Bez kategorii
Like

J.R. Rymkiewicz ‘Głowa owinięta koszulą’

14/12/2012
360 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Kolejna (piąta już) odsłona życia Mickiewicza w ujęciu Jarosława Marka Rymkiewicza.

0


             Dlaczego romantycy umierali młodo? Kto otruł Mickiewicza oraz jak to zrobił? Czym jest ‘bursztynowy świerzop’? To ledwie kilka z wielu zagadnień (zagadek), które stara się zgłębić Rymkiewicz w swej najnowszej książce o Mickiewiczu. Jest to kolejna z pozycji poświęcona wieszczowi po ‘Żmucie’, ‘Bakecie’, ‘Kilku szczegółach’ i ‘Do Snowia i dalej’. Tytuł ma intrygujący – ‘Głowa owinięta koszulą’ – o czym także będzie w tekście jednego z tych kilkunastu esejów.

            Rymkiewicz zaprasza czytelnika do śledzenia krok po kroku swojej badawczej pracy, na bieżąco analizuje różne warianty. W stylu gawędziarskim, z nawrotami, powtórzeniami snuje przed czytającym elektryzujące fakty z życia i twórczości Adama Mickiewicza. Wychodzi często od jednego szczegółu i nadbudowuje nowe znaczenia (wszystko bezpośrednio, na oczach czytelnika).

            Ciekawy jest wątek o tym jak próbowano z naszego arcy-polskiego Mickiewicza uczynić pisarza (wieszcza) radzieckiego.

            To także kolejna z książek, która stara się dotknąć ‘duszy polskiej’, jak to robił Rymkiewicz przy okazji także takich pozycji, jak ‘Kinderszenen’, ‘Samuel Zborowski’, ‘Wieszanie’. To po prostu kolejna książka dotycząca polskiej mitologii. Równie ważna jak pozostałe, choć wydaje się ledwie appendixem do reszty. Ale szczegóły, które zdradza nam Rymkiewicz są bardzo istotne.

            Rymkiewicz to wybitny stylista i dociekliwy badacz i ja tą książkę polecam. Niedługo jednakże pojawi się kolejna (6) z serii książek o Mickiewiczu, który ‘odjeżdża na żółtym rowerze’ i czytawszy jej fragmenty już czuję się zaintrygowany, bo Rymkiewicz poruszy w nim problemy psychiczne wieszcza, jakie ponoć miał.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
stefan sarmata 2

64 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816