POLSKA
Like

KARA ZA ZBRODNIĘ to za mało!

22/07/2013
364 Wyświetlenia
1 Komentarze
6 minut czytania
KARA ZA ZBRODNIĘ to za mało!

Obecnie w prawie, w kodeksie karnym, istnieją tylko pojęcia: winy i kary. Oba odnoszą się do sprawcy przestępstwa – czyli tego, kto wyrządza krzywdę drugiemu człowiekowi. A co z ofiarą? Co z ZADOŚĆUCZYNIENIEM?

0


Nowa wizja państwa. Kara za zbrodnię to za mało!

W kraju, w którym chciałbym żyć i do którego budowy Was zapraszam – w „Polsce naszych marzeń” – prawo rozróżnia cztery pojęcia odnoszące się do krzywdy czy przestępstwa, są to: wina i kara oraz odpowiedzialność i zadośćuczynienie.
.
Jest to naturalne i jak najbardziej logiczne rozróżnienie, ponieważ krzywdę drugiemu człowiekowi można wyrządzić umyślnie – lub zupełnie przypadkowo, niechcący, w wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności czy przypadku.
.
Uważam, za normalne, że niezależnie od tego czy krzywda jest umyślna czy nie zamierzona – pierwszą rzeczą, którą prawo powinno egzekwować siłą państwa jest ZADOŚĆ UCZYNIENIE za krzywdę.Zadośćuczynienie należy się ofierze od tego, kto ponosi ODPOWIEDZIALNOŚĆ za to co się stało, za szkodę czy krzywdę.
.
I jeżeli była to krzywda wyrządzona niechcący, nieumyślnie – to odpowiedzialność i zadośćuczynienie dopełniają SPRAWIEDLIWOŚCI.
.
To jest chore, żeby człowiek miał być karany (np. szedł do więzienia) za coś, co zdarzyło się przypadkowo – w sposób niezamierzony, bez jego złej intencji.
Równie chore jest to, żeby ofiara przestępstwa wyrządzonego umyślnie, np. ofiara kradzieży czy rozboju – pozostawała bez zadośćuczynienia (jak to ma miejsce obecnie) i miała się „na pocieszenie” zadowolić tym, że złodziej „pójdzie siedzieć”. Co to za sprawiedliwość, jeśli nie ma zadośćuczynienia za krzywdę – jeśli kara dla przestępcy w żaden sposób nie wynagradza krzywdy jego ofierze?
.
Dlatego w przypadku jakiejkolwiek krzywdy wyrządzonej umyślnie – w wizji państwa, którą proponuję – również przede wszystkim jest mowa o odpowiedzialności i zadośćuczynieniu za krzywdę – ale oprócz tego oczywiście jest też wina i kara (w przeciwieństwie do krzywdy nieumyślnej).
.
Innymi słowy przestępca musi nie tylko zadośćuczynić ofierze za wyrządzoną krzywdę (bo ponosi za nią odpowiedzialność) ale również ponieść zasłużoną karę – jako winny złego czynu.
.

.

Podsumowując:
dzisiaj jest tak, że niezależnie od tego czy ktoś zostanie pobity czy potrącony samochodem – prawo mówi o umyślnym bądź nieumyślnym spowodowaniu obrażeń – i ofiara w obu przypadkach zostaje z niczym – a sprawca (pobicia lub wypadku) – tak samo w obu przypadkach zagrożony jest karą (oczywiście różną w swoim wymiarze – ale zawsze karą)
.
Dla mnie to jest nienormalne i proponuję zupełnie inne państwo. W „Polsce naszych marzeń” jeśli ktoś zostanie pobity – to sprawca nie dość, że musi mu to wynagrodzić, czyli zadośćuczynić za krzywdę – to jeszcze poniesie za to karę.
Natomiast w przypadku nieumyślnych obrażeń,  np. potrącenia przez samochód – ten kto ponosi za nie odpowiedzialność musi zadośćuczynić ofierze takiego wypadku – ale oczywiście nie ma mowy o karze więzienia za nieumyślnie spowodowane krzywdy.
W każdym przypadku dużo ważniejsza jest przecież rekompensata dla ofiary za poniesione krzywdy (próba wynagrodzenia jej nieszczęścia, które ją spotkało) – czego w ogóle obecne prawo karne nie przewiduje.

.

.

Dla przypomnienia wspomnę, że niniejszy wpis jest częścią propozycji innowacyjnego myślenia o państwie, którą zacząłem prezentować jakiś czas temu. Wszyscy zdają się widzieć, że otaczająca nas rzeczywistość polityczno-prawna jest chora, że żyjemy w świecie absurdów, opartym na manipulacji, podstępie, kruczkach prawnych, itp. metodach oszukiwania i wykorzystywania ludzi. Ale świat, państwo tworzą ludzie – my wszyscy. I sami jesteśmy sobie winni, że nasz kraj wygląda tak a nie inaczej – głosując na tych a nie innych ludzi.
.
Chcę więc zaproponować wszystkim wizję normalnego państwa, chcę Was przekonać, że technicznie nie ma żadnych przeszkód, żebyśmy stworzyli państwo dla uczciwych i dobrych ludzi, które gwarantuje swoim obywatelom uczciwość i dobrowolność relacji między ludźmi. I moja propozycja to właśnie całościowa wizja takiego normalnego państwa, którą nazwałem roboczo „Polską naszych marzeń” – wierząc, że jednak ludzi pragnących żyć uczciwie i godnie jest w Polsce więcej niż cynicznych cwaniaków szukających tylko okazji aby wykorzystać innych.
.
Taką innowacyjną wizją normalnego kraju dla uczciwych i dobrych ludzi chcę Was zarazić
.

.

.

PS. Jeśli zainteresowała Cię, drogi Czytelniku, ta nowa wizja państwowości, jeśli bliska jest Ci taka „Polska naszych marzeń” – proszę, nie bądź bierny. Powiedz o niej znajomym, podeślij im linka do tego artykułu lub do mojego bloga. Zrób cokolwiek, żeby ją spopularyzować. Budowa takiego państwa jest możliwa – wystarczy, że większość z nas będzie tego chcieć!

Inne zapisy autora:

0

Freedom
Freedom http://freedom.noweblogi.pl

Wyłącz tv - włącz myślenie.

127 publikacje
6 komentarze
 

Jeden komentarz

  1. Avatar sev

    Zadośćuczynienie może być zatem i karą.

    0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816