Bez kategorii
Like

Klauzula Tuska

18/10/2012
473 Wyświetlenia
1 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Nikt nie spodziewał się, że Donald Tusk stał się wzorcem w kreowaniu rzeczywistości na potrzebę chwili, w tym szczególnie prawa.

0


 

Owocem takiego postępowania było wprowadzenie wielu zmian w ustawodawstwie, które w efekcie dają jasny i czytelny obraz intencji Donalda Tuska i jego pobratymców. Piękne słówka premiera, jego złota elokwencja i hasełka kojące umysły lemingów niczym bursztyn, stanęły w sprzeczności z tak zwanym życiem, o które często był pytany, jakie ma ono być.

Bardzo trudno jest opisać taki stan , w którym wszelkie działania są zupełnie inne niż należałoby spodziewać się na podstawie wygłaszanych tez. Brakuje tu właściwego przymiotnika, który w sposób jednoznaczny mógłby określić to zjawisko.

Spróbujmy jednak znaleźć takie określenie na przykładzie pewnych zapisów stanowionego prawa, konfrontując je z realiami. Sięgnijmy zatem do jednej z metod badawczych, zajmujących się słowotwórstwem diachronicznym, gdyż nasz tok rozumowania będzie oparty o procesy historyczne.

USTAWA z dnia 30 czerwca 2011 r. o zmianie ustawy — Prawo lotnicze oraz niektórych innych ustaw. Przy okazji obowiązkowych zmian, dokonano w tej ustawie pewnego zapisu, który sam w sobie może wyrażać na pozór pozytywne znaczenie. Historia pokazuje jednak , że zmiana ta miała inny cel, który objawia się przy okazji następujących po sobie zdarzeniach. Stwierdzenie, że :

,,bierze pod uwagę, czy takie udostępnienie jest ważniejsze niż negatywne skutki, które mogą wyniknąć z takiego działania bezpośrednio dla kraju oraz w skali międzynarodowej

objawia się brakiem dostępu do ważnych informacji, mogących mieć istotne znaczenie w postępowaniu prowadzonym przez prokuraturę lub w przyszłości w sprawach prowadzonych przed sądami. Przepisy nakładają w tym momencie dziwny rodzaj klauzuli dostępu do informacji, dotąd niespotykany. Obecnie można wyróżnić następujące klauzule : „ściśle tajne”, „tajne”, „poufne” lub „zastrzeżone”. Dostęp do danych dotyczących śmierci bliskiej osoby jest zablokowany ! Ciekawa jest to niedostępność do informacji, która podlega ocenie osób bezpośrednio odpowiedzialnych za prowadzenie postępowania.

Czyż nie można jednak tych przymiotników zastąpić czymś globalnym, zgodnym z duchem czasu ? Niech będzie to nowy, dotąd nieznany. Dlatego wydaje się możliwy tylko jeden, który da się odmienić na wszystkie sposoby znane w gramatyce a także określa wszystko, co nas otacza, jest nim przymiotnik :

tuski

To nowe określenie wszystkiego, co dzieje się w Polsce. I tak :

a) informacja tuska

b) decyzje tuskie

c) expose tuskie

d) stadion tuski

e) jaki ? – tuski

f) jaka ? – tuska

g) jak ? – tusko

h) mucha tuska.

Proszę zwrócić uwagę na klauzule. Po co ich tyle, czy nie może być jedna ? Klauzula tuska – i wszystko jasne. Ustawa ? Oczywiście tuska. Raport – tuski. Życie – tuskie. Bieda – tuska.

Pasuje to do wszystkich rodzajów, męskich, żeńskich, a przede wszystkim nijakich, gdyż mówimy wówczas, że jest tusko, co określa wszystkie stany w jednym.

Inne zapisy autora:

0

Polaczok
Polaczok

Tu jest Polska

105 publikacje
95 komentarze
 

Jeden komentarz

  1. Pingback: Doktoru Lasku ku przestrodze | 3obieg.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816