Chodzi o to, że rządząca partia prowadzi politykę liberalną, która dominuje w III RP od 1989 roku. Dla Kaczyńskiego wybór przez polskie elity modelu liberalnego i jego konsekwentna realizacja doprowadziło do wielkiego kryzysu w jakim znajduje się polskie państwo oraz naród. Kaczyński uważa liberalizm za teorią błędną, o jego polskiej odmianie myśli jeszcze gorzej: “To są [politycy PO] zwolennicy koncepcji liberalnej, w dodatku w tym polskim sprymitywizowanym wydaniu. W uproszczeniu koncepcja ta zakłada, że w życiu społecznym w gruncie rzeczy wszystko załatwia się samo przez się- mechanizm rynkowy jako ten główny regulator pozwala na rozwiązanie wszystkich społecznych oraz ekonomicznych kwestii. No chyba, że mu w tym przeszkadza państwo, które jest w jakimś zakresie potrzebne, ale wiadomo im mniejsze tym lepsze. Krótko mówiąc, jeżeli państwo nie przeszkadza to wszystko będzie dobrze.”- mówi Kaczyński.

W jego ocenie, liberalizm jest teorią błędną a potwierdza to nasze historyczne doświadczenie. Prezes PiS twierdzi, że wszystkie państwa, które na przestrzeni ostatnich 100 lat znacznie się wzbogaciły, stawiały na: planowanie, strategię, realizowanie dalekosiężnej polityki opierającej się na dużym udziale państwa w życiu społecznym. Kaczyński za przykład podał takie państwa jak: Korea Płd., Austria, Finlandia, Singapur czy Japonia.

Kaczyński powiedział, że w tych państwach była realizowana polityka solidarności społecznej: “Wszędzie tam mieliśmy do czynienia z wysokim stopniem spójności społecznej, czyli solidarności społeczną tzn. bardzo wysoką empatią oraz gotowością niesienia pomocy tym, którym jest gorzej. Zwyciężała w tym wyścigu taka organizacja społeczna, która tworzy wspólnotę”- stwierdził prezes PiS.

Według niego liberalizm jest przeciwieństwem tej idei, bo zamiast empatii mamy bezwzględność wobec ludzi: “Jest walka i konkurencja między ludźmi i ona określa ich pozycje. Wszelka ingerencja w to jest nieuzasadniona;, w związku z tym jeżeli ktoś jest biedny to widocznie jest temu winien, jeżeli ktoś jest bogaty to widocznie ma odpowiednie zasługi i kwalifikacje”- powiedział Kaczyński.