PRAWO
Like

Jest już projekt ustawy emerytalnej *

11/12/2015
735 Wyświetlenia
9 Komentarze
3 minut czytania
Jest już projekt ustawy emerytalnej *

Mimo medialnego cyrku wokół TK z aktorem Petru w roli głównej, prace Sejmu toczą się normalnie. Zapowiadana w kampanii wyborczej ustawa przywracająca poprzedni wiek emerytalny jest już skierowana do konsultacji społecznych.

0


W poniedziałek 30 listopada 2015 roku prezydencki projekt ustawy (druk nr 62) trafił do Sejmu.

Już w środę, 2 grudnia, został skierowany do I czytania na posiedzenie Sejmu.

W środę, 9 grudnia, miało miejsce I czytanie. Zgłoszony wniosek o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu został przegłosowany.

Za wnioskiem głosowała cała „nowoczesna” i PO oraz 4 posłów z KUKIZ’15, 1 poseł z PiS i 1 z PSL. Przeciw było 234 posłów PiS, 36 z KUKIZ’15, 14 z PSL oraz wszyscy posłowie niezrzeszeni.

182b492209ca8e1e1869e3ae428419089246Projekt został skierowany do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

/

Projekt dotyczy przywrócenia wieku emerytalnego wynoszącego dla kobiet co najmniej 60 lat oraz dla mężczyzn co najmniej 65 lat; likwidacji emerytury częściowej a także powrót do rozwiązania zgodnie z którym objęcie ubezpieczonego gwarancją otrzymania najniższego świadczenia emerytalnego byłoby uzależnione od osiągnięcia zróżnicowanego ze względu na płeć okresu składkowego i nieskładkowego.

.

Z uzasadnienia:

… możliwe do oszacowania łączne skutki dotyczące budżetu państwa, wynikające z obniżenia wieku emerytalnego, wyniosą w latach 2016-2019 około 30 mld zł.
Należy także zauważyć, że obniżenie wieku emerytalnego spowoduje zmniejszenie wydatków na świadczenia z systemu zabezpieczenia społecznego przysługujące do osiągnięcia wieku emerytalnego (renty z tytułu niezdolności do pracy, świadczenia przedemerytalne, emerytury pomostowe, emerytury częściowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne) i zasiłki dla bezrobotnych.
Biorąc zatem pod uwagę saldo skutków innych czynników, zwiększających oraz zmniejszających wydatki oraz dochody sektora finansów publicznych związane z obniżeniem wieku emerytalnego oraz dla innych funduszy tworzonych z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych, maksymalny, szacowany skutek w latach 2016-2019 nie powinien przekroczyć 10 mld zł.

Istotne jest jednak, że wreszcie ktoś, kto ze względów zdrowotnych nie może już pracować, będzie mógł odpocząć; trzeba jednak zastrzec, że przejście na emeryturę nie jest jego obowiązkiem.

Należy zauważyć, że zgodnie z obowiązującymi uregulowaniami prawnymi zwolnienie pracownika ze względu na osiągnięcie przez niego wieku emerytalnego stanowi dyskryminację ze względu na wiek (m.in. wspomniana już uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 21 stycznia 2009 r., sygn. II PZP 13/08). Zatem osoby, których stan zdrowia jest zadowalający, mogą nadal podejmować aktywność zawodową, pomimo osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego.

(op.cit.)

Projekt ustawy trafił również do konsultacji społecznych (związki zawodowe).

Pełny tekst projektu ustawy tutaj:
http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/druk.xsp?nr=62

Na razie jednak:

.

zajawka-emeryt-ok

10.12 2015

______________________________
* USTAWA z dnia …………………… 2015 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw

Inne zapisy autora:

0

Humpty Dumpty
Humpty Dumpty

1842 publikacje
76 komentarze
 

 1. Avatar Piotr

  Jak widac, mozna, gdy sie CHCE. Oblakany liberalizm jest w mojej ocenie gorszy od komunizmu i faszyzmu razem. Liberalowie powinni byc leczeni. Cala niemal Europa juz ucieka od chorego liberalizmu…

