Bez kategorii
Like

Jak wykonać ogrodową ścieżkę żwirową?

25/07/2014
2107 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Ciągi komunikacyjne w ogrodzie wymagają odpowiedniej formy. Możemy o nie zadbać w sposób wystarczający i niedrogi. Przykładem na to są ścieżki żwirowe. Wyglądają naprawdę ładnie i naturalnie, idealnie komponują się z otaczającą zielenią oraz z akcesoriami ogrodowymi. Wady i zalety Zacznijmy od wypunktowania najważniejszych zalet, ale także wad tego typu rozwiązania. Najważniejszą korzyścią jest możliwość wykonania takich ścieżek samodzielnie, są one dość tanie, gustownie komponują się z wieloma elementami w ogrodzie (kamień, cegła, drewno), świetnie pasują także do zieleni trawnika i roślinności, wkomponują się, więc idealnie w każdy rodzaj ogrodu. Jak każde rozwiązanie, tak i ścieżki żwirowe mają wady. Trwałość nie jest zbyt wysoka, ponieważ żwir jest podatny na rozsypywanie. Co pewien czas, powinniśmy wiec uzupełniać materiał, a także go […]

0


Ciągi komunikacyjne w ogrodzie wymagają odpowiedniej formy. Możemy o nie zadbać w sposób wystarczający i niedrogi. Przykładem na to są ścieżki żwirowe. Wyglądają naprawdę ładnie i naturalnie, idealnie komponują się z otaczającą zielenią oraz z akcesoriami ogrodowymi.

Wady i zalety

Zacznijmy od wypunktowania najważniejszych zalet, ale także wad tego typu rozwiązania.

 • Najważniejszą korzyścią jest możliwość wykonania takich ścieżek samodzielnie,
 • są one dość tanie,
 • gustownie komponują się z wieloma elementami w ogrodzie (kamień, cegła, drewno),
 • świetnie pasują także do zieleni trawnika i roślinności, wkomponują się, więc idealnie w każdy rodzaj ogrodu.

Jak każde rozwiązanie, tak i ścieżki żwirowe mają wady.

 • Trwałość nie jest zbyt wysoka, ponieważ żwir jest podatny na rozsypywanie. Co pewien czas, powinniśmy wiec uzupełniać materiał, a także go ubijać,
 • powinniśmy także okresowo usuwać chwasty zalegające na ścieżce,
 • miejmy na uwadze również, iż w okresach deszczowych takie ścieżki znacznie namakają, natomiast w okresie suszy powodują pylenie.

Można jednakowoż wyeliminować te wady stosują odpowiedni żwir, jak i wykonując taki montaż zgodnie z najlepszymi praktykami.

Wybieramy odpowiedni materiał

Oczywiście, żwir wydaje się najlepszym materiałem do wykonania takiej ścieżki, jednakże możemy również skorzystać z klińca, grysu czy tłucznia. To, jaki wybierzemy rodzaj zależy od naszych upodobań, stanowczo jednakże odradzamy żwir rzeczny, gdyż jego ziarna są zaokrąglone, co skutkuje możliwością upadku na takiej ścieżce. Tylko kruszywa o nieregularnych krawędziach gwarantują stabilność.

Tworzenie ścieżki

Pamiętajmy, żeby zachować odpowiednią kolejność pracy, może się, bowiem zdarzyć, że to, co już robiliśmy za chwilę trzeba będzie rozebrać, bo o czymś zapomnieliśmy. Ta niepotrzebna czynność kosztować nas będzie sporo nerwów i czasu, stosujmy się, więc do przedstawionej niżej kolejności:

 1. Na początek ustalamy przebieg ścieżki. Najłatwiejszym sposobem, żeby to zrobić jest wykorzystanie niezawodnej metody: wbić kołek i przywiązać do niego sznurek, który zahaczamy o kolejny kołek, i tak do końca planowanej przez nas ścieżki.
 2. W następnej kolejności powinniśmy zrobić wykop pod warstwy żwiru i krawężniki.
 3. W kolejnym punkcie bierzemy się za wykonanie podsypki i odpowiednie formowane krawężników.
 4. Na końcu układamy i ubijamy kolejne warstwy żwiru.

Jeśli zastosujemy się do tych rad, wybierzemy odpowiedni materiał i wykonamy położenie ścieżki w zaproponowanej kolejności, możemy być spokojni o końcowy efekt. Tego typu ciąg komunikacyjny może połączyć dom z pergolą i pomieszczeniem gospodarczym.

0

ggraper

17 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758