Bez kategorii
Like

KOBIECE OBLICZE PODKARPACIA

19/08/2011
527 Wyświetlenia
0 Komentarze
10 minut czytania
no-cover

Powstał Ruch Kobiecy na Rzecz Życia Publicznego im. Grażyny Gęsickiej.

0


 

– Największym problemem współczesnej polskiej kobiety jest pogodzenie obowiązków rodzinnych z pracą zawodową i społeczną – stwierdziła Ewa Draus, radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego, była wojewoda podkarpacka, podczas konferencji prasowej „Kobiece oblicze Podkarpacia”. Została ona zorganizowana z inicjatywy senatora Władysława Ortyla. Głównym celem zwołanej w czwartek (18 sierpnia) konferencji prasowej była promocja Ruchu Kobiecego na Rzecz Życia Publicznego im. Grażyny Gęsickiej.

W konferencji, oprócz Ewy Draus, wzięły udział członkinie Ruchu Kobiecego na Rzecz Życia Publicznego im. Grażyny Gęsickiej: Alicja Zając – senator RP, Grażyna Szarama, dyrektor Zespołu Szkół Społecznych nr 2 w Rzeszowie, laureatka konkursu GC Nowin „Kobieta Przedsiębiorcza 2010”. Honory gospodarza i animatora spotkania pełnił senator Władysław Ortyl.

Z przedstawionych przez senator Alicję Zając danych wynika, że kobiety stanowią 51 procent społeczeństwa, jednak ich uczestnictwo w życiu publicznym można oszacować tylko na 20 procent. Tyle jest kobiet w Sejmie, w senacie jeszcze mniej, bo tylko 8 procent. W parlamencie europejskim reprezentacja polska liczy ich 22 procent – ostatnie miejsce wśród krajów europejskich. W ostatnich wyborach samorządowych kandydatek do rad gmin, powiatów i sejmiku wojewódzkiego było ok. 30 procent, przy czym najmniej na Podkarpaciu, bo ok. 25 procent (najwięcej na Mazowszu – ok. 33 procent). Po każdych wyborach przybywa pań w samorządach i na ważnych stanowiskach, choć ich reprezentacja jest niewielka w stosunku do ich liczebności.

– Zasadniczą przyczyną mniejszej partycypacji kobiet w życiu publicznym jest zbyt słabo rozwinięte otoczenie instytucjonalne, które ułatwiałoby godzenie życia rodzinnego z zaangażowaniem zawodowym i społecznym – stwierdziła Ewa Draus. – Jednocześnie ważnym zagadnieniem jest jakość usług i ich koszty w stosunku do dochodów gospodarstw domowych. Trudno jest znaleźć miejsce w żłobku czy przedszkolu, zaś rola opiekunek do dzieci jest nadal tematem formalnie nierozwiązanym, gdyż mało, która rodzina decyduje się na zatrudnienie wraz z wszelkimi opłatami ubezpieczeniowymi i skarbowymi. Dostępność do usług opiekuńczych, medycznych, stomatologicznych, bezpieczeństwo dzieci w szkołach, wychowanie dzieci niepełnosprawnych, opieka nad chorymi, starszymi rodzicami, start w życie zawodowe to kolejne zagadnienia wymagające rozwiązań systemowych zarówno na szczeblu samorządowym, jak i rządowym. Istnieje zatem potrzeba odpowiedniej polityki społecznej wspierające kobiety w ich funkcjach rodzinnych poprzez rozwój publicznych placówek opiekuńczych, wychowawczych, edukacyjnych przy zapewnieniu ich kosztów właściwych do statusu materialnego rodzin. Potrzebne jest wspieranie materialne rodzin poprzez systemy pomocy społecznej, ale też powstawanie i przekształcanie instytucji publicznych, które zapewnią wysoką jakość usług za niewielka cenę. Potrzebne jest też zaangażowanie kobiet w życie publiczne, gdyż tylko wtedy będą podejmowały sprawy społeczne i domagały się ich rozwiązywania na wszystkich szczeblach decyzyjnych. W tym celu na Podkarpaciu powstaje Forum kobiet, które będzie formułować postulaty kobiet do władz, starając się wpływać na dobre rozwiązania prawne, instytucjonalne i politykę społeczną – zauważyła Ewa Draus.