  0
  • Avatar Jerzy

   Tu nie chodzi o “chce czy nie chce”. Równie dobrze można przegłosować wiek 50 i 55, albo że 2+2=17.
   Rzecz jest zupełnie gdzie indziej:
   Po drugie (bo po pierwsze będzie za chwilę), cały świat już podniósł, jest w trakcie, lub w fazie planowania podniesienia wieku emerytalnego. Zostając samotnie przy starym wieku automatycznie Polska staje sie dużo mniej konkurencyjna. System emerytalny zaczyna kosztować znacznie więcej niż w innych państwach, w efekcie robi się efekt domina i wszystko w tym kraju zaczyna kuleć. Jeśli przestajesz być konkurencyjny – idziesz na dno.
   W USA jest 67 dla kobiet i mężczyzn a już pracuje się nad 68-69. W Kanadzie prace w pełni nad podwyższeniem wieku. W Europie to samo. O Azji nie ma nawet co wspominać.

   Po pierwsze – pisanie ile będzie to dodatkowo kosztowało rząd w latach 2016-2019 jest czystą kpiną. Zwykłą manipulacją czytelnikiem. Jakieś kosmiczne jaja!
   Kogo obchodzą lata 2016-2019??? Czyba tylko obecnie rządzących. Przywrócić stary wiek, a po 2019 to już my i tak pewnie rządzić nie będziemy.
   W latach 2016-2019 efekt jest nieznaczny i każde dziecko o tym wie. Tutaj walka była i jest o koszta wieku emerytalnego w latach 2025 i dalej! Tych kosztów po prostu nie da sięudźwignąć. Jedynym sposobem będzie potrojenie składki ubezpieczeniowej a z tym nie pogodzą się młodzi pracownicy i całe miliony wyjadą z Polski!
   Prawdziwy efekt przyjdzie po 2025 roku! Kilku pracowników utrzymujących armię emerytów. Przy obecnej populacji i dzietności będzie to narodową tragedią. Skoro USA, Kanada i większość świata nie jest w stanie takiego cieżaru udźwignąć, to co, Polska będzie w stanie? Tego nie udźwignie nikt. To może doprowadzić do wyludnienia Polski z młodych i większej tragedii niż były nią rozbiory. O sami sobie to w tej chwili czynimy, w imię zwykłego populizmu. No bo ci którzy krzyczą najgłośniej – czyli osoby które niedługo by szły na emeryturę – ich reforma poprzedniego rządu praktycznie nie tknęła. Im wiek podwyższył by się zaledwie o kilka miesiecy, może rok. Natomisat najmłodsi, ci wchodzący na rynek pracy – oni wcele zbytnio nie protestowali. To starzy gotują im i Polsce tragiczny los już za 20 lat.
   Przy czym starzy puścili sobie samym po stopach i to z karabinu maszynowego. Żadne obecne obietnice rządowe nie mają dzisiaj najmniejszego znaczenia kiedy NIE BĘDZIE Z CZEGO płacić im emerytur. Kiedy młodzi za lat 15, 20 pokażą starym wała i albo wyjadąalbo zrobią rewoltę i przestaną płacić gigantyczne wówczas składki emerytalne, to nie pomogą wszyscy święci – z gówna bicza nie ukręci i emerytury będą głodowe.
   Tak że wywalczyli że nie pójdą za kilka lat na emeryturę o rok później, ale niech ich pan Bóg ma w swojej opiece za lat 15.

   I już na koniec – ten inny wiek emerytalny dla kobiet to jest kuriozum w skali światowej. Tylko kilka państw ma takiego dziwoląga. Kobiety żyjące znacznie dłużej mogą iść na emeryturę pięć lat wcześniej?! To jest dopiero ekonomiczna ślepota ( w połączeniu z połową zawodów w Polsce które idą na emeryturę jeszcze wcześniej bo “im się należy”).

   Albo argument Humtyego że “wreszcie ktoś, kto ze względów zdrowotnych nie może już pracować, będzie mógł odpocząć”. Drogi panie Humpty – jeśli ze względów zdrowotnych nie może ktoś pracować to nawet dzisiaj idzie na RENTĘ i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Od tego właśnie renta jest. Może w takim razie ją zlikwidować skoro emerytura ma przejąć jej rolę?

