NEWS
1

Józef Piłsudski – symbol niepodległości

05/12/2020
381 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Mówimy niepodległość, myślimy Piłsudski. Wąsaty jegomość w wysłużonej maciejówce i bystrym spojrzeniem łypiącym spod krzaczastych brwi – żadna inna sylwetka nie zrosła się w zbiorowej pamięci Polaków z wydarzeniami z listopada 1918 roku bardziej niż on.

0


Mówimy niepodległość, myślimy Piłsudski. Wąsaty jegomość w wysłużonej maciejówce i bystrym spojrzeniem łypiącym spod krzaczastych brwi – żadna inna sylwetka nie zrosła się w zbiorowej pamięci Polaków z wydarzeniami z listopada 1918 roku bardziej niż on.

5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie urodził się Józef Piłsudski, ojciec polskiej niepodległości, początkowo działacz socjalistyczny, twórca Pierwszej Kompanii Kadrowej (dającej początek Legionom Polskim), a także Polskiej Organizacji Wojskowej, Naczelnik Państwa i Naczelny Wódz w latach 1918-1922, pierwszy marszałek Polski, dwukrotny minister spraw wojskowych, przywódca obozu sanacyjnego, dwukrotny premier Polski, Generalny Inspektor Sił Zbrojnych.

Złote myśli Marszałka

Był bez wątpienia człowiekiem wielkiego formatu, pozostając przy tym normalnym i ludzkim. Pozostawił po sobie ogromną liczbę przemówień i powiedzeń. Niektóre zdają się nie tracić na aktualności. “W Polsce wszyscy krzyczą, iż mają rację”, “Parę pokoleń minąć musi, zanim stworzy się znowu państwowa kultura polska”, “Złe zwyczaje sejmowe są gorsze od złej konstytucji”, “Słabość ma zawsze jedną konsekwencję – zamiłowanie do wielkich słów bez treści”.

Powszechnie uważany za człowieka bezwzględnie uczciwego, cieszył się wielką popularnością w społeczeństwie. Nie zaszkodziły mu ostre ataki opozycji politycznej oburzonej zamachem majowym i procesem brzeskim. Był autorem wielu artykułów fachowych, publicystycznych i opracowań historycznych.

Marszałek Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 roku o godz. 20.45 w Belwederze. Wykonana ze srebra trumna z ciałem Piłsudskiego wystawiona była w Belwederze 13 i 14 maja. Katafalk przybrany był w purpurowe sukno z godłem Rzeczypospolitej. 17 maja wieczorem pociąg wiozący ciało Piłsudskiego ruszył do Krakowa, na jego trasie zgromadziły się tysiące ludzi, aby oddać zmarłemu hołd. W całym kraju zapanowała trzyminutowa cisza. Szacuje się, że w pogrzebie w Krakowie wzięło udział około 100 tys. osób, kondukt ciągnął się przez kilka kilometrów.

 

Cześć i Chwała Bohaterom

 

Żródło :

https://www.facebook.com/IPNKrakow/

https://www.polskieradio24.pl/39/156/Artykul/2128794,Jozef-Pilsudski-symbol-niepodleglosci

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/jozef-pilsudski-wybitny-maz-stanu-zyciorys-architekta-polskiej-niepodleglosci/nh9vjw3

Inne zapisy autora:

0

Tezeusz
Tezeusz

" Patriotą się jest lub się bywa, bywają ci dla których interes własny jest ważniejszy od ojczyzny" - Rotmistrz Witold Pilecki. Patriotyzm to nie słowo, to godność bycia Polakiem.

117 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816