NEWS
Like

Jest weto Węgier i Polski w sprawie budżetu unijnego. Niemcy zajmą się szukaniem rozwiązania

16/11/2020
529 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Jest weto Węgier i Polski w sprawie budżetu unijnego.

0


„Jest weto Węgier i Polski w sprawie budżetu unijnego. Wg moich informacji przedstawiciel niemieckiej prezydencji podkreślił, że to weto wynika z braku akceptacji dla mechanizmu łączącego praworządność z budżetem i stwierdził, że Niemcy zajmą się szukaniem rozwiązania” – poinformowała na Twitterze Dominika Cosic, reporterka TVP w Brukseli.

Polska i Węgry skorzystały z przysługującego im prawa weta w sprawie unijnego budżetu. Warszawa i Budapeszt nie zgadzają się na mechanizm “pieniędzy za praworządność” i zablokowały taką formułę m. in. dla ” funduszu odbudowy”, który ma pomóc unijnym gospodarkom w pokonaniu kryzysu spowodowanego przez pandemię koronawirusa.

Polski i węgierski sprzeciw wobec porozumienia ws. budżetu UE na lata 2021-27 i funduszu odbudowy, które zawarły 5 listopada Parlament Europejski i niemiecka prezydencja (10 listopada negocjatorzy Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego) wynika z próby powiązania wypłat z mechanizmem kontroli praworządności. Porozumienie wymaga zatwierdzenia przez europarlament i Radę, a ta decyzja wymaga jednomyślności wszystkich 27 krajów.

Weto dla budżetu UE na lata 2021-2027 może oznaczać, że w przyszłym roku będzie obowiązywało w UE prowizorium budżetowe, a fundusz odbudowy nie zostanie uruchomiony do czasu znalezienia kompromisu wśród krajów członkowskich. Zatwierdzenie budżetu wymaga jednomyslności, natomiast rozporządzenie dot. warunkowości większości kwalifikowanej.

W ramach prowizorium budżetowego środki dla Polski mogą być w przyszłym roku nawet o 23,3 proc. większe, niż byłyby w ramach nowego budżetu .W perspektywie budżetowej 2014-2020 Polsce przypadło 83,9 mld euro na politykę spójności, a w propozycji nowego budżetu KE na lat 2021-2027 jest to 64,4 mld euro.

Z informacji PAP wynika, że obok sprzeciwu Polski i Węgier, Słowenia wezwała do dalszych prac nad kompromisem.

Polska stoi na stanowisku, jak podaje prasa, pełnego przestrzegania Unijnych traktatów, ratyfikowanych przez nasz kraj. Łamanie ich w imię własnych partykularnych celów przez Niemcy celem narzucenia swojej hegemonii  i narzucanie swoich praw i celów innym – jest niezgodne z literą prawa UE – na co Polska zgodzić się nie może.

 

 

Żródło :

https://www.stefczyk.info/2020/11/16/jest-weto-wegier-i-polski-w-sprawie-budzetu-unijnego-niemcy-zajma-sie-szukaniem-rozwiazania/

https://niezalezna.pl/364201-20-mld-euro-wiecej-dla-polski-z-unijnego-budzetu-saryusz-wolski-ujawnia-weto-moze-sie-oplacic

 

 

Bruksela, Belgia, 21.07.2020. Premier RP Mateusz Morawiecki (P) i premier Wêgier Viktor Orban (L) podczas konferencji prasowej w Brukseli, 21 bm. po czwartym dniu szczytu UE, podczas którego szefowie pañstw i rz¹dów mieli wypracowaæ porozumienie w sprawie wieloletniego bud¿etu Unii Europejskiej oraz funduszu na odbudowê gospodarek po kryzysie wywo³anym pandemi¹ koronawirusa. (aldg) PAP/Radek Pietruszka

0

dziennikarzobywatelski https://dziennikarzobywatelski.blogspot.com/2023/05/bohaterowie-rzeczypospolitej-ostatni.html

" Patriotą się jest lub się bywa, bywają ci dla których interes własny jest ważniejszy od ojczyzny" - Rotmistrz Witold Pilecki. Patriotyzm to nie słowo, to godność bycia Polakiem. Dziennikarz obywatelski, wnuk Żołnierza Wyklętego.

115 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758