HYDE PARK
Like

Jak wybrać monitor do gier?

19/04/2021
216 Wyświetlenia
0 Komentarze
10 minut czytania
Jak wybrać monitor do gier?

Coraz więcej czasu spędzamy online, a obecna sytuacja na świecie sprawiła, że proces przechodzenia na komunikację internetową jeszcze bardziej przyspieszył. Jednym z najpopularniejszych sposobów utrzymywania kontaktów z przyjaciółmi jest wspólne granie w gry. Na szczęście nie oznacza to już konieczności przebywania w tym samym pomieszczeniu z dwoma kontrolerami podłączonymi do jednego urządzenia. Możemy grać wspólnie, każdy z własnej kanapy, z miejsc które dzieli kilkaset, a nawet tysiące kilometrów. Jeśli jednak taka wspólna (albo i samotna) gra ma faktycznie być przyjemnością i relaksem, niezależnie od tego czy wybierzesz wyścigi, strzelanki, hodowlę owiec, czy gry maszyny hazardowe za darmo,  bardzo ważny jest wybór sprzętu z którego będziesz korzystać. Aby w pełni cieszyć się najnowszymi grami wideo, będziesz potrzebować nie tylko komputera do […]

0


Coraz więcej czasu spędzamy online, a obecna sytuacja na świecie sprawiła, że proces przechodzenia na komunikację internetową jeszcze bardziej przyspieszył. Jednym z najpopularniejszych sposobów utrzymywania kontaktów z przyjaciółmi jest wspólne granie w gry. Na szczęście nie oznacza to już konieczności przebywania w tym samym pomieszczeniu z dwoma kontrolerami podłączonymi do jednego urządzenia. Możemy grać wspólnie, każdy z własnej kanapy, z miejsc które dzieli kilkaset, a nawet tysiące kilometrów.

Jeśli jednak taka wspólna (albo i samotna) gra ma faktycznie być przyjemnością i relaksem, niezależnie od tego czy wybierzesz wyścigi, strzelanki, hodowlę owiec, czy gry maszyny hazardowe za darmo,  bardzo ważny jest wybór sprzętu z którego będziesz korzystać. Aby w pełni cieszyć się najnowszymi grami wideo, będziesz potrzebować nie tylko komputera do gier z wydajną kartą graficzną i procesorem, ale także odpowiedniego monitora do gier, który będzie w stanie to wszystko. A wybór idealnego nowego monitora do gier może być wyzwaniem dla wielu użytkowników, ponieważ ilość opcji i specyfikacji, które należy wziąć pod uwagę jest ogromna. W tym przewodniku dokładnie wyjaśnimy, co warto wiedzieć o monitorach do gier oraz na co zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybierasz monitor odpowiedni do swoich potrzeb i preferencji

Rozmiar ekranu i rozdzielczość

Najlepszy rozmiar monitora do gier – jeśli chodzi o najlepszy rozmiar monitora do gier, większy nie zawsze znaczy lepszy – trzeba też wziąć pod uwagę gęstość pikseli. Gęstość pikseli to stosunek liczby pikseli na cal rozdzielczości i rozmiaru monitora. Jeśli monitor ma zbyt małą gęstość pikseli, jakość obrazu będzie pikselizowana, co oznacza, że ​​ przestrzeń ekranu będzie ograniczona, a także nie będą widoczne szczegóły.

W przypadku, gdy rozdzielczość jest zbyt wysoka, na ekranie będzie dużo miejsca i szczegółów, ale będziesz trzeba przeskalować obraz w górę, aby mały tekst był wystarczająco duży, aby go można było przeczytać. Samo w sobie nie stanowi to problemu, ponieważ możesz wybrać, czy chcesz poświęcić miejsce na ekranie dla większych i wyraźniejszych szczegółów, czy nie, niektóre aplikacje, w tym gry wideo, mają słabe skalowanie lub w ogóle nie mają możliwości skalowania.

W uproszczeniu, większość ludzi jest zadowolona z ekranów o przekątnej 27 cali. Są dość duże, ale nie za duże, abyś musiał przesuwać głowę z jednego rogu ekranu do drugiego, aby uchwycić wszystko, co dzieje się na ekranie. Idealna rozdzielczość 27-calowego monitora to 2560 × 1440 (WQHD), co daje gęstość około 109 pikseli na cal. Otrzymujesz idealną ilość miejsca na ekranie i szczegółów bez konieczności skalowania.

UltraWide czy panoramiczny

Monitory Ultrawide mają współczynnik proporcji 21: 9 w przeciwieństwie do formatu panoramicznego 16: 9. Dzięki temu masz o 33% więcej miejsca w poziomie, co zapewnia bardziej wciągające wrażenia z gry. W niektórych grach masz szersze pole widzenia, co może być korzystne, ponieważ możesz szybciej dostrzec przeciwników wychodzących zza zakrętu. Jednak są gry, które ograniczają współczynnik proporcji do 16: 9 i w takich grach, nieobsługujących proporcji 21: 9, będziesz musiał wybrać między czarnymi ramkami po bokach obrazu a rozciągniętym obrazem.

