Komentarze dnia
Like

Kanclerz Merkel, jako Niemka, wyraziła zgodę, aby niemiecki satyryk był ścigany za obrazę prezydenta Erdoğana

15/04/2016
946 Wyświetlenia
1 Komentarze
2 minut czytania
Kanclerz Merkel, jako Niemka, wyraziła zgodę, aby niemiecki satyryk był ścigany za obrazę prezydenta Erdoğana

Niemcy przestają bronić własnych obywateli. Każdy muzułmanin może zaskarżyć w Niemczech  niemieckiego obywatela. Co się stało? Rząd w Berlinie przychylił się dziś do wniosku Ankary w sprawie ścigania autora satyrycznego programu w niemieckiej telewizji publicznej ZDF pod zarzutem znieważenia prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana. Niemca będzie ścigał niemiecki wymiar sprawiedliwości.

0


 

Władze Turcji domagały się ukarania niemieckiego satyryka Jana Böhmermanna, który w swoim telewizyjnym programie zamieścił niewybredny pamflet na prezydenta Erdoğana. MSZ w Berlinie dostało w tej sprawie oficjalne pismo z Ankary. Skończyło się na tym że kanclerz Niemiec w rozmowie telefonicznej z premierem Turcji Ahmetem Davutoglu oceniła wiersz Böhmermanna jako „świadomie obraźliwy”.
Merkel skapitulowała przed Erdoganem. Niemiecki rząd, zgodnie z żądaniem Turcji, umożliwi postawienie zarzutów komikowi Janowi Böhmermannowi — Marcin Antosiewicz (@Antosiewicz) 15 kwietnia 2016
Dziś Angela Merkel oświadczyła, że rząd zgodził się na to, aby niemiecka prokuratura, na wniosek Turcji, wszczęła postępowanie przeciwko Böhmermannowi. Ale dodała, że to nie oznacza automatycznie określenia jego winy. Satyrykowi grozi do trzech lat więzienia albo kara grzywny.
Jednocześnie rząd w Niemczech podjął decyzję o usunięciu z Kodeksu Karnego paragrafu 103 o „obrazę organów oraz przedstawicieli obcych państw”. Przestałby on obowiązywać w 2018 r.
Zgodnie z paragrafem 103 niemieckiego KK, zagraniczne głowy państw, urzędnicy państwowi i przedstawiciele dyplomatyczni mają szczególną ochronę przed zniesławieniem i oszczerstwem, niezależnie od tego, czy mieszkają w kraju, czy za granicą. Warunkiem dla wszczęcia dochodzenia jest ustnie wyrażony protest szefów zainteresowanych państw lub ich przedstawicieli oraz zgoda niemieckiego rządu federalnego.

Angela Merkel wraz z Donaldem Tuskiem i Fransem Timmermansem będą ,23.4.2016 w Turcji.

Zródła:

niezalezna.pl

http://www.tagesschau.de/eilmeldung/merkel-erklaerung-zu-boehmermann-101.html

 

Inne zapisy autora:

0

MarekLipski
MarekLipski http://wpolsce.biz

41 publikacje
9 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816