Globalnie i Lokalnie
Like

Kiciokaś

30/12/2013
386 Wyświetlenia
8 Komentarze
5 minut czytania
Kiciokaś

50-letnia, doświadczona kasjerka (9 lat za kasą) obsługiwała klientów w jednym z warszawskich sklepów sieci Lidl. W pewnym momencie podszedł z zakupami starszy pan. Wyłożył na taśmę zakupy za 16 zł. Zapłacił banknotem 50-złotowym. Kasjerka wydała 34 zł reszty. Klient odszedł, ale zaraz wrócił. – Dostałem za mało reszty.- powiedział. – Dałem przecież 100 zł. I wtedy się zaczęło. Sprawę opisuje dziś Wyborcza.pl.

0


Mój Boże, a już myślałem, że w epoce kas fiskalnych ten numer znają już tylko emerytowani policjanci… I starsi wiekiem miłośnicy literatury.

 

1.

 

50-letnia, doświadczona kasjerka (9 lat za kasą) obsługiwała klientów w jednym z warszawskich sklepów sieci Lidl. W pewnym momencie podszedł z zakupami starszy pan. Wyłożył na taśmę zakupy za 16 zł. Zapłacił banknotem 50-złotowym. Kasjerka wydała 34 zł reszty. Klient odszedł, ale zaraz wrócił. – Dostałem za mało reszty.- powiedział. – Dałem przecież 100 zł. I wtedy się zaczęło. Sprawę opisuje dziś Wyborcza.pl.

Kasjerka dokładnie sprawdziła kasetkę z pieniędzmi. Nie było w niej banknotów stuzłotowych. Iwona J. jest przekonana, że nie wkładała setki do specjalnego pudełka na wyższe nominały. Zaproponowała klientowi, by sprawdzili całą rzecz przy kierowniczce zmiany.

http://wawalove.pl/Falszywie-oskrazyl-kasjerke-o-zle-wydana-reszte-Kobieta-zostala-zamknieta-w-celi-a12436?utm_source=o2_SG&utm_medium=Hotspot&utm_campaign=o2

2.

 

Pomińmy na razie dalszy ciąg historii, bo ów jednoznacznie wskazuje na to, że w normalnym kraju minister spraw wewnętrznych po takim „występie” swoich podwładnych, jak miał miejsce w niniejszej sprawie podał by się do dymisji, a w ślad za nim poszedłby jeszcze komendant główny Policji.  Bo to nawet nie jest żenada.

3.

 

Bawi natomiast co innego. Otóż starszy pan, o ile nie występują u niego oznaki wczesnego Alzheimera, zastosował klasyczny już sposób na wyłudzenie pieniędzy w sklepie, zwany metodą na Kiciokasia.

Skąd taka dziwna nazwa? Ano jeden z najlepiej zapowiadających się w latach 1970-tych polskich pisarzy, Andrzej Pastuszek, pod koniec lat 1970-tych wydał zbiór opowiadań „Łowca gołębi” (1976). Jedno z nich nosiło właśnie ten tytuł.

Dwóch, działających wspólnie drobnych oszustów, wchodziło do sklepu i stawało w kolejce. Pierwszy kupował jakiś drobiazg i płacił zań banknotem 500,- zł. Drugi, chwilę później, dokonywał zakupu i płacił banknotem 20-50 zł. Po otrzymaniu reszty głośno zwracał uwagę, że zapłacił banknotem o nominale dziesięciokrotnie wyższym. Wywiązywała się kłótnia, czasem nawet wzywano milicję – wtedy drugi klient wyciągał notesik, w którym miał zanotowany numer banknotu (bo niby taki pedancik), albo upierał się, że na banknocie jest jego podpis, albo cyfra zakreślona jego ręką.

4.

 

Po otwarciu kasy, okazywało się, że taki banknot rzeczywiście znajduje się w szufladzie. Tako rzecze literatura.

Oczywiście w życiu, jak w życiu – często metoda na Kiciokasia była stosowana w pojedynkę; co prawda trudniej było udowodnić, ile się dało, ale… Ale w latach 1970-tych powszechna była opinia, że sprzedawczynie kradną, przypadki niewydania, bądź świadomie złego wydania reszty nie należały do wyjątków, a więc psychologicznie oszust miał oparcie w ludziach stojących w kolejce.

Czasem więc dla świętego spokoju, sprzedawczyni wypłacała rzekomo brakującą resztę.

A dzisiaj? Nie dałbym głowy, że po warszawskim incydencie:

50-letnią Iwonę J. (kasjerkę – HD) wyprowadzono ze sklepu pochyloną do przodu. Na oczach klientów. W komisariacie we Włochach zrobiono jej rewizję. Musiała rozebrać się do bielizny. Noc spędziła w areszcie. Rano przewieziono ja z powrotem na komisariat, gdzie wyjaśniono jej, że została zatrzymana: “za pobicie policjantki i ubliżanie”.

