HYDE PARK
Like

Jak zwierzęta przeżywają śmierć?

31/10/2014
1712 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Zwierzęta są nieodłącznym elementem życia wielu z nas. Dzielimy z nami nasze domy i mieszkania, zapewniając im dobre i godne warunki życia. Niestety tak samo jak ludzi, tak i zwierząt nie omija śmierć. Muszą one stawić one czoła temu zjawisku, zarówno gdy dotyczy ich samych, jaki bliskim im ludzi oraz innych zwierząt. Zwierzęta, zwłaszcza psy i koty, to nasi oddani i wierni przyjaciele. Tak jak my przeżywamy rozstanie z nimi, tak i one cierpią po stracie swojego właściciela. Choć nie traktują śmierci w taki sam sposób, jak my – nie odczuwają przed nią lęku, nie myślą o niej – to przeżywają ją niejednokrotnie bardzo silnie. Obce im są poszczególne fazy żałoby, jakie gniewy, wyparcie, zaprzeczenie czy bunt. Zwierzęta odczuwają jednak […]

0


Zwierzęta są nieodłącznym elementem życia wielu z nas. Dzielimy z nami nasze domy i mieszkania, zapewniając im dobre i godne warunki życia. Niestety tak samo jak ludzi, tak i zwierząt nie omija śmierć. Muszą one stawić one czoła temu zjawisku, zarówno gdy dotyczy ich samych, jaki bliskim im ludzi oraz innych zwierząt.

Zwierzęta, zwłaszcza psy i koty, to nasi oddani i wierni przyjaciele. Tak jak my przeżywamy rozstanie z nimi, tak i one cierpią po stracie swojego właściciela. Choć nie traktują śmierci w taki sam sposób, jak my – nie odczuwają przed nią lęku, nie myślą o niej – to przeżywają ją niejednokrotnie bardzo silnie. Obce im są poszczególne fazy żałoby, jakie gniewy, wyparcie, zaprzeczenie czy bunt. Zwierzęta odczuwają jednak brak i dostrzegają utratę więzi, co zwykle objawia się apatią, smutkiem i ogólnym pogorszeniem nastroju.

Reakcja zwierząt na śmierć ich właściciela może być różna, co uwarunkowane jest właśnie wzajemną relacją na linii człowiek-zwierzę. Niektóre zwierzęta niemal nie potrafią poradzić sobie z opuszczeniem, przesiadując bez przerwy w miejscu, które kojarzy im się z właścicielem. Już nigdy nie będą potrafiły zżyć się z inną osobą w podobny sposób. Inne z kolei znajdują się na drugim biegunie – obecność lub brak człowieka jest im obojętny (jak np. w przypadku zwierząt dzikich, bezpańskich. Pomiędzy tymi skrajnościami znajduje się duża grupa zwierząt, która będzie potrafiła szybko przystosować się do nowego domu i właściciela.

Zwierzęta dostrzegają także nieobecność innych członków swojego stada- innego psa czy kota. Wtedy utraconego towarzysza możemy zastąpić nowym bądź skierować całą naszą uwagę na osamotnione zwierzę.

Trudno jednak zaprzeczyć, że zwierzęta także przeżywają żałobę – zarówno po bliskim człowieku, jak i innych zwierzętach. Swój smutek okazują jednak nieco inaczej niż ludzie.

Więcej na temat żałoby znajdziesz w tym miejscu.

0

Majkel007

37 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758