POLSKA
Like

Koniec z mandatami za brak koła zapasowego w taksówce!

09/07/2016
1185 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
Koniec z mandatami za brak koła zapasowego w taksówce!

Od jakiegoś czasu taksówkarze mieli poważny problem jednego z warunków jakie narzucało na nich rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Chodziło o wymóg posiadania ogumionego koła zapasowego, którego w wielu nowych autach producent nie przewidział. Nowe auta są wyposażone w zestawy naprawcze i nawet często nie ma w nich miejscach na koło zapasowe. Niestety, dura lex sed lex.

0


TAXI in Ljubljana, Slovenia

 

Tym czasem rozporządzenie MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach w załączniku nr 2 w tabeli 3. DODATKOWE BADANIE TECHNICZNE POJAZDU, KTÓRY MA BYĆ UŻYWANY JAKO TAKSÓWKA w pozycji 3.1. Taksówka w punkcie 2. Brak gaśnicy, apteczki, koła zapasowego lub koła dojazdowego lub zestawu naprawczego dopuszcza stosowanie w taksówkach kół dojazdowych i zestawów naprawczych.

Niestety, to rozporządzenie znane było tylko diagnostom i podczas kontroli taksówek przez policję lub GITD taksówkarze karani byli mandatami w przypadku nie posiadania ogumionego koła zapasowego.

Taksówkarze zmuszeni byli więc do dodatkowego zakupu kół zapasowych i umieszczania ich w bagażnikach kosztem “przestrzeni ładunkowej”  lub ryzykowania mandatem w trakcie kontroli policji lub ITD. Wielu takie mandaty zapłaciło.

Jako że jestem taksówkarzem i jednocześnie asystentem społecznym posła Pawła Skuteckiego z KUKIZ’15, postanowiłem coś z tym zrobić. Na moją prośbę poseł złożył skuteczną interpelację, która ułatwi pracę wszystkim polskim taksówkarzom. Od 1 lipca 2016 r. obowiązuje znowelizowane rozporządzenia w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

W znowelizowanym 1 lipca tegoroku rozporządzeniu obowiązkowym wyposażeniem taksówki jest ogumione koło zapasowe lub zestaw naprawczy!!!

Inne zapisy autora:

0

Avatar
lub czasopisma

Jestem taksówkarzem ( w zawieszeniu :) ). Jestem członkiem Stowarzyszenia Prawo na Drodze. Jestem dziennikarzem obywatelskim portalu 3obieg.pl. Należę do KUKIZ'15. Jestem asystentem społecznym posła Pawła Skuteckiego.

32 publikacje
20 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816