– W nasz Ruch włączyły się kobiety z różnych środowisk – dodała Grażyna Szarama. – Wiemy jak wygląda życie codzienne, jak wygląda trud matki borykającej się z różnymi problemami dnia codziennego. Chcemy również, aby nasze koleżanki, czy to starsze, czy też młodsze, realizowały się w życiu, zmierzały jak najwyżej po szczeblach awansu zawodowego i pozycji społecznej. Cieszymy się, że mężczyźni widzą nas w swoich szeregach. Wnosimy w ich spostrzeganie świata inne spojrzenie, które, wierzymy, że ich ubogaca i czyni świat lepszym. Kiedyś jeden ze znanych polityków powiedział: My mężczyźni rządzimy światem, a wy kobiety władacie nami.

Ruch Kobiecy na Rzecz Życia Publicznego im. Grażyny Gęsickiej powstał 30 lipca podczas spotkania blisko 100 kobiet z wicemarszałkiem Sejmu Rzeczypospolitej, Markiem Kuchcińskim. Panie z Ruchu Kobiet zdecydowane są do brania udziału w życiu publicznym i politycznym, w celu urzeczywistniania interesów kobiet oraz rodzin i dzieci. Więcej o powstaniu Ruchu Kobiecego na Rzecz Życia Publicznego im. Grażyny Gęsickiej można przeczytać w pierwszym numerze „Gazety Parlamentarnej”, której wydawania podjęli się posłowie i senatorowie PiS z Podkarpacia.

Jednym z inicjatorów powstaniaRuchu Kobiecego na Rzecz Życia Publicznego im. Grażyny Gęsickiej jest Władysław Ortyl, senator RP, bliski współpracownik zmarłej tragicznie śp. Grażyny Gęsickiej, posłanki z listy PiS w okręgu rzeszowskim.

Śp. Grażyna Gęsicka – zmarła tragicznie 10 kwietnia 2010 w wieku 59-lat, towarzysząc prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu w podróży na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Pełniła funkcję przewodniczącej Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, ministra rozwoju regionalnego w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a od 14 lipca 2006 r. w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. W latach 1998-2001 była podsekretarzem stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, a w sierpniu 2001 r. została wiceprezesem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Więcej informacji w relacji filmowej:

http://wyslijto.pl/files/download/tm4haslw4p

http://wyslijto.pl/files/download/gco45yj86q

Noty biograficzne o uczestniczkach konferencji prasowej (działaczkach Ruchu Kobiecego na Rzecz Życia Publicznego im. Grażyny Gęsickiej):

Alicja Maria Zając– senator RP, radna Rady Powiatu w Jaśle od 12 listopada 2006 r. do 22 czerwca 2010 r., od 08 grudnia 2006 r. pełniła funkcję przewodniczącej Rady Powiatu. Alicja Zając została wybrana do Senatu w wyborach uzupełniających przeprowadzonych 20 czerwca 2010 r., zastąpiła tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej swego męża senatora Stanisława Zająca. Jest członkiem senackich Komisji Środowiska i Spraw Zagranicznych oraz członkiem Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. Od października 2005 r. jest prezesem Podkarpackiego Zarządu Okręgowego PCK w Rzeszowie, członkiem NSZZ „Solidarność.

Ewa Draus – radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego, była wojewoda podkarpacki, pełniła funkcję dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. Z wykształcenia socjolog, politolog, ekonomista, absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Instytutu Katolickiego w Paryżu ,Wyższej Szkoły Handlowej w Lille (Francja), wykładowca w Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnio-Europejskiej.

Grażyna Szarama – dyrektor Zespołu Szkół Społecznych nr 2 w Rzeszowie, dyrektor Biura Poselskiego Andrzeja Szlachty, germanistka, specjalista w zakresie języków obcych, tłumacz przysięgły, wykładowca uczelni wyższych, autorka i koordynatora (realizatorka) projektów unijnych, przyjaciel dzieci i młodzieży. Laureatka konkursu Kobieta Przedsiębiorcza 2010 (organizowanego przez GC „Nowiny”).

Danuta Solarz – mgr prawa administracyjnego i absolwentka podyplomowych studiów z prawa pracy, pracownik Energetyki, członek Zarządu Regionu Rzeszowskiego "Solidarność".

Dorota Chilik – właścicielka firmy produkcyjnej w pow. krośnieńskim, ukończyła studia zarządzania i marketingu, studia podyplomowe w zakresie funduszy UE, zatrudniona w Towarzystwie Jezusowym w Starej Wsi (pow. Brzozowski), bezpartyjna.

0

Adam Kulczycki http://www.gazetaparlamentarna.pl

Doktor socjologii, dziennikarz, niezależny publicysta. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Zainteresowania: polityka wschodnia (Ukraina, Rosja, Białoruś), Francja, Polonia świata, poezja, problematyka społeczna, współczesna rodzina, problematyka regionalna

182 publikacje
62 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758