POLSKA
Like

Jastrzębie – konflikt narasta!

09/02/2015
744 Wyświetlenia
5 Komentarze
8 minut czytania
Jastrzębie – konflikt narasta!

Czy widoczna radykalizacja postaw społecznych jest wynikiem zaplanowanej akcji?

A może po prostu jest to skutek chaotyczności działań rządu, który powoli zaczyna dostrzegać, że jego strategia „byle do wyborów” najzwyczajniej przestała działać?

0


Ewa Kopacz ( z domu Lis) po początkowym kreowaniu się na „żelazną damę” bardzo szybko skapitulowała przed połączonymi silami związków zawodowych w Kompanii Węglowej. Jednak cały czas trwa „medialna obróbka” związkowców, których co rusz prorządowe media starają się przedstawić jako pasożytniczą narośl na robotnikach. Podnoszona nieprawdziwa informacja o 160 związkach zawodowych działających na kopalniach Kompanii Węglowej SA bez podania, że tzw. etat związkowy nie przysługuje każdemu związkowi, ale tylko takim, które mają odpowiednią liczbę członków, również służy określonemu celowi – próbuje się wmówić społeczeństwu, że to koszty utrzymania związkowców powodują niekonkurencyjność polskiego węgla na rynku krajowym.
Tuszuje się przy tym informację, że sam tylko prezes spółki zarabia mniej więcej tyle, ile łącznie wszyscy związkowcy na etatach.
A przecież zarząd nie składa się z jednego człowieka.

……………………………

Oto film, nakręcony 9 lutego przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA:

https://

…………………………………..

Właśnie z protestu wrócił mój ojczym… Mokry od głowy po same czubki palców. Wszystko co miał przy sobie zalane (wszystkie dokumenty, telefon)… Zmarznięty na kostkę lodu – stał na pierwszej linii strzału. Z jego relacji wynika:
Policja z armatek strzelała w tłum, górnicy się przewracali (od siły ciśnienia wody) on zresztą też… Kolega obok dostał z pocisku z broni gładkolufowej (w takich wypadkach policja zabierała rannych i gdzieś wywoziła!). Jego kolegom udało się jednak rannego górnika PRZEMYCIĆ do szpitala.

JA PYTAM: GDZIE POLICJA WYWOZIŁA RANNYCH I W JAKIM CELU? ŻEBY NIE PODAWAĆ ILE JEST RANNYCH I W JAKIM STANIE?

DLACZEGO STACJE TELEWIZYJNE TEGO NIE POKAZUJĄ I NIE INFORMUJĄ SPOŁECZEŃSTWA?

I jeszcze jedno: ta piękna pani policjantka, która się wypowiadała, że górnicy chodniki rozebrali i rzucali kostkami brukowymi… TO NIECH NAM POKAŻĄ TE ZDEWASTOWANE CHODNIKI! Za chwilę dostaniemy informację, że górnicy na noc asfalt zwijają, żeby policję nim jutro atakować.
Nóż w kieszeni się otwiera na to wszystko. Wracają wspomnienia z lat, kiedy jako małe dziecko widziałam czołgi na ulicach i ORMO [ZOMO? – przyp. red.], które pałowało, zabijało górników… Nie o taką POLSKĘ walczono!
Monika Micek-Strzelecka

……………………………………

http://blogpublika.com/2015/02/09/corka-gornika-policja-wywozi-rannych-w-ostrzale-z-broni-gladkolufowej-gornikow-w-niewiadomym-kierunku/

…………………………….

Tak wyglądał budynek po strajku:

……………………………………………

http://kontakt24.tvn24.pl/krajobraz-jak-po-wojnie-reporter-24-przed-jsw-po-zamieszkach,157370.html

 

…………………………….
Zarząd spółki wydał oświadczenie:

………………………………….

 

………………………………………….

Od 10 lutego akcja strajkowa w Jastrzębskiej Spółce Węglowej będzie miała charakter okupacyjny. Górnicy zapowiadają również rozpoczęcie protestu głodowego. Przed siedzibą zarządu spółki demonstruje kilka tysięcy górników.

