HYDE PARK
Like

Jesienne prace, czyli żywot człowieka poczciwego

10/09/2014
449 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
Jesienne prace, czyli żywot człowieka poczciwego

Jesień kojarzy się nieodparcie z jednym: z opadającymi liśćmi. To właśnie ten czas, gdy świat przemienia w żółto-rdzawą mozaikę.

0


Rozpoczął się rok szkolny. Dni są coraz krótsze. Oznacza to, że nieubłaganie jesień zbliża się coraz prędzej. Jest to czas porządków oraz jesiennych prac ogrodowych, które przygotują nasz zielony zakątek do zimy.

Choć jesień to czas kojarzący się z więdnięciem i obumieraniem, jest to również właściwa pora na sadzenie niektórych roślin. Chodzi tu o większość kwiatów cebulkowych, ale również takie rośliny, jak szpinak, cebula czy czosnek. Glebę pod nowe uprawy oczywiście należy odpowiednio przygotować, nie omijając odchwaszczania czy nawożenia.

Kolejną gospodarską rzeczą będą z pewnością jesienne porządki. Szczególnie ważne będzie zabezpieczenie sprzętu nie używanego w zimne sezony, zwłaszcza tych mało odpornych na wilgoć, czyli różnego rodzaju trampoliny, huśtawki, hamaki. Nie zapominajmy również o dobrym zabezpieczeniu dziecięcej piaskownicy, oczywiście, jeśli posiadamy takową w naszym ogrodzie. Jeśli posiadamy drewniane meble ogrodowe, jest to czas ich pielęgnacji. Kolejna sprawa to przygotowanie drewna kominkowego i takiego jego ułożenia, by z jednej strony było odseparowane od wilgoci, z drugiej, by było łatwe dostępne w razie potrzeby.

Jesień kojarzy się nieodparcie z jednym: z opadającymi liśćmi. To właśnie ten czas, gdy świat przemienia w żółto-rdzawą mozaikę. Choć należy to do jednej z najbardziej widowiskowych jesiennych spektakli natury, to dla gospodarza może stanowić to prawdziwe utrapienie. Liście bowiem trzeba wszystkie wygrabić i wymieść, gdyż ich zalegająca powłoka nie tylko utrudni oddychanie rosnącym pod nią roślinom ogrodowym, ale również doprowadzić może do rozwoju niebezpiecznej pleśni. Codzienne grabienie nie należy do najprzyjemniejszych czynności, warto więc sobie ją ułatwić przy pomocy narzędzi. Jeśli posiadamy sporej wielkości ogród, warto zainwestować w dmuchawę lub sensowny odkurzacz do liści.

Późna jesień to także pora ostatniej koszenia trawnika, aeracji oraz jego nawożenia (wystrzegajmy się wówczas nawozów azotowych!) oraz przycinania żywopłotu.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Pietrzej

6 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816