HYDE PARK
Like

Jak samodzielnie zamontować rolety wewnętrzne?

15/11/2019
760 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
Jak samodzielnie zamontować rolety wewnętrzne?

Samodzielny montaż rolet wewnętrznych nie jest trudnym zajęciem. Nie wymaga dużo większej wprawy, niż powieszenie karnisza, do czego rzadko wzywamy fachowca. Podpowiadamy, jak zamontować rolety krok po kroku.

0


Samodzielny montaż rolet wewnętrznych – co trzeba wiedzieć

Fakt, że istnieją różne rodzaje rolet (klasyczne, rzymskie, dzień-noc) nie jest w tym przypadku tak istotny, jak to, że istnieją różne sposoby mocowań rolet. Rolety najczęściej mocuje się do ściany, do sufitu lub bezpośrednio do ramy okna. Ten ostatni sposób pozwala na zastosowanie prowadnic, dzięki którym zasłonięta roleta rzymska jest zawsze ułożona równolegle do szyby okiennej, nawet wówczas, gdy okno jest uchylone. Rolka rolety może być dodatkowo schowana w kasecie maskującej. Dzięki temu w dzień jest praktycznie niewidoczna. Kasety maskujące dobiera się, w zależności od metody montażu, do koloru ścian lub obramowań okna.

Jak samodzielnie zamontować rolety wewnętrzne – co będzie potrzebne

Samodzielny montaż rolet nie jest trudnym zadaniem. Przed rozpoczęciem prac trzeba przygotować niezbędne narzędzia i przybory. Będą to:

– wiertarka lub wiertarko-wkrętarka,

– śrubokręt (jeśli nie mamy wiertarko-wkrętarki),

– poziomica,

– miarka, najlepiej metalowa, sztywna,

– ołówek (nie długopis ani mazak, bo te się nie zmywają tak łatwo),

– kołki i śruby (zazwyczaj są dołączone do rolet, ale warto to sprawdzić przed rozpoczęciem prac).

Montaż do ściany lub sufitu

Ten rodzaj montażu jest uważany za najpopularniejszy i najbardziej wskazany zarówno w przypadku rolet klasycznych, jak i rzymskich. Roletę mocuje się do ściany nad oknem lub wewnątrz wnęki okiennej. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, trzeba pamiętać, że po zasłonięciu rolet nie otworzymy okna.

Pierwszym krokiem jest dokładne wymierzenie miejsca, w którym będzie zamontowana roleta. Powinna być ona ułożona symetrycznie względem okna – czyli po każdej stronie powinno wystawać poza okno dokładnie tyle samo materiału. Najwygodniej jest zaznaczyć ołówkiem miejsca, gdzie będą zamontowane uchwyty. Tu przyda się poziomica, roleta musi być zamontowana idealnie poziomo. Przed przykręceniem uchwytów warto upewnić się, że zwinięta roleta nie będzie zaczepiała o ramę okna.

Jeśli wszystko jest w porządku, montujemy uchwyty i mocujemy na nich kasetę bądź rolkę. Przed zamknięciem kasety (jeśli jest) montujemy łańcuszek sterujący i blokady ograniczające przesuwanie poniżej dolnej krawędzi okna i blokujące całkowite chowanie się w kasecie (nawijanie na rolkę).

Montaż do ramy okiennej

Rzadko widuje się zamontowane w ten sposób rolety rzymskie, ta metoda sprzyja raczej klasycznym roletom. Montaż do ramy okiennej bezpośrednio nad szybą umożliwia swobodne zasłanianie rolet przy otwartych oknach. Wydaje się prostszy niż montaż do ściany, choćby z tego powodu, że nie trzeba wiercić. Aby nie zniszczyć ramy okna stosowane są specjalne uchwyty bezinwazyjne, które mają możliwość regulowania w zależności od grubości ramy okna. Drugim sposobem jest montaż rolety za pomocą specjalnej taśmy samoprzylepnej. Analogicznie jak w przypadku montażu do ściany, pierwszym krokiem jest montaż uchwytów. Zanim je przykleimy, trzeba mieć pewność, że są dobrze wymierzone. Na uchwyty zakłada się rolkę rolety, pamiętając o mechanizmie sterującym.

Inne zapisy autora:

0

kampanieonline
kampanieonline

186 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816