Bez kategorii
Like

Kamica żółciowa

30/07/2011
441 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Jest przyczyną nawracających dolegliwości bólowych jednak można im zapobiec jeśli wykluczymy niektóre składniki z naszej diety.

0


    Pęcherzyk żółciowy jest magazynem żółci wytwarzanej przez wątrobę i potrzebnej do metabolizowania tłuszczów. Podczas procesów trawiennych żółć jest transportowana drogami żółciowymi do dwunastnicy. U niektórych osób nie wiadomo z jakich powodów w pęcherzyku wytrącają się kryształki cholesterolu i soli żółciowych, które zbijają się w grudki, tworząc złogi tzw. kamienie żółciowe. Kobiety 2-3 razy częściej chorują niż mężczyźni. Dopiero po 70 r.ż kamica występuje tak samo często u kobiet jak i mężczyzn.

Bardziej obciążone są kobiety, które rodziły, zażywają hormonalne środki antykoncepcyjne lub stosują terapię hormonalną. Kamica częściej występuje u osób otyłych lub stosujących drastyczne diety odchudzające, u osób z cukrzycą. Obserwuje się tez genetyczną skłonność do kamicy.

    Objawia się najczęściej silnym i ciągłym bólem w prawej części podbrzusza trwającym kilka lub kilkanaście godzin. Kiedy kamień przejdzie przez drogi żółciowe i dotrze do dwunastnicy, ból się zmniejsza. Niektórzy chorzy skarżą się na uczucie pełności czy gniecenia w nadbrzuszu, odbijanie , wzdęcia. Problem zaczyna się gdy kamień czasowo zablokuje ujście przewodu pęcherzykowego, zakłócając odpływ żółci. Wówczas dochodzi do kolki wątrobowej. Pojawia się silny ból.

    Najlepszym badaniem rozstrzygającym jest USG jamy brzusznej. Pozwala ocenić wielkość pęcherzyka, grubość jego ścian oraz lokalizację. Istotne są też tzw. próby wątrobowe. W kamicy bez powikłań wyniki utrzymują się w normie, natomiast u osób z zapaleniem pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych stwierdza się wzrost wskaźników biochemicznych oraz liczby leukocytów we krwi.

   Jeśli kolki przytrafiają się sporadycznie można ratować się pijąc napary z dziurawca lub mięty. Należy jednak pamiętać, że ataki będą się powtarzały jeśli nie będziemy unikać tłustych potraw. Ostre zapalenia próbuje się najpierw wyleczyć, dopiero potem usuwa się kamień. Pęcherzyk bez powikłań usuwa się laparoskopowo.

    Zapobieganie poprzez dietę jest najlepszą profilaktyką. Powinniśmy spożywać produkty białkowe, chude mięsa ( indyk, królik, cielęcina) i ryby. Wzbogacić menu należy o produkty bogate w błonnik. Wskazane są marchew, pietruszka, szpinak, sałata, pomidory bez skórki, cykoria, rzeżucha, ogórki, seler, dynia. Najlepiej jeść je na surowo po doprawieniu odrobiną oleju lub masła. Unikać należy warzyw strączkowych, grzybów, kalafiora, kalarepy, cebuli, pora, czosnku, rzepy, rzodkiewki. Unikać tez należy owoców kwaśnych. Ograniczyć należy sól, alkohol oraz tłuszcz zwierzęcy. Aby wspomóc pracę wątroby można stosować preparaty dostępne w aptece bez recepty.

    Podczas nagłego ataku kolki ulgę może przynieść ciepły kompres. Można też zastosować czopek rozkurczowy lub przeciwbólowy. Po ataki należy zrezygnować z pokarmów stałych, ograniczyć soki owocowe i słodzone napoje. W miarę poprawy należy jeść kleiki, gotowane warzywa oraz niewielkie ilości masła. Ojciec Klimuszko  opracował kurację zapobiegającą kolejnym atakom kamicy żółciowej. Polega ona na piciu przez 12 dni soku z jednej cytryny wymieszanej z podobną ilością oliwy.

0

Lilka

Kobieta Matka Zona

41 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758