy wiktoriańskiej, purytańskiej Anglii. Kto by pomyślał?
 9. Przed wszystkim pojednanie, zgodę i przyjaźń.
 10. Myry
 11. Franciszek Karpiński w 1792
 12. Mikołaj spokojnie mieszkał w klasztorze wybudowanym przez jego stryja, ale usłyszał głos Pana Boga mówiący mu: Nie taka jest rola twoja – chcę mieć pożytek z ciebie, aby imię Moje mogło być uwielbione, idź do miasta Myry W tym czasie w owym mieście duchowni mieli poważny kłopot z wybraniem biskupa po śmierci poprzedniego pasterza. Jednak nie było zgody na żadną kandydaturę. Pan Bóg miał się ponownie wtrącić i w tę sprawę: w czasie modlitw objawił najstarszemu duchownemu, że ten człowiek, który pierwszy wejdzie jutro do kościoła ma zostać biskupem. Tak się stało, że był nim właśnie Mikołaj, który przed jego drzwiami modlił się cała noc.
 13. Wyspy Kanaryjskie
 14. Na zachodnim froncie w czasie I Wojny Światowej w wigilię doszło do zawieszenia broni. 25 grudnia niemieccy żołnierze wyszli z okopów i zaczęli wołać: Wesołych Świat!. Dołączyli do nich Anglicy. Zdarzenie nazywane było potem Bożonarodzeniowym Rozejmem 1914 roku.
 15. Małopolska, XIX wiek
 16. Od czwartego wieku
 17. Złoto ma symbolizować królewską godności Dzieciątka, kadzidło jego boskość, a mirra cierpienie, śmierć na krzyżu

 

No i jak? Trudne było?

Wszystkim Czytelniom życzymy pogodnych, spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia!

 

Opracowując konkurs korzystaliśmy ze stron: bibliotekawsp.blogspot.com , zimowyskarbiec.blox.pl, tvn24.pl/ciekawostki-michalki, opoka.pl

 

 

 

0

Wojciech Warecki http://www.warecki.pl

Wojciech Warecki & Marek Warecki www.warecki.pl Dwa słowa o nas. Zajmujemy się: Pisaniem książek i dziennikarstwem Oraz Trenowaniem i szkoleniami Doradztwem Terapią szczególnie w zakresie: Stres, psychosomatyka Mobbing funkcjonowanie człowieka w organizacji Psychologia wpływu i manipulacji Psychologia oddziaływania mass mediów (w tym nowe media) Rozwój osobisty i kreatywność Praca zespołowa i kierowanie Psychologia sportowa Problemy rodzinne. Warsztaty skutecznego uczenia się

72 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758