HYDE PARK
Like

Kilkukrotny wzrost wpływów podatkowych od zakładów bukmacherskich

20/12/2019
436 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
Kilkukrotny wzrost wpływów podatkowych od zakładów bukmacherskich

Branża bukmacherska w Polsce rośnie w siłę. Według najnowszych raportów ekonomistów, dochód do Skarbu Państwa z zakładów bukmacherskich na przełomie lat zwiększył się kilkukrotnie.

0


Polacy coraz chętniej biorą udział we wzajemnych zakładach bukmacherskich. Firmy oferujące takie usługi w błyskawicznym tempie rozwijają swoje możliwości i bez wychodzenia z domu można za pomocą komputera obstawić wydarzenia sportowe lub zagrać w gry hazardowe. 

Według najświeższych raportów Polskiego Instytutu Ekonomicznego, dochody z opodatkowania zakładów wzajemnych online w ciągu trzech lat zwiększyły się kilkukrotnie. PIE zaznacza, że w 2016 roku do Skarbu Państwa z podatków od internetowych zakładów bukmacherskich wpływało około 88 milionów złotych. Przez wprowadzone nowelizacje i restrykcje polskiego prawa hazardowego, dochód ten w 2018 roku wynosił już 465 milionów złotych. Eksperci nie mają złudzeń, że następne lata przyniosą ze sobą jeszcze większy zastrzyk gotówki do Skarbu Państwa z sektora hazardowego.

To zasługa wprowadzenia licencji, na mocy których legalny bukmacher może legalnie prowadzić swoją działalność na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Jeszcze kilka lat temu ponad połowa dochodów z internetowych zakładów bukmacherskich trafiała do tak zwanej „szarej strefy”, czyli firm, które nie miały żadnego powiązania z Polską i nie uiszczały podatku z pobieranych pieniędzy. Gracze bardzo chętnie korzystali z tego typu usług, kuszeni większymi wygranymi i brakiem wydzielania podatku ze stawki częściej zakładali konta u zagranicznych bukmacherów. Od dwóch lat strony firm hazardowych, które nie mają zezwolenia na urządzanie zakładów w naszym kraju, są blokowane. W maju 2019 roku na liście zamkniętych stron przez Ministerstwo Finansów figurowało blisko siedem tysięcy witryn. 

Teraz niemal 90% podatków z zakładów internetowych wpływa do Skarbu Państwa. Nawet jeśli gracze obejdą blokady i będą korzystać z usług firm z wcześniej wymienionej „szarej strefy”, mogą liczyć się z wieloma konsekwencjami prawnymi. Ministerstwo Finansów bardzo skutecznie nadzoruje rynek hazardowy w Polsce, w szczególności sektor działalności online, wyłapując nielegalnych bukmacherów i kasyna. Nowelizacja wprowadziła także monopol państwa na gry na automatach poza kasynami, a także na urządzanie gier hazardowych przez internet, z wyjątkiem zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych.

Gałąź internetowej bukmacherski nie jest jednak najbardziej dochodową dla Państwa w sektorze hazardowym. Na pierwszym miejscu ciągle jest branża gier liczbowych, dla przypomnienia, objętych przez Państwo. W ubiegłym roku dzięki grom liczbowym wpływy z podatków wyniosły nawet 37% łącznego dochodu. Zakłady bukmacherskie wygenerowały dochód na poziomie 32% łącznego budżetu podatkowego. Wart podkreślenia jest fakt, że 3/4 tej sumy pochodzi od internetowych zakładów wzajemnych. Tylko 1/4 pochodzi z usług stacjonarnych, czyli zakładów zawieranych fizycznie w punktach danego bukmachera. 

Hazard z roku na rok coraz bardziej rozwija się na terenie Polski, co jest równoznacznie z przychodami do Skarbu Państwa. Według wstępnych prognoz Ministerstwa Finansów, dzięki nowej ustawie hazardowej działającej na terenie naszego kraju, dodatkowe wpływy do budżetu w przeciągu nadchodzących dziesięciu lat mogą wynieść nawet 15 miliardów złotych.

Inne zapisy autora:

0

kampanieonline
kampanieonline

320 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816