   0
   • pablo3 pablo3

    Panie Jerzy, jaka glupota? zapomina Pan o wielkiej fali ukrainskiej sily roboczej, ktora byc moze w duzej czesci osiedli sie na stale w Polsce. a wkrotce tez mozliwe, ze przybedzie ich jeszcze wiecej, jesli Rosja zdecyduje sie na atak. sporo Polakow moze takze zdecydowac sie na powrot do Polski z rodzina lub zalozenie rodziny w kraju. nawet nie mamy danych statystycznych na ten temat. poprzedni rzad, chcial sie tylko pozbyc problemu bezrobotnych w Polsce, wysylajac swoj klopot za granice. dlatego, niech wladza da obywatelom tylko nieskrepowane i zdrowe mozliwosci rozwoju wlasnej inicjatywy biznesowej, a takze zapewni im realna ochrone ze strony prawa. wtedy wiele pytan na przyszlosc sie rozwiaze. i tyle w kwestii demograficznej.

    0
 2. Avatar Piotr

  Szanowny Panie Jerzy. Akurat nie pracuje i nie mieszkam w Polsce, a w RF, gdzie wiek emerytalny jeat tradycyjnie zroznicowany, w innym wieku idzie na emeryture piekarz, w innym zandarm, w innym hutnik. Wszystko ustalaja umowy ze zwiazkami zawodowymi. Proba wprowadzenia u nas jednego wieku emerytalnego skonczyla sie zapowiedzia strajku generalnego, rzad ustapil, bo MUSIAL…
  W kampanii wyborczej zaden kandydat do tego poronionego pomyslu nie wracal, sledze kazda wypowiedz w TV.

  Prosze zatem nie pisac “cala Europa”, bo mija sie Pan z prawda.

  Pozdrawiam

  0
 3. Avatar Piotr

  chodzi mi o kampanie wyborcza prezydencka, niedlugo kolejna, trzymam kciuki za powrot Sarko, bo wyglupow mr le Pedalo nam (nie tylko ja) juz dosc…

  0
 4. Avatar Piotr

  P.S. Uzupelnie swoj komentarz. W Polsce potrzebny jest nie jeden wysoki wiek emerytalny, a KONKURENCJA ubezpieczycieli. Pokomunistyczny monopolista ZUS nijak nie pasuje ze swymi palacami i gigantycznymi kosztami wlasnymi do XXI wieku..

  0
 5. Avatar Piotr

  I jeszcze jedno: na WOLNYM RYNKU UBEZPIECZEN obecny ZUS zaistniec nie ma prawa, bo bedzie jak bylo z telefonami i TPSA. Zacofanie, gigantyczne ceny, i stale wykorzystywanie “pozycji wiodacej”. Na fali obecnych zmian proponuje ZUS ZAORAČ, a jego pracownkow rozpuscic do domow.

  0
 6. Avatar Piotr

  Zdenerwowalem sie 🙂 . Panie Jerzy, to co Pan widzi mam nadzieje sie juz nie zatrzyma. Ten wiatr zmiecie postkomune i jej sojusznikow od rzadzenia i pomiatania Polska.
  Temat tu to emerytury. Czy nie szokuje Pana sprawa p. Krzywonos i przyznania jej przez URZEDNIKA PANSTWOWEGO (premier) emerytury “po uwazaniu”? Przeciez p. Tusk dopuscil sie przestepstwa KRYMINALNEGO. Drugi przestepca w tej sprawie (zbiorowy) to ZUS, ktory majac bardzo precyzyjne przepisy dot. wyliczania emerytur, taka emeryture nienalezna (6200 netto) tej Pani wyplacal..
  Nie chcialem zyc w Kraju, ktory, jak Rosja, PRAWO ma za nic. Choc kocham Polske…

  0
 7. Avatar Tomasz

  Dla mnie jest jasne jak słońce, że pracą do 67 roku życia Tusk chciał uzdrowić ZUS. Obywatel ma pracować do….śmierci i nie zdążyć wziąć nawet 1 emerytury. Jak wszyscy wiemy, składek ZUS odkładanych przez całe życie się nie dziedziczy!!!

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816