Globalnie i Lokalnie
Like

Jak samorządy wydają środki z funduszy UE? Nowy raport

02/04/2019
1512 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
Jak samorządy wydają środki z funduszy UE? Nowy raport

Woj. pomorskie wykorzystało już 82 proc. swojego budżetu na realizację Regionalnego Programu Operacyjnego, a kujawsko-pomorskie – tylko trochę ponad połowę. W całej Polsce najwięcej pieniędzy przyznano na projekty z Poznania.

0


Inwestycje realizowane w ramach RPO w szesnastu województwach w swoim nowym raporcie podsumował serwis iKalkulator.pl. Jego autorzy przyjrzeli się najważniejszym obszarom inwestycyjnym dla każdego regionu, porównali skuteczność gospodarowania unijnymi środkami oraz policzyli, ile projektów ruszyło dzięki wsparciu z UE.

Najskuteczniej dopłatami z RPO gospodaruje województwo pomorskie, które ze swojej puli 1,8 mld euro wykorzystało już 82 proc. Tuż za nim plasują się województwa opolskie (77 proc.) i wielkopolskie (71 proc.). Na szarym końcu ogólnopolskiego zestawienia znalazło się kujawsko-pomorskie, które do tej pory zdążyło wykorzystać zaledwie 58 proc. budżetu – to 8 pp. mniej niż krajowa średnia.

Największą sumę dopłat autorzy rankingu odnotowali w Poznaniu, gdzie do beneficjentów trafiło blisko 2,7 mld zł. Stolica Wielkopolski o 100 mln wyprzedza w tej kategorii Lublin. Na drugim biegunie znajdują się powiaty gołdapski (woj. warmińsko-mazurskie) i białobrzeski (woj. mazowieckie), które z łączną sumą dofinansowań nieprzekraczającą 10 mln zł są dziś najskromniej dotowanymi miejscami w całym kraju.

„W większości województw największe dofinansowania wsparły utworzenie funduszy dopłat i pożyczek dla lokalnych przedsiębiorców. Na ten cel przyznano też najwyższą pojedynczą dotację z RPO w skali kraju – 445 mln zł, które pozyskało woj. łódzkie na realizację swojej strategii wsparcia dla firm” – pisze iKalkulator, w swoim raporcie zwracając również uwagę na najważniejsze inwestycje związane z transportem, rewitalizacją czy ochroną środowiska.

Unia od lat kładzie szczególny nacisk zwłaszcza na ten ostatni obszar. W samej Wielkopolsce na wspieranie strategii niskoemisyjnych oraz rozwój mobilności miejskiej rozdysponowano niemal 770 mln zł, dzięki którym lokalne gminy mogły zainwestować w ekologiczne autobusy oraz usprawnienie transportu publicznego.

Raport został opracowany na podstawie danych urzędów wojewódzkich oraz oficjalnych raportów z realizacji RPO. Publikację odnaleźć można na blogu iKalkulator.pl:

0

Agencja

57 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758