– Dotychczas akcja strajkowa była prowadzona rotacyjnie. Jutro przynosimy karimaty, śpiwory i zostajemy w zakładach. Staramy się zapanować nad załogami górniczymi, ale ludzie są coraz bardziej zdeterminowani – mówił podczas briefingu prasowego Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Roman Brudziński, wiceprzewodniczący Solidarności w JSW.

– Górnicy zgłaszają się z zamiarem rozpoczęcia protestu głodowego. Na teraz mamy takie sygnały z kopalni Zofiówka i Borynia. Głodówka rozpocznie się najprawdopodobniej jeszcze dzisiaj lub jutro rano – dodał Piotr Szereda, rzecznik prasowy MKPS JSW.

Strajkujący domagają się przede wszystkim odwołania ze stanowiska prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego. Jak podkreśla Roman Brudziński górnicy oczekują na pilną decyzję w tej sprawie rady nadzorczej spółki lub strony właścicielskiej. – Nikt nie interesuje się tym co się dzieje w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Rada Nadzorcza nie zebrała się, właściciel milczy. Czekamy na ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego i na pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Wojciecha Kowalczyka – zaznaczył wiceprzewodniczący. (…)
http://www.solidarnosc.org.pl/aktualnosci/wiadomosci/branze/item/10084-strajk-okupacyjny-w-jsw

…………………………

………………………….

Z roku na rok rośnie odsetek Polaków akceptujących strajki.
Coraz więcej jest oburzonych skandalicznie niskim poziomem wynagrodzeń ( na tle innych krajów unijnych, i to niekoniecznie Niemiec, ale choćby targanych kryzysem Grecji czy Hiszpanii).
Euforia wywołana przystąpieniem do Unii Europejskiej zakończyła się jeszcze podczas pierwszych rządów Tuska.
Widać już wyraźnie, że jedyną receptą na przetrwanie tego rządu jest zadłużanie kraju i prowadzenie zupełnie bezsensownej z punktu widzenia obywateli polityki gospodarczej.
Potencjał niezadowolenia mierzony przekonaniem, że strajki będą się nasilały, oraz że wybuchnie poważny konflikt społeczny, w 2013 r. wrócił do poziomu sprzed akcesji do UE – osiągając 78 proc. (wśród młodzieży 80 proc.).
(info za portalem niezalezna.pl)

Tymczasem policja urządza w Jastrzębiu powtórki ze stanu wojennego.
Czy jest to przygotowywanie do scenariusza ogólnopolskiego?
W to nie wierzę.
Bo nauczeni doświadczeniem zomowców z Wujka policjanci nie dadzą się wmanewrować w awanturę rządu wyraźnie już wiszącego jedną nogą nad przepaścią.
„Incydent” w Jastrzębiu jest raczej kolejną zagrywkę pijarową Kopacz (z domu Lis).
Skoro mit „żelaznej damy” (po akcji w Kompanii Węglowej jak już to mocno zardzewiała) nawet nie zdążył się urodzić, próbuje stworzyć się nowy – zdecydowanej przywódczyni, walczącej o dobro…
Właśnie, ale o czyje?
Bo dobro rodziny od 25 lat jest pomijane przez kolejne rządy, przy czym PO-PSL wręcz podręcznikowo zwalcza swoich wyborców bez udawania czegokolwiek.
Jak na razie jedyne dobro, o które „walczy” ten rząd to dobro banków, dzięki którym mamy jedne z najbardziej kosztownych kredytów w Europie, to dobro właścicieli hipermarketów, które płacą podatki dochodowe w wysokości… 0,3%.
To również „dobro” producenta PENDOLINO, zagranicznych budowniczych autostrad itd.
Żyjemy coraz gorzej (obszar biedy miast kurczyć, nieznacznie się rozszerza), niczym narody za Bugiem.
Ale Rosjanie mają przynajmniej świadomość, że ciągle dysponują jedną z najpotężniejszych armii świata.
Myśmy naszą armię praktycznie zlikwidowali.
Tylko zdecydowana postawa społeczeństwa może przerwać proces „wygaszania” państwa.
To nie tak, że chodzi tylko o górników.
Jak z nimi skończą, zrobią „porządek” z innymi.
Dzisiaj hasło brzmi:

Je suis mineur!

9.02 2015

Inne zapisy autora:

0

Humpty Dumpty
Humpty Dumpty

1842 publikacje
75 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758