Bez kategorii
Like

Kiszyniów polskim miastem? – REAKTYWACJA antypolonizmu

30/03/2012
643 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

W filmach, w kulturze, w symbolach w subtelny sposób promuje się antypolonizm. Czasami robi się ten sam opis dwa razy. Raz dla Polaków, grzecznie. Drugi raz dla pozostałych, z antypolską sugestią. Czy to przypadek?

0


 

W filmie zatytułowanym "Dawno temu w Ameryce" jest scena niosąca ze sobą błędną informację, która w zestawieniu z innymi faktami ma prawo przyczynić się do przedstawienia Polaków w złym świetle. 


Jest ona umieszczona w początkowym  okresie filmowej historii. A mianowicie powiedziano, że Kiszyniów jest miastem polskim, co w kontekście wydarzeń historycznych, jak i samej akcji filmu nie świadczyłoby o Polsce korzystnie.

Sprawę tę przedstawiłem w publikacji: "Kiszyniów polskim miastem?" (27.12.2011 r.) na portalu antypolonizm.pl.

W dniu 23 marca 2012 r. kolejny raz emitowano ten film na TVP1 (g. 22.15) z ocenzurowaną wypowiedzią będącą przedmiotem wspomnianej publikacji.

Słowa. które składały się na tę wypowiedź nie są odczytywane przez lektora.  Fraza słowna (w języku angielskim) mówiąca o tym, że Kiszyniów leży w Polsce jest bardzo niewyraźna, natomiast lektor czytając tekst, po prostu nie wymienia Polski. Cenzura ta jest dokonana na potrzeby widza polskiego, natomiast w innych krajach film ten nadal wnosi fałszywy przekaz.

W związku z tym wymowa publikacji "Kiszyniów polskim miastem?" nadal jest jak najbardziej aktualna mimo, że polski widz oglądając kopię filmu z tym tłumaczeniem (lektor: Janusz Szydłowski) nie usłyszy słów budzących kontrowersje.

Za: Sejsmograf Antypolonizmu

 

Obrazek głowny: za akcją bojkotu Grossa.

 

Są więc dwie narracje:

Jedna bezpieczna – dla Polaków. I druga antypolska – dla niepolaków. Ta druga ma upokarzać Polaków w oczach tych, którzy nie znają historii.

0

SejsmoAntypolonizmu

Pomimo ludobójstwa, niszczenia polskiego panstwa i kultury przez totalitaryzmy XX. wieku, problem dyskryminacji, oczerniania, zlych stereotypów na temat Polaków nie zostal w zinstytucjonalizowany sposób podjety. Problem ma nazwe: antypolonizm.

158 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758