PRAWO
Like

Komornikom grozi wymarcie

21/04/2017
1225 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
Komornikom grozi wymarcie

Taki wniosek wynika z lektury oświadczenia Krajowej Rady Komorniczej.

0


„Dobra zmiana” w branży windykacyjnej może oznaczać niewypłacalność większości kancelarii komorniczych w Polsce alarmowała dwa dni temu Rzeczpospolita:

.

6 kwietnia br. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy o komornikach sądowych oraz ustawy o kosztach komorniczych. Projekty przewidują obniżenie stawek opłat egzekucyjnych połączone z pozostawieniem obecnego statusu komorników jako podatników podatku VAT (podatek zawarty w wynagrodzeniu prowizyjnym), a także obowiązkowe nagrywanie video czynności egzekucyjnych.

.

W opinii Krajowej Rady Komorniczej zmiany najboleśniej uderzą w mieszkańców mniejszych miejscowości, którzy będą zmuszeni dojeżdżać do najbliższego miasta wojewódzkiego, aby móc uzyskać pomoc komornika. – Jako pierwsi odczują ten problem rodzice dzieci, które nie otrzymują zasądzonych alimentów – mówi Rafał Fronczek, Prezes Krajowej Rady Komorniczej.

.

http://www.rp.pl/Komornicy/304199942-Krajowa-Rada-Komornicza-ostrzega-przed-zapascia-systemu-egzekucji.html#ap-1

.

Horribile dictu!

Przyznam, że aż mną wstrząsnęła wizja biednej staruszki z wsi kieleckiej która a to pieszo, a to na rowerze, a to siedząc na dyszlu furmanki podąża do Kielc, aby wejść do kancelarii jedynego w okręgu komornika. A w fartuchu niesie gomółkę sera, kilka małosolnych i boczek, żeby sobie bidoczek pojadł…

Nie tylko zresztą PiS urządza zamach na komorników, którzy wg zamieszczonej w cytowanym artykule wypowiedzi  naczelnego windykatora utrzymują funkcjonowanie Państwa*.

.

Typowy-Mirek-Panie-jak-nim-po-szwagra-zajechalem

.

Urzędnicy wymiaru sprawiedliwości padają także łupem pospolitych złoczyńców:

.

5 milionów złotych miał stracić jeleniogórski komornik na skutek działań nieuczciwego doradcy podatkowego ze Złotoryi. Prokuratura z Bolesławca, która prowadziła śledztwo w tej sprawie, skierowała ją do sądu.

.

Jeleniogórski komornik swoje oszczędności, około 5 milionów złotych przekazał doradcy ze Złotoryi, Gawłowi K. którego jak uważał dobrze znał i który te pieniądze miał zainwestować. Kiedy komornik odszedł na emeryturę, po 7 latach inwestowania, chciał kupić nieruchomość nad morzem. Wtedy się okazało, że jego pieniędzy nie ma, żadne lokaty nie istnieją a doradca finansowy został już zwolniony. Gaweł K. jak wyjaśnił w prokuraturze, chciał sam zarabiać na inwestowaniu środków klienta. Miał kłopoty ze spłacaniem kredytu i uważał, że zarobi na inwestycjach giełdowych wystarczająco dla siebie i dla komornika, by ten się nie zorientował. Nie szło mu jednak i w ten sposób stracił kilka milionów złotych.

.

Gdzie dokładnie zniknęły pieniądze komornika nie wiadomo, bo chroni to tajemnica bankowa. Proces byłego doradcy finansowego ze Złotoryi ma zacząć się jeszcze w styczniu.

.

http://jg24.pl/?txt=37852&title=oszukany_komornik_z_jeleniej_gory

.

Kitrał sobie komornik kasę na stare lata, niedojadał, w dziurawych butach chodził, a tu mu jakiś cwaniak pieniądze zabrał.

.

Jak żyć, panie Ziobro, jak żyć?

Jak wykształcić dzieci, by kiedy dorosną, odziedziczyły kancelarię po ojcu?

.

Wg KRK (Krajowa Rada Komornicza) zagrożonych utratą pracy może być ok. 1600 komorników, 1800 asesorów, 700 aplikantów oraz 11000 pracowników kancelarii (inf. za Rzepą).

Ale najgorsze jest to, że nawet niedojadając i chodząc boso żaden z nich nie odłoży sobie teraz skromnych 5 milionów zł** oszczędności.

.

I to moim zdaniem jest faktyczny powód wydania oświadczenia.

.

zaczac_od_zera_2014-12-06_14-28-55

.

 

21.04 2017

.

.

_____________________________________________

* W opinii Krajowej Rady Komorniczej zmiany najboleśniej uderzą w mieszkańców mniejszych miejscowości, którzy będą zmuszeni dojeżdżać do najbliższego miasta wojewódzkiego, aby móc uzyskać pomoc komornika. – Jako pierwsi odczują ten problem rodzice dzieci, które nie otrzymują zasądzonych alimentów – mówi Rafał Fronczek, Prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Jego zdaniem zmiany pośrednio uderzą także w budżet państwa. Nagła zapaść egzekucji alimentów drastycznie zwiększy wydatki z kieszeni wszystkich podatników na Fundusz Alimentacyjny.

– Proponowane zmiany przyniosą katastrofalne skutki dla całej gospodarki i społeczeństwa – alarmuje prezes KRK. Komorników nie będzie stać na opłacenie czynszu i zatrudnianie pracowników. Pracę stracą nie tylko asesorzy przygotowujący się do zawodu, aplikanci, którzy bez zatrudnienia w kancelarii komorniczej nie mogą kontynuować aplikacji, ale też pracownicy, bez których nie da się efektywnie prowadzić spraw – wylicza.

Zdaniem prezesa KRK, przyczyni się to do drastycznego obniżenia szybkości i skuteczności egzekucji, a to odbije się i na polskich firmach i przeciętnych obywatelach, którzy nie będą mogli odzyskać swoich należności. (op. cit.)

** zarabiający najniższa krajową Polak te same pieniądze zarobi pracując 208 lat i 4 miesiące. Na dodatek jest to wynagrodzenie brutto. Żeby otrzymać taką kwotę do ręki musiałby pracować 285 lat i 7 miesięcy!

.

.

.

Inne zapisy autora:

0

Humpty Dumpty
Humpty Dumpty

1842 publikacje
75 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758