POLSKA
Like

Koniec komorniczego eldorado

15/01/2016
585 Wyświetlenia
2 Komentarze
3 minut czytania
Koniec komorniczego eldorado

Krótko i na temat. Jeśli to faktycznie jest prawdą, PiS z Rzeczpospolitej Windykacyjnej ma szansę uczynić Polskę. W miarę normalną.

0


komornikNowa ustawa o komornikach sądowych ma wejść w życie już od 2017 r. Najważniejsza zmiana przywraca stan sprzed 1997 roku, kiedy komornicy byli pracownikami sądu, to sądy wypłacały im pensje, a to co zarobili trafiło do budżetu.
Oznacza to, że komornicy nie będą już pracowali na własny rachunek, prowadząc własne firmy-kancelarie komornicze.
Według informacji gazety podstawowa pensja komornika ma być odpowiednikiem pensji referendarza sądowego (od 3,5 tys. zł do 6 tys. zł brutto). Komornik będzie miał też prawo do dodatkowego wynagrodzenia za efektywność. – Mają zostać opracowane “tabelki skuteczności” i w zależności od osiąganych wyników komornik będzie otrzymywał premie w wysokości maksymalnego wynagrodzenia, jakie otrzymuje sędzia sądu apelacyjnego – nieco ponad 11 tys. zł – podaje „Wyborcza”.
Biuro prasowe Ministerstwa Sprawiedliwości poinformowało jedynie, iż „będą zmiany dotyczące modelu egzekucji sądowej i statusu komornika”.
http://www.rp.pl/Prawnicy/301149949-Komornicy-znow-pracownikami-sadow.html

.

/

W jaki sposób „zarabiają” komornicy pisano nie jeden raz.
O, np. tu:
http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/3709820,komornik-zabral-traktor-rolnikowi-za-dlug-sasiada-film,id,t.ht

/

/

Oczywiście nie wszyscy komornicy są krezusami.

komornik-w-polsce-zarabia-1530-zl-dziennie_20849937W przygotowaniu jest najświeższe, ale jak przekonuje Paweł Ostaszewski, sumy niewiele różnią się od siebie. – Widać delikatny spadek przeciętnych przychodów, ale to ciągle ten sam rząd wielkości. Nadal też widoczne jest duże zróżnicowanie miedzy kancelariami – wyjaśnia ekspert Instytutu.
Jak wynika z raportu najwięcej w miesiącu zarobił komornik przy Sądzie Rejonowym na warszawskiej Woli – 255 697 zł brutto. Najmniej – jeden z działających przy małym sądzie gdzieś w głębi kraju – 2609 zł, również przed opodatkowaniem.
http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/komornicy-zarabiaja-miliony-rocznie-po,237,0,1997549.html

Jednak najwyższe zarobki w tej branży robią wrażenie:

Jak wynika z raportu najwięcej w miesiącu zarobił komornik przy Sądzie komornik-skatowal-mnie-lomem_22655132Rejonowym na warszawskiej Woli – 255 697 zł brutto. Najmniej – jeden z działających przy małym sądzie gdzieś w głębi kraju – 2609 zł, również przed opodatkowaniem.
Jeszcze większe wrażenie robi zestawienie rocznych dochodów uzyskanych przez komorników. Rekordzista z 2012 roku działający przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa zarobił 10 855 695 zł brutto. O tym, że to jednak nie zawsze zyskowny interes świadczy w zestawieniu roczny dochód 1 562 zł brutto komornika przy Sądzie Rejonowym w Przemyślu.
http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/komornicy-zarabiaja-miliony-rocznie-po,237,0,1997549.html

.
Tymczasem efektywność komorników nie przekracza 23%.
Oznacza to, że bez względu na zarobki ¾ dłużników śmieje się w nos windykatorom.
Tak jednak twierdzą optymiści.
Zdaniem pesymistów bowiem z ¾ społeczeństwa nie ma po prostu już co windykować.

15.01 2016

Inne zapisy autora:

0

Humpty Dumpty
Humpty Dumpty

1842 publikacje
76 komentarze
 

2 komentarz

  1. Avatar Makagigi

    Dobrze, że poruszył Pan ten problem. To jest państwo w państwie, gdzie można bez skrupułów łupić na całego i z pogwałceniem prawa, przykład rolnika, któremu niesłusznie zarekwirowano traktor i co ciekawe mieć marne wyniki jeśli chodzi o ściągalność. Jeśli te zaproponowane zmiany będą wdrożone to będzie uderzenie w tą korporację, a pewnie przyjdzie kolej na inne. Dlatego słychać taki straszny kwik, że aż słyszalny w Brukseli. Bo jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi oczywiście zawsze o to samo, o kasę.

    0
  2. Avatar magneto

    No w końcu. Tak to właśnie powinno funkcjonować a nie kosmiczne prowizje za żadną pracę. Skończy się patologia i nastąpi selekcja naturalna w środowisku.

    0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816