Małopolska
Like

Jak przygotować się do wyjazdu w góry?

05/03/2016
982 Wyświetlenia
1 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

W jaki sposób przygotować się do wędrówki w góry? Ten tekst przyda się zwłaszcza początkującym, rodzicom oraz młodym osobom, które planują pierwszą samodzielną wędrówkę. Najważniejszym punktem jest ocena przygotowana pod względem kondycji. Jeśli planujesz długą trasę, pamiętaj, ż musisz zadbać o odpowiednie dobranie trasy do swoich możliwości. Lepiej zrezygnować z trudnych szlaków, bo może być to wręcz niebezpieczne. Drugim aspektem wartym zapamiętania jest sprawdzenie plecaka – powinien być pakowny i lekki, by nie przeszkadzał podczas marszu. Musisz tam zmieścić wszystkie potrzebne rzeczy – nie może być zbyt ciężki bo będzie utrudniał wędrówkę, a tego nikt nie lubi. Dobre buty, niezbyt ciężkie i dopasowane – takie powinno być obuwie, które weźmiesz ze sobą. Nie może być nowe – to ważne. Trzeba […]

0


W jaki sposób przygotować się do wędrówki w góry? Ten tekst przyda się zwłaszcza początkującym, rodzicom oraz młodym osobom, które planują pierwszą samodzielną wędrówkę.

Najważniejszym punktem jest ocena przygotowana pod względem kondycji. Jeśli planujesz długą trasę, pamiętaj, ż musisz zadbać o odpowiednie dobranie trasy do swoich możliwości. Lepiej zrezygnować z trudnych szlaków, bo może być to wręcz niebezpieczne.

Drugim aspektem wartym zapamiętania jest sprawdzenie plecaka – powinien być pakowny i lekki, by nie przeszkadzał podczas marszu. Musisz tam zmieścić wszystkie potrzebne rzeczy – nie może być zbyt ciężki bo będzie utrudniał wędrówkę, a tego nikt nie lubi.

Dobre buty, niezbyt ciężkie i dopasowane – takie powinno być obuwie, które weźmiesz ze sobą. Nie może być nowe – to ważne. Trzeba sprawdzić buty, bowiem poobcierane kostki do krwi to ostatnia rzecz jaką chcesz. Najlepiej zainwestować w dobre buty, które posłużą Ci kilka lat. Oprócz tego kluczową sprawą są skarpety – odpowiednio dopasowane, miękkie i przepuszczające powietrze.

Planując ubranie warto jest zwrócić uwagę na warunki pogodowe – trasę ( czy idziemy w cieniu, czy w słońcu) i ubrać się na tak zwaną cebulkę. Nie zapomnij o kurtce przeciwdeszczowej

Ważnym punktem przygotowań jest spakowanie prowiantu. Wiadomo, że górskie miejscowości słynną z kuchni regionalnej, ale zanim zasmakujesz w kuchni podkarpackiej to musisz mieć coś na ząb. Suchy prowiant plus jakaś czekolada na wzmocnienie to coś co musisz mieć ze sobą. No i oczywiście butelka wody.

Pamiętaj o bezpieczeństwie. Telefon musi być naładowany, numer na pogotowie GOPR trzeba mieć w głowie, a apteczka, choćby mała to niezbędny element ekwipunku.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
marta.czerwinska

42 publikacje
0 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816