HYDE PARK
Like

Jak Turcja wkracza na drogę budowy nowego „Imperium Islamskiego”?

12/05/2016
840 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
Jak Turcja wkracza na drogę budowy nowego „Imperium Islamskiego”?

Hagia Sophia dla wielu Chrześcijan wciąż jest symbolem budowli wybudowanej na chwałę Boga. Świątynia została ufundowana przez wschodnio rzymskiego Cesarza Justyniana I Wielkiego. Obecny kształt architektoniczny budowli nadano między 532 r. a 537 r. Budowla była jedną z najważniejszych świątyń chrześcijańskich od Brytanii po Irak do 1453 r., gdy po zdobyciu Konstantynopola przez Turków budowla została zamieniona na meczet. Stan ten trwał do 1934 r., gdy po upadku Imperium Osmańskiego Turcja stała się świecką republiką a na polecenie Mustafy Kemala Atatürka świątynia, która przez 916 lat była chrześcijańskim Kościołem a przez 481 lat była meczetem została zamieniona w muzeum (Obecnie planuje się ponowną konwersję na meczet). Jednak w obecnym czasie władzę w Turcji sprawuje islamska Partia Sprawiedliwości i Rozwoju a kraj wszedł na drogę odbudowy nowego Imperium Osmańskiego.

0


pobrane (2)

Hagia Sophia – Konstantynopol (Istambuł)

 

 

Władze tureckie tolerują lub współpracują z organizacjami islamistycznymi. W marcu, przy aprobacie rządu w Ankarze, zebrało się tysiące zwolenników Hizb ut-Tahrir, działającej globalnie organizacji islamistycznej w publicznej hali sportowej w Ankarze. Tematem było przywrócenie Kalifatu Islamskiego. W trakcie zgromadzenia można było usłyszeć przemówienie Mahmuta Kar, szefa biura medialnego Hizb ut-Tahrir, który powiedział:

 

„Niewierni, którzy byli wrogami islamu myśleli, kiedy zniesiono kalifat w dniu 3 marca 1924, że Islam wepchnięto w głąb historii… Mamy nadzieję, entuzjazm i szczęście. Około 92 lat po tym… wołamy, że będziemy przywracać kalifat, tutaj, obok parlamentu.”( 1)

 

Za słowami idą czyny władz tureckich. Głowa państwa Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wszedł na drogę walki z mniejszościami religijnymi w Turcji. 7 Maja obecnego roku w Özlüce ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I miał dokonać rekonsekracji prawosławnej cerkwi. Uroczystość jednak została odwołana przez urzędników Prezydenta Erdogana. Zakaz został uznany za afront wobec patriarchatu ekumenicznego Konstantynopola. Wartym podkreślenia faktem jest wypędzenie w 1923 r. ludności chrześcijańskiej zamieszkującej ten region, na którym byli większością (2).

 

https://

Kościół Hagia Sophia w Trabzon (jęz. ang.)

Nieudzielenie zgody na rekonsekrację nie jest jedynym elementem walki z mieszkającymi w Turcji Chrześcijanami. Na terenie Anatolii znajduje się wiele starożytnych Kościołów, które ulegają unicestwieniu. Tereny te jak i cały Bliski Wschód przed podbojem islamskim należały do świata chrześcijańskiego. Po zdobyciu tych terenów przez muzułmanów wiele chrześcijańskich świątyń konwertowano na meczety a te, które pozostawiono przetrzebionej ludności chrześcijańskiej ulegały powolnemu niszczeniu. Sytuacja oficjalnie zmieniła się, gdy Turcja przekształcona została w świecką republikę. Wiele starych świątyń zamieniono w muzea.

 

https://

Ponowna konwersja Kościoła Hagia Sophia w Trabzon na meczet (jęz. ang.)

Dojście do władzy polityków pro islamskiej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju zapoczątkowało odwrotny trend. Dobrym przykładem może być Kościół Hagia Sophia w mieście Trabzon. Kościół ten jest trzecim najmłodszym pod tym wezwaniem w Turcji. Kościół został konwertowany na meczet w okresie panowania osmańskiego. W 1964 stał się muzeum. Od 2013 roku ponownie jest meczetem.

Działania Turcji w zakresie traktowania Chrześcijan i ich Świątyń są zbieżne z działaniami Państwa Islamskiego. Jedyną różnicą jest to, że Turcja jest członkiem NATO i kandyduje do członkostwa w Unii Europejskiej a jej obywatele prawdopodobnie już w tym roku będą mogli wjeżdżać na teren Unii bez obowiązku posiadania wiz (3).

 

Piotr G. Żurek

 

Źródła:

 

  1. https://3obieg.pl/turcja-islamskim-koniem-trojanskim-dla-europy
  1. http://www.pch24.pl/poswiecenie-cerkwi-odwolane–prezydent-turcji-zwalcza-mniejszosci-religijne,43170,i.html
  1. http://www.clarionproject.org/analysis/why-turkeys-historic-churches-are-being-turned-mosques

 

Materiał pochodzi z mojego blogu crusader1973.blogspot.co.uk

Inne zapisy autora:

0

Piotr G. Żurek
Piotr G. Żurek http://crusader1973.blogspot.co.uk/

Moje motto: "Nie pytaj co dał mi mój kraj, spytaj siebie, co ja dałem swojemu krajowi". Jestem współtwórcą i i jednym z liderów Stowarzyszenia - Suwerenność, Pamięć, Tożsamość. Z przekonania po części monarchistą, konserwatystą i narodowcem. Z powodu chęci budowania silnej i suwerennej Ojczyzny zaangażowałem się w działalność społeczno-polityczną. Moje teksty można przeczytać również na moim blogu crusader1973.blogspot.co.uk oraz na https://www.salon24.pl/u/crusader1973/

96 publikacje
2 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816