Za naruszenie nietykalności funkcjonariuszki grożą nawet trzy lata więzienia! Policja przedstawia dowody, czyli… zeznania funkcjonariuszy. 50-letnia pani miała uderzyć policjantkę w bark podczas interwencji. Adwokat broniący kasjerki mówi, że na monitoringu, który zarejestrował wydarzenie żadnego uderzenia nie widać.

Za co więc trafiła do aresztu? Prawdopodobnie za hardość. Bo kazała policjantce czekać na dowód. Bo wyjęła jej go z rąk. Bo mówiła do funkcjonariuszki przez “ty”.

(op. cit.)

jakaś inna kasjerka nie dojdzie do wniosku, że może lepiej z własnej kieszeni dołożyć 50 zł, żeby mieć spokój.

Wraca nowe, proszę państwa.

Niedługo znowu policjanci będą oglądać stare filmy kryminalne, ucząc się rzemiosła.

No i najważniejsze – Andrzej Pastuszek nadal żyje.

I pisze.

30.12 2013

Inne zapisy autora:

0

Humpty Dumpty
Humpty Dumpty

1842 publikacje
76 komentarze
 

 1. Avatar kanton

  Ale jaja na Nowy Rok. Należy współczuć tej pani. Oczywiście również należy współczuć komendantowi policji, że tak łatwo policjanci dali się podejść temu panu.Ten kraj Polska to nieustający kabaret. :-).

  0
  • Avatar Mariusz Cysewski

   W całym artykule jakby znów nie widać słonia w tej menażerii. A dokładniej nie menażerii tylko burdelu, albo cyrku.
   “Policjanci dali się podejść temu panu”? – Z zarzutów przedstawionych kasjerce a nawet faktu ich postawienia wynika, że oszustem był właśnie policjant dorabiający po godzinach. A rzekomo “interweniujący” to jego ziomale. Pozdrawiam

   0
 2. recepta na takie zachowania policji jest prosta, za oceanem maja dobre praktyki, wytoczyć pokazowy proces, na całkiem spore odszkodowanie personalnie wobec policjantki i wobec komendy policji. i następny policjant dwa razy się zastanowi zanim zacznie nadużywać swojej odznaki do załatwiania prywatnych animozji albo niespełnionych ambicji.

  0
  • Avatar Mariusz Cysewski

   To za oceanem. Za oceanem, i tam jest coś takiego jak sądy.
   W hitlerowskiej Polszy nikt nigdy nie wygrał procesu z bojówkami SA. Czasem nagłośni się wszczęcie śledztwa wobec esesmana, jak w wypadku tego bandyty co skopał po twarzy manifestanta 11.11.11 (albo 12), ale tylko po to by po cichu go uniewinnić. Te historyjki są zresztą częścią medialnych ustawek i legendowania tego hitlerowskiego państewka.
   Widział pan gdzieś w okupowanej Polsce, by skorumpowany esesman za coś beknął? No właśnie…
   A skutki nie dość że trudne do przewidzenia nie są, ale i zostały zaplanowane. Pozdrawiam

   0
 3. Avatar Jacenty

  Ocean to istotnie “wielka woda” a my żyjemy tu i teraz.Musimy jednak coś robić (i zrobić) bo jak tak dalej pójdzie to damy sprowadzić się do stanu zezwierzęcenia.Więc może by tak na początek podać do publicznej wiadomości imiona i nazwiska: “pokrzywdzonego” klienta,”pobitej” policjantki,komendanta posterunku policji i do dzieła.Niech sprawa niejakiego Karola Caka z warszawskiego Żoliborza (“obrońcy” porządku publicznego z 11.11.2011 r.)będzie przykładem),chociaż połowicznie ale się udało.

  0
 4. Za oceanem praktyka kasjerki (każdej, w każdym sklepie) jest taka:

  Jeśli płacisz banknotem kasjerka trzymają go w reku przed wydaniem reszty i włozeniem go do kasy głosno i wyraźnie stwierdza: “Otrzymałam 20 lub 50 lub 100 dolarów i klient potwierdza że własnie taki banknot podał. Każda kasa ma wlasna kamerę i wszytsko jest nagrane. Spróbuj w takich warunkach oszukać.

  0
 5. Thank you Wally. I am happy to say I often hear from a former stdunet and I am always grateful to know we are still remembered. Maybe he did jump as a way of one day my pondering the event to share with others. Thank you so much for reading this blog. Be well! Mary Ann

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816