Bez kategorii
Like

Katastrofa smoleńska – zdjęcia satelitarne z 10 kwietnia

09/02/2011
351 Wyświetlenia
0 Komentarze
8 minut czytania
no-cover

Po katastrofie smoleńskiej nurtowało mnie pytanie czy istnieją zdjęcia satelitarne miejsca katastrofy TU-154M zrobione 10 kwietnia 2010r.. Wydawac by się mogło, że takie zdjęcia powinny być. Nie wierzę, że służby NATO nie monitorowałyby lotu samoloty, na którego pokładzie znajdują się ważni, wysocy dowódzcy wojsk NATO. Ponieważ jestem asystentem społecznym posłanki Jolanty Szczypińskiej przygotowałem dla niej zapytanie w kwestii zdjęć satelitarnych z dnia 10 kwietnia 2010r. Jak wiadomo w dniu 29 kwietnia 2010r., podczas posiedzenia Sejmu, sekretarz rządowego Kolegium ds. Służb Specjalnych  p. Jacek Cichocki zapewniał, że Polska posiada zdjęcia satelitarne z dnia 10 kwietnia 2010r. – poniżej cytat z wystąpienia p. Jacka Cichockiego: "Wreszcie krótka odpowiedź, jeżeli chodzi o sprawy związane ze zdjęciami satelitarnymi NATO. Jak państwo wiecie, NATO nie posiada własnych satelitów, satelity posiadają poszczególne kraje natowskie.Służby […]

0


Po katastrofie smoleńskiej nurtowało mnie pytanie czy istnieją zdjęcia satelitarne miejsca katastrofy TU-154M zrobione 10 kwietnia 2010r.. Wydawac by się mogło, że takie zdjęcia powinny być. Nie wierzę, że służby NATO nie monitorowałyby lotu samoloty, na którego pokładzie znajdują się ważni, wysocy dowódzcy wojsk NATO.

Ponieważ jestem asystentem społecznym posłanki Jolanty Szczypińskiej przygotowałem dla niej zapytanie w kwestii zdjęć satelitarnych z dnia 10 kwietnia 2010r.

Jak wiadomo w dniu 29 kwietnia 2010r., podczas posiedzenia Sejmu, sekretarz rządowego Kolegium ds. Służb Specjalnych  p. Jacek Cichocki zapewniał, że Polska posiada zdjęcia satelitarne z dnia 10 kwietnia 2010r. – poniżej cytat z wystąpienia p. Jacka Cichockiego:

"Wreszcie krótka odpowiedź, jeżeli chodzi o sprawy związane ze zdjęciami satelitarnymi NATO. Jak państwo wiecie, NATO nie posiada własnych satelitów, satelity posiadają poszczególne kraje natowskie.Służby podległe Ministerstwu Obrony Narodowej skorzystały z możliwie najszybszego trybu otrzymania zdjęć satelitarnych od jednego z krajów natowskich i takie zdjęcia zostały nam niezwłocznie przekazane po skierowaniu tej prośby do tego kraju. Zatem takimi zdjęciami strona polska dysponuje i jeżeli zaistnieje taka potrzeba, również zostaną one udostępnione prokuratorom czy komisji.Tak więc nie korzystaliśmy z kanału natowskiego, bo trwałoby to pewnie parę tygodni, tylko od razu zwróciliśmy się do kraju, który posiada w tej kwestii ogromne kompetencje i możliwości, iniezwłocznie taka prośba została zrealizowana – te zdjęcia zostały przekazane. Chciałbym też powiedzieć, że tym krajem oczywiście były Stany Zjednoczone. Obecnie trwa wizyta ministra spraw zagranicznych pana Sikorskiego w USA. Wczoraj minister odbył również spotkanie z kierownictwem CIA oraz NSA, czyli głównej służby dysponującej satelitami Stanów Zjednoczonych, i także miał okazję wyrazić podziękowania za pomoc. Dziękuję bardzo."

W zapytaniu postawione zostały cztery pytania, zasadnicze z nich brzmiało: 

"Czy prawdą jest, że strona polska dysponuje zdjęciami satelitarnymi miejsca katastrofy rządowego samolotu TU-154M wykonanymi w dniu 10 kwietnia 2010 r.? Jeżeli tak, proszę o odpowiedź, kto po stronie polskiej jest dysponentem tych zdjęć.".

Oczywiście minister Miller odpowiedział na pytania zdawkowo (to często stosowana praktyka przez ministrów Donada Tuska, nie odpowiadam na pytanie – problemu nie ma) ale chyba pośrednio przyznał, że zdjęcia satelitarne miejsca katastrofy rządowego TU-154M są w Polsce i dysponuje nimi Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Poniżej całość odpowiedzi ministra Millera na zapytanie posłanki Jolanty Szczypińskiej: 

Odpowiedź ministra spraw wewnętrznych i administracjina zapytanie nr 7697     

                                                                                                                 w sprawie zdjęć satelitarnych miejsca katastrofy samolotu TU-154M wykonanych w dniu 10 kwietnia 2010 r.   

                                                                                                                                                                      Szanowny Panie Marszałku                                                                                                        W nawiązaniu do pisma z dnia 18 sierpnia 2010 r. (sygn. SPS-024-7697/10) dotyczącego zapytania posła na Sejm RP pani Jolanty Szczypińskiej w sprawie zdjęć satelitarnych miejsca katastrofy samolotu TU-154M wykonanych w dniu 10 kwietnia 2010 r., z upoważnienia prezesa Rady Ministrów, w porozumieniu z sekretarzem Kolegium do Spraw Służb Specjalnych, uprzejmie informuję, że przedmiotowe zdjęcia zostały przekazane Wojskowej Prokuraturze Okręgowej w Warszawie.   Z wyrazami szacunku   Minister    Jerzy Miller   Warszawa, dnia 29 września 2010 r.   

Nie wiem jedego – czy minister Miller pisząc "przedmiotowe zdjęcia" na pewno potwierdza, że pisze o zdjęciach z 10 kwietnia 2010r.. Mam nadzieję, że tematem zainteresuje się jakiś dziennikarz.      

Poniżej link do zapytania i odpowiedzi http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/3001bd878392962bc12573b500459bdb/d2c175d3607c0ef1c1257782004a62d1?OpenDocument

Inne zapisy autora:

0

Robert Kujawski

32 lata, z wyksztalcenia prawnik, dzialam publicznie, nie lubie prostych odpowiedzi

44 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758