Nowe Technologie i Medycyna
Like

JOANNA JUREK,17-LATKA,WYNALAZŁA METODĘ LECZENIA RAKA

07/05/2014
2191 Wyświetlenia
30 Komentarze
3 minut czytania
JOANNA JUREK,17-LATKA,WYNALAZŁA METODĘ LECZENIA RAKA

17-latka,Joanna wynalazła sposób dostarczania leków do komórek nowotworowych?W Polsce?Tak.Sensacja.Leci do USA.Wszystkie te procesy przeprowadzałam intuicyjnie metodą prób i błędów, aż nagle wszystko zaczęło do siebie pasować – mówi Joasia.

0


 

 

17-latka poleci do USA na Intel ISEF, jeden z najbardziej prestiżowych na świecie konkursów dla młodych naukowców.

Joanna-Jurek2014

 

Lek wiąże się z nanocząstkami złota, a całość jest umieszczana w nanowłóknach wszywanych wokół miejsca, z którego został wycięty nowotwór. Ponieważ nanowłókna są biodegradowalne, rozpuszczają się w ciele podobnie jak nici chirurgiczne. W komórkach rakowych – pod wpływem zmienionego odczynu pHwłaściwego dla nowotworów – z nanowłókien wydostają się nanocząstki złota wraz z lekiem. Można powiedzieć, że lek wyczuwa nowotwór i trafia bezbłędnie do komórek.

 

Prace nad projektem Jurek rozpoczęła pod koniec I klasy liceum.

 

Dopracowywała go podczas trwającego miesiąc wakacyjnego stażu zorganizowanego przez Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci. W październiku pomysł przelała na papier, a w lutym tego roku wzięła udział w eliminacjach regionalnych Międzynarodowego Konkursu Naukowego E(x)plory. Przeszła dalej jako jedyna reprezentantka naszego województwa.

 

Miesiąc później swój projekt pokazała podczas ogólnopolskiego finału w Gdyni.

 

Jej praca zdobyła I miejsce, a uczennica z Piotrkowa uzyskała możliwość uczestniczenia w Intel ISEF, jednym z najbardziej prestiżowych na świecie konkursów dla młodych naukowców. W tym roku na zorganizowanym w Los Angeles konkursie zaprezentowanych zostanie około 500 projektów. Licealistka z Łódzkiego poleci tam już w najbliższy piątek, 9 maja, a razem z nią dwóch innych laureatów z Polski. – Dla mnie to ogromny sukces, bo wyżej tego projektu już bym pokazać nie mogła.

 

 

 

Cieszy mnie również możliwość spotkania ze znakomitymi naukowcami, m.in. z laureatami Nagrody Nobla – mówiła Joanna. Przyznała też, że wyjazd do USA jest dla niej szansą na znalezienie sponsorów na kolejne projekty badawcze. A pomysłów jej nie brakuje. Teraz – razem ze znajomym naukowcem z Gdyni – chce wymyślić sposób na zmniejszenie liczby szpitalnych zakażeń gronkowcem złocistym.

17-latka jest uczennicą I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim. Korzysta z indywidualnego toku nauczania. Jak przyznaje, w rozpoczęciu kariery naukowej w tak młodym wieku pomogło jej stypendium Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, dzięki któremu mogła wziąć udział w warsztatach z biologii, chemii i fizyki organizowanych przez Polską Akademię Nauk i Uniwersytet Warszawski.

 

Info,Link,Autorzy,Zródła:google,yahoo,yandex,rss,gazeta wyborcza(KT).Zdjęcia Maciej Stanik.

 

http://piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl/artykul/galeria/17-letnia-autorka-metody-leczenia-raka-leci-do-usa,2261318,9079082,t,id,zid.html#galeria

 

 

Enhanced by Zemanta
0

Lipski Marek

FREELANCER.

333 publikacje
134 komentarze
 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758