Typ panelu i czas odpowiedzi

Istnieją trzy główne technologie paneli dotyczące monitorów: TN, VA i IPS – i wszystkie mają swoje zalety i wady. Chociaż istnieją również monitory OLED, obecnie dostępnych jest tylko kilka, są przeznaczone głównie do użytku profesjonalnego i są dość drogie.

TN (Twisted Nematic)

Ogólnie rzecz biorąc, monitory TN mają najgorsze odwzorowanie kolorów i kąty widzenia, co oznacza, że ​​kolory są nieco wyblakłe w porównaniu z IPS i VA, a obraz zmienia kontrast, kolor i jasność, gdy patrzy się pod kątem. Jednak panele TN są tanie w produkcji i mają szybki czas reakcji wynoszący zaledwie ok. 1 ms (GtG – Gray to Gray), co oznacza, że ​​piksele potrzebują tylko około 1 ms, aby zmienić jeden odcień szarości na inny. A to z kolei skutecznie usuwa efekt smużenia i rozmycia szybko poruszających się obiektów, dlatego gracze rywalizujący zazwyczaj wybierają tę technologię panelu.

VA

Następnie mamy panele VA, które mają najlepszy współczynnik kontrastu, który pozwala im uzyskać głęboką czerń, bardziej żywe szczegóły w cieniach obrazu i ogólnie lepszą relację między najciemniejszymi i najjaśniejszymi kolorami. Niestety, panele VA mają najgorszy czas odpowiedzi. Nawet przy wyższych częstotliwościach odświeżania panele VA mają zauważalne smugi, które pogarszają się, gdy w obrazie występują głównie ciemne piksele.

IPS

Wreszcie panele IPS mają najbardziej dokładne i spójne kolory, chociaż nie mają tak wysokiego współczynnika kontrastu jak panele VA. Monitory IPS mają również najlepsze kąty widzenia, a ich czas reakcji jest znacznie lepszy niż w przypadku większości paneli VA, a niektóre nowsze panele IPS są tak samo szybkie jak TN. Dzięki temu w szybkich grach uzyskujesz żywe kolory, a także brak widocznych duchów. Głównym problemem związanym z technologią IPS jest blask IPS, polegający na tym, że gdy nadmiar światła przechodzi przez panel, wokół rogów ekranu widoczna jest poświata.

Czas odpowiedzi a opóźnienie wejścia

Należy pamiętać, że szybkości czasu reakcji monitora nie należy mylić z opóźnieniem wejścia, które jest mierzone jako czas potrzebny monitorowi na zarejestrowanie i wyświetlenie poleceń. W przeciwieństwie do szybkości czasu odpowiedzi, producenci monitorów nie określają opóźnienia wejściowego, trzeba więc tych informacji szukać w recenzjach konkretnych modeli.

Inne funkcje monitorów

– HDR (wysoki zakres dynamiki)

Niektóre monitory do gier obsługują również HDR, który zapewnia zwiększoną jasność, kontrast i gamę kolorów dla kompatybilnych treści. Jednak w tej chwili nie ma wielu gier na PC obsługujących HDR i istnieje kilka różnych „poziomów” HDR.

– Technologia redukcji rozmycia ruchu

Jeśli zależy Ci na ruchu takim jak na kineskopie to poszukaj monitora do gier z technologią stroboskopu podświetlenia. Po włączeniu stroboskopowe podświetlenie jeszcze bardziej zmniejsza rozmycie ruchu w szybkich grach. Pamiętaj, że gdy ta technologia jest włączona, maksymalna jasność ekranu jest zmniejszona, więc używaj jej tylko podczas grania.

– Monitory zakrzywione a płaskie

Zakrzywione monitory do gier stają się coraz bardziej popularne, mimo że wielu uważało je za przemijającą modę. Ostatecznie wybór między zakrzywionym lub płaskim monitorem sprowadza się do osobistych preferencji.

Tak naprawdę to tylko kilka podstawowych cech na które warto zwrócić uwagę wybierając monitor, a jednym z zasadniczych pytań, które trzeba sobie zadać przed zakupem to „W co będę grać?”. Inne wymagania będą miały szybkie strzelanki, czy wyścigi, a inne gry przypominające na przykład darmowe gry hotspot bez rejestracji, jakie można spotkać w kasynach online. Czasem większe i droższe nie znaczy lepsze i warto o tym pamiętać zanim wydamy wszystkie oszczędności na monitor, który nam nie jest potrzebny.

Inne zapisy autora:

0

kampanieonline
kampanieonline

186 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816