Bez kategorii
Like

Kłamstwa, kłamstewka i statystyka. Przypadek GUS?

06/02/2011
437 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

„Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej, syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, spadł w styczniu (w porównaniu do grudnia) o 4,6 pkt. proc. osiągając poziom minus 22,6 pkt. proc. – podał GUS.   W kilka dni później prasę obiega informacja o podwójnych zarobkach pracowników GUS. Kancelaria Premiera przeprowadza kontrolę w Urzędzie. Pitera składa doniesienie do CBA, a w mediach za sytuację w GUS obwinia… PIS. Nasuwa się pytanie, dlaczego Premier reaguje na sytuacje w podległym mu instytucji państwowej po trzech latach sprawowania rządu?!   Bo przecież pochopnym byłoby twierdzenie, że Premier i PO traktują GUS instrumentalnie. Gdyby tak było to i nad Ministerstwem Pracy (MP) zbierają się czarne chmury w związku z komunikatem o wzroście bezrobocia w styczniu, aż o 0,9% do […]

0


„Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej, syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, spadł w styczniu (w porównaniu do grudnia) o 4,6 pkt. proc. osiągając poziom minus 22,6 pkt. proc. – podał GUS.

 

W kilka dni później prasę obiega informacja o podwójnych zarobkach pracowników GUS. Kancelaria Premiera przeprowadza kontrolę w Urzędzie. Pitera składa doniesienie do CBA, a w mediach za sytuację w GUS obwinia… PIS. Nasuwa się pytanie, dlaczego Premier reaguje na sytuacje w podległym mu instytucji państwowej po trzech latach sprawowania rządu?!

 

Bo przecież pochopnym byłoby twierdzenie, że Premier i PO traktują GUS instrumentalnie. Gdyby tak było to i nad Ministerstwem Pracy (MP) zbierają się czarne chmury w związku z komunikatem o wzroście bezrobocia w styczniu, aż o 0,9% do 13,1%. I ORLEN znalazłby się w sytuacji nie do pozazdroszczenie. Ogłosił wszak, że popyt na jego produkty spadł w styczniu, aż o 10% i stąd obniżki cen.

 

Informacje pochodzące z GUS, MP i Orlenu wskazują w jednym kierunku – podwyżka VAT, innych podatków i zapowiadane cięcia składki emerytalnej do OFE spowodowały wyhamowanie wzrostu PKB. W licznych publikacjach uparcie przestrzegałem przed proponowanymi przez Platformę „reformami”, bo mają one charakter pro-cykliczny i duszą rachityczny wzrost gospodarczy. I tak właśnie dzisiaj się dzieje.

 

Wróćmy do GUS. Czy, aby zapowiadane zmiany w zarządzie GUS nie poprzedzą kolejnej fali kreatywnej… tym razem statystyki. Bo i GUS nie jest bez skazy. Wg byłego prezesa tej instytucji, zmiany sposobie liczenia PKB dodały do wzrostu gospodarczego kilka punktów procentowych w ostatnich latach… Dotykamy tu szerszego problemu. Wielu ekonomistów nie dowierza oficjalnym statystykom i przestrzega, że poziom inflacji na świecie, jak i w poszczególnych krajach może się okazać drastycznie zaniżony. Spór rozgorzał szczególnie ostro w USA. Z jednej strony Sekretarz Skarbu i szef FED mówią o zagrożeniu deflacją idąc pod prąd  odczuciom społecznym. Z drugiej, zaś wielu inwestorów przestrzega przed nadchodzącym widmem hiperinflacji.

 


 

Niestety, biorąc pod uwagę sytuację na świecie i PIJAROWĄ determinację Premiera, by bez skazy dotrwać do wyborów, sądzę, że afera w GUS ostatecznie pogrzebie wiarygodność tej ważnej instytucji.  Przez najbliższe miesiące, jak za Gierka, będziemy żyli w świecie „statystycznego” dobrobytu z dziurą i pustym portfelem w kieszeni. Za parę miesięcy, po wyborach, już słyszę, jak mówią: „Rząd się jakoś wyżywi.” Pozostaną kłamstwa, kłamstewka i statystyki.

 

Unicreditshareholders.com

0

Jerzy Bielewicz

By kontrolowac finanse wystarczy najprostszy kalkulator, cala reszta to blichtr

73 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758