Artykuły redakcyjne
Like

Jeszcze jeden “SKOK” i….

13/07/2016
760 Wyświetlenia
5 Komentarze
7 minut czytania
Jeszcze jeden “SKOK” i….

W swoim artykule “Rozbiór SKOK-ów” zamieszczonym na “3 Obiegu”, autor Paweł Pietkun zaledwie “prześlizną” się nad problemami funkcjonowania i “bankructwami” Spółdzielczych Kas Oszczędnościowych (SKOK) w Polsce. Problemy i przyczyny ich upadków są według mnie bardziej polityczno-systemowe, niż tylko zwykła ludzka niegospodarność i brak kompetencji. Niestety, w “układach politycznych” obowiązujących w Polsce od “prawa do lewa”, SKOKI narażone są na atak, złupienie, a następnie oddanie “wyeksploatowanych” już wydmuszek bankom. Kto za to wszystko płaci? Oczywiście członkowie zbankrutowanego SKOK-u i Państwo Polskie, czyli My (Pan płaci, Pani płaci itd.). Najgroźniejsza dla SKOK-ów jest chyba infiltracja zarządów SKOK przez struktury mafijne i “ciągnięcie” zysków z takiej “mafijnej ochrony” wynikających. Mechanizm “przejmowania” w ten sposób KAS można prześledzić na “wzorcowym” przykładzie SKOK Wołomin.

0


W internecie bez problemu znajdziemy relacje prasowe opisujące “upadek” tego SKOK-u:
.
“Oskarżenia o poważne przestępstwa, wyłudzanie pieniędzy, tajne gry operacyjne, znajomości z pierwszoligowymi gangsterami i wpływowymi politykami – to wspólne elementy biografii dwóch głównych oskarżonych w aferze SKOK Wołomin.”
.
“Oskarżeni w aferze SKOK Wołomin Adam Ch. i Piotr P., byli powiązani z WSI i Pro Civili.”
.
“Piotr P. i fundacja Pro Civili stoją za wyłudzeniem z Wojskowej Akademii Technicznej majątku wartego prawie 400 milionów złotych. Jak wynika z raportu dotyczącego likwidacji WSI, szczyt aktywności Pro Civili przypada na okres, kiedy Ministerstwem Obrony Narodowej kierował Bronisław Komorowski.”
.
“Na zamkniętych imprezach SKOK-u Wołomin bawili się politycy wszystkich partii.”
.
“Najwięcej jest na nich (na zdjęciach z imprez) polityków prawicy. Wśród gości bryluje na przykład poseł i były minister w Kancelarii Prezydenta Jacek Sasin, który na jednym ze zdjęć odbiera statuetkę i kwiaty od Mariusza G. Oprócz niego na urodzinach SKOK-Wołomin bawili się posłanka Małgorzata Gosiewska, poseł i były agent CBA Tomasz Kaczmarek wraz z żoną, eurodeputowany wybrany z list PiS Marek Jurek oraz PiS-owscy samorządowcy: były burmistrz Wołomina Ryszard Madziar (Sasin, zanim został posłem, był jego doradcą) i były starosta Piotr Uściński. Na imprezach bywali również prawicowi politycy spoza PiS – europarlamentarzysta Janusz Korwin-Mikke, były poseł Artur Zawisza (Ruch Narodowy).”
.
“Na fotografiach w towarzystwie Mariusza G. widać eurodeputowanego Platformy Dariusza Rosatiego, który do niedawna kierował sejmową komisją finansów publicznych.
Na innym zdjęciu jest niedawny szef sejmowej komisji sprawiedliwości Ryszard Kalisz. Siedzi przy jednym z stoliku z Piotrem P. Na imprezach SKOK-u Wołomin lewica była zresztą reprezentowana licznie – bawili się tam m.in. była rzeczniczka rządu Józefa Oleksego Aleksandra Jakubowska i były szef TVP Robert Kwiatkowski, do niedawna związany z Twoim Ruchem.”
.
“Na jednej z imprez honorowym gościem był były prezydent Lech Wałęsa. Na zdjęciach towarzyszą mu zarówno Piotr P., jak i Mariusz G. Na urodzinach SKOK-u Wołomin bawili się też ludzie show-biznesu: aktor Zbigniew Buczkowski, satyryk związany z tygodnikiem „W Sieci” Jan Pietrzak i znana z TVN Weronika Marczuk.”
.
Itd. itp. – można cytować i cytować! Kto bardziej zainteresowany znajdzie bez trudu więcej informacji i opinii wpisując w wyszukiwarkę odpowiednie hasła.
.
A refleksje jakie się mi po przeczytaniu powyższych cytatów nasuwają?
Niezależnie, kto aktualnie rządzi, to jest i będzie tak samo!
To, że w bankietach SKOK-u Wołomin uczestniczyli “koledzy” Adama Ch. i Piotra P. z lewicy to rzecz niejako “normalna”, ale, że brali w nich udział także politycy “prawicy”, to oznacza, że albo są politykami głupimi i do tego jeszcze bardzo naiwnymi, w związku z czym nie powinni brać udziału w polityce i zająć się jakąkolwiek inną pożyteczną dla ludzi działalnością, albo to takie same cwaniaki o podobnych powiązaniach jak ich “przeciwnicy” z “lewicy”. Tertium non datur – jak mawiali starożytni Rzymianie! Znając niektórych rzeczonych z bliska obstawiałbym raczej tą drugą ewentualność.
A sam mechanizm “rabowania” i przejmowania KAS? Jak zwykle zapewne bardzo prosty jak wiele innych podobnych, ale zawsze skutecznych sztuczek zapoczątkowanych i stosowanych od czasów wprowadzenia tzw. “sztywnego kursu dolara” przez Balcerowicza.
.
W tym akurat przypadku można domniemywać, że wymyślono następujący scenariusz:
1$.
Objęcie SKOK-ów BFG (Bankowym Funduszem Gwarancyjnym), żeby liczba “zadymiarzy” domagających się wyjaśnienia przyczyn upadku danego SKOKU była możliwie jak najmniejsza, a wynikający w związku z tym “smród” mniej “drażniący” tzw. “opinię publiczną”.
2$.
Dawanie dużych pożyczek “swoim”, ale “niewypłacalnym” znajomym.
3$.
Hulanki i bankiety dopóki w “KASIE” są jeszcze jakiekolwiek pieniądze (wpływające choćby z rat kredytów od drobnych solidnych pożyczkobiorców) i udawanie, że wszystko nadal działa normalnie.
4$.
Gdy już nie da się dalej udawać, ogłoszenie “bankructwa”.
5$.
Ustanowienie Syndyka “masy upadłościowej” SKOK-u.
6$.
Wypłata poszkodowanym “gwarantowanych” (smród mniejszy, jak wyżej) kwot do 100tys. euro z funduszu BFG – Państwo płaci (Pan płaci, Pani płaci itd.).
7$.
Wykup od Syndyka za grosze “niespłacalnych długów” przez ich “właścicieli” lub podstawione osoby i “legalizacja” w ten sposób niespłaconego długu (chyba przekrętu?).
8$.
Przekazanie następnie “zbankrutowanej” w powyższy sposób KASY jakiemuś bankowi, który jeszcze wyciągnie z niej trochę grosza od osób spłacających zaciągnięte wcześniej w KASIE pożyczki (te pożyczki nie przepadają razem z bankrutującą KASĄ).
.
Przy okazji takiego “bankructwa” osiąga się dodatkowo jeszcze inne, kto wie czy nie znacznie WAŻNIEJSZE DLA RZĄDZĄCYCH CELE:
.
Nauczenie ludzi, że tylko banki (obce) są pewne.
.
Zohydzenie Polakom idei spółdzielczości i samopomocy i pokazanie gdzie ich miejsce w szeregu (oraz ich biznesów).
Tyle i aż tyle!
A gadanie, że “Państwo o nich dba, przestępców ściga…” i tym podobne bzdety, to nic innego, jak zwykłe duraczenie Polaków.
Żurek Janusz
P.S.
Która KASA następna “do ogolenia”?

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Janusz Żurek http://opty.org

Z urodzenia (1949) optymista, z wykształcenia inżynier elektryk (AGH), z zawodu elektronik, z poglądów liberalny (wolnościowy) konserwatysta.

144 publikacje